16512

گردش آب در آکواریوم

ما توصیه می کنیم که آب 3-5 بار در هر ساعت (150L آکواریوم – ظرفیت 450-750 لیتر در ساعت) گردش کند. اینکار به منظور تمیز کردن خوب و مناسب اب تانک و عملکرد بیشتر فیلتر و همچنین رساندن مواد مغذی به همه جای تانک و همینطور پراکندن دی اکسید کربن به همه جا است که این اهداف توسط ایجاد گردش آب در تانک اجرا میشود.

فیلتر

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

فیلتر اغلب به عنوان بخشی جدانشدنی از نصب، و استارت گفته میشود که مکمل پمپ است.
این فیلترها شامل یک لایه ابر بسیار خوب (اغلب از مواد پلاستیکی ساخته شده)، که باجذب ذرات ریز باعث درخشندگی اب میشود و بنابراین باید به صورت دستی زمان به زمان شستشو داده شود.

پشت یا زیر این لایه، شما مواد درشت (ساخته شده از پلاستیک و یا سرامیک یا سیپورکس و…) که یک سطح بزرگ، که در آن باکتریها لانه گزینی میکنند قرار دارد. این ها شکل نهایی در جریان آب را بر عهده دارند که باید تمییز شوند. مواد فعال نیز می تواند اضافه شود (به عنوان مثال، گدازه خرد و زغال سنگ آلی)، که ممکن است بر شیمی آب تاثیر بگذارد.

پمپ و فیلتر

گردش آب در آکواریوم

پمپ و فیلتر را می توان برای نصب در داخل آکواریوم (داخلی) و یا نصب و راه اندازی در خارج از آکواریوم (خارجی) استفاده کرد. در برخی آکواریوم ها فیلتر و پمپ در دیوار و یا گوشه ای بصورت پانل قراردارد. صرف نظر از فیلتر و فیلتراسیون که منظور این بحث نمیباشد.، مواد فیلتر باید به طور منظم تمیز شود (یک بار در ماه و یا به ندرت کمی بیشتر). بهتر است که فیلتر با اب تانک شسته شود همینطور بیش از 30 درصد تعویض نشود یا با بی احتیاطی شسته نشود. ولی گاهی شما از میزان کلونی و تزریق باکتری بعد مطمئن هستید پس میتوانید اسفنج فیلتر را با آب ولرم بشویید. مطمئن شوید که بیش از حد گرم نباشد، زیرا این باکتری های مفید را میکشد. در صورتی که فیلتر خود را با استفاده از پشم شیشه ، لایکو ، … شما فقط نیاز به تعویض انها دارید.

تعویض آب

سیفون کردن آکواریم

هدف از تعویض آب در آکواریوم حذف مواد زائد و مازاد مواد مغذی است. این مواد از راه تغذیه، کود مایع، مواد مرده و کود وفضولات بوجود میاید که عدم تعادل در آکواریوم ایجاد می شود. در طول راه اندازی، آکواریوم به خصوص نسبت به تجمع زباله و مواد مغذی آسیب پذیر است. تا 50 درصد از آب دو بار در هفته در 3 هفته اول تضمین آب تمیز است. بعد از مدتی حدود 15 تا 25 روز وقتی که یک تعادل بیولوژیکی در آکواریوم برقرار شد. آکواریوم کمتر نسبت به انباشت این مواد آسیب پذیر است. بنابراین، تغییر هفتگی آب از حدود. 30٪ کافی است، و در طول تعطیلات، آکواریوم همچنین قادر خواهد بود که بدون رسیدگی حتی تا 2-3 هفته بدون تغییر آب باشد.

گردش آب در آکواریوم

چگونه آن را انجام دهیم :

1) تمیز کردن شیشه با یک اسفنج نرم و پد کهنه برای پاک کردن.

2) خاموش کردن پمپ یا فیلتر و بخاری.

3) یک سطل آماده تمییز ، که برای آب سیفون شده که به طور مستقیم از تانک خارج میشود استفاده کنیم

4) قرار دادن انتهای دیگر شلنگ داخل آکواریوم! پس از آن، اصل سیفون را انجام میدهیم. قطعه ای از شلنگ باغ به راحتی می توانید استفاده شود. ولی بهترین شلنگ شیشه ای است و همچنین ابزار مخصوص سیفون

5) اضافه کردن آب تازه دپو شده سرد و یا آب ار او. این مهم است که آب را در یک توری یا ابکش یا چیزی مشابه به منظور جلوگیری از بهم ریختگی دکور بریزیم هنگام وارد کردن به تانک

6) واتر پمپ و بخاری تمیز کنید و نصب کنید و اما فیلتر سطلی دوباره بررسی کنید که پمپ در حال اجرا است یا نه (چون اغلب نیاز به کمک برای شروع، دارد اگر هوا مکیده باشد باید با واتر پمپ اب را وارد فیلتر کنیم و زنانی که از خروجی اب خارج شد برق را متصل کنیم)..
. دمای بسیار پایین فرآیندهای زندگی را کاهش می دهد در حالی که دمای بیش از حد بالا افزایش سرعت را داریم حمله جلبک کاهش فتو سنتزو… هر دو مضر هستند و در نتیجه درجه حرارت باید کنترل شود و تنظیم شود.

منابع حرارتی

گردش آب در آکواریوم

چند منابع حرارتی به شکل مثال وجود دارد کابل در لایه بستر و یا بخاری (به عنوان مثال در فیلترسطلی یکپارچه). علاوه بر این، گردش اب باعث کاهش دمای چند درجه ای اب میشود که توسط منبع گرمایش یا نور تانک ایجاد میشود دستگاه های خنک کننده که به نسبت می تواند درجه حرارت را کاهش دهد وجود دارد. بسیاری از گیاهان ابزی در 22-24 درجه (که درجه حرارت اغلب توصیه می شود برای آکواریوم) رشد دارند
دماهای بالاتر، به عنوان مثال، به خاطر ماهی، سبب محدود شدن انتخاب گیاهان میشود.

مقدار اکسیژن در آب

تترا کنگو
تترا کنگو

مقدار اکسیژن در آب کاهش می یابد، که برای ماهی مضر است، و بسیاری از گیاهان رشد نمیکنند حتی فتوسنتز نمیکنند و اما جلبک با این حال ممکن به طور کلی از این داستان سود ببرد و در واقع رشد خواهد کرد
، و فقط چند روز با دمای بالاتر می توانید پلانکتون تولید و موضوع جلبک را حاد کنید. من توصیه میکنم در یک سمت تانک یک عدد موج ساز قرار دهید و روبروی ان ضلع مخالف خروجی فیلتر سطلی را قرار دهید تا یک گردش دائمی اب ایجاد شود البته باید بسیار ملایم باشد و به حالت وزش نسیم بروی گیاهان شما بنظر برسد. تانکی که گردش اب درستی داشته باشد هرگز دچار جلبک نمیشود و یا لایه چربی که مانع تبادل گازی تانک و محیط میشود در سطح اب ایجاد نمیشود و گیاهان سالم و اب درخشانی خواهد داشت پس حتما این موضوع را جدی بگیرید.

ترجمه و نوشته : دکتر هوتن مفتونیان

چگونه در آکواریوم گردش آب ایجاد کنیم ؟

با پمپ و فیلتر باید گردش آب در آکواریوم ایجاد کنید

به چه منظور گردش آب در آکواریوم مهم است ؟

تمیز کردن آب از ذرات ریز و درشت و ایجاد اکوسیستم میکرو، که برای آکواریوم یک نوع از تعادل بیولوژیکی به ارمغان می آورد و توسط آن پایداری ایجاد میشود.