16512

کمبود در گیاهان آکواریومی

"کمبود در گیاهان آکواریومی

کمبود در گیاهان آکواریومی

دی اکسید کربن

در صورت عدم وجود یا کمبود در گیاهان آبزی گیاهان رشد نمی کنند یا ببینیم که گیاهان آکواریومی در شرایط نامناسبی هستند، ابتدا باید میزان دی اکسید کربنی را که به آب اضافه می کنید قبل از پرداختن به سایر عوامل تغذیه ای ارزیابی کنید. بسیاری از الگوهای ارائه شده در زیر، مانند برگ های زرد یا توقف رشد، همچنین می توانند ناشی از کمبود کربن باشند. تزریق CO2 برای رشد سالم گیاهان ضروری است. در یک آکواریوم با کاشت متراکم، میزان CO2 باید در سطح حدود 20 تا 30 میلی گرم در لیتر باشد. این باید به طور دائم با چکر co2 نظارت شود. تعویض منظم مایع نشانگر برای عملکرد صحیح تست مهم است، هر چهار تا شش هفته توصیه می شود.

درشت مغذی ها

درشت مغذی ها مواد مغذی هستند که گیاهان در مقادیر زیاد به آنها نیاز دارند . عمدتاً شامل عناصری مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن و همچنین منیزیم است. در ادامه به جزئیات مهم ترین درشت مغذی ها و شایع ترین علائم کمبود می پردازیم.

کمبود نیتروژن

کمبود در گیاهان آکواریومی

نیتروژن (N) می تواند توسط گیاهان آبزی به اشکال مختلف جذب شود: آمونیاک، اوره و نیترات. برای تعیین محتوای نیتروژن آب، ما معمولاً فقط آزمایش‌های آب داریم که می‌توانند نیتروژن را به شکل نیترات (NO3) نشان دهند. غلظت بهینه حدود 10 تا 25 میلی گرم در لیتر NO3 است.

یک علامت معمول کمبود نیتروژن ، رنگ زرد عمومی گیاه، به ویژه در برگهای مسن تر است. کوچکتر شدن یا کندی رشد برگهای جدید نیز ممکن است نشانه کمبود نیتروژن باشد. برخی از گونه های گیاهی رنگ قرمز مایل به روشنی به خود می گیرند. افزایش حضور جلبک های رشته ای سبز، جلبک های برس یا ریش سیاه زمانی که آکواریوم فاقد نیتروژن باشد بسیار رایج است.

شما می توانید با کودهای مایع مانند QUALDROP N Green عرضه نیتروژن را افزایش دهید، بدون اینکه تأثیر قابل توجهی بر سایر عناصر غذایی داشته باشید.

کمبود یا زیاد بودن فسفات

کمبود در گیاهان آکواریومی

غلظت این عنصر در آب به طور معمول با گرفتن غلظت فسفات (PO4) اندازه گیری می شود. این کار با آزمایش آب استاندارد موجود در فروشگاه ها انجام می شود. علائم کمبود فسفر (P) می توان به راحتی بر روی گیاهان ساقه در حال رشد سریع است. گیاه رشد بسیار کند و ریشه هایی از شاخه های در اندازه زیاد رشد می کنند بیشتر bioindicators رایج است.

برخی از گیاهان آبزی می توانند تیره تر یا حتی بنفش شوند. اغلب کمبود فسفات ممکن است باعث افزایش جلبک های نقطه ای سبز شود. در یک آکواریوم کاشته شده، غلظت فسفات تقریباً 0.1 تا 1 میلی گرم در لیتر PO4 توصیه می شود. این ماده نیازی به اندازه گیری و نگهداری دائمی در آب ندارد.

فسفات کاملاً واکنش پذیر است و می تواند با سایر مواد مغذی مانند آهن تعامل داشته باشد. علاوه بر این، گیاهان می توانند فسفات را به خوبی ذخیره کنند. فسفات اضافی در آکواریوم می تواند در ظاهر شدن جلبک سبز تاثیر گذار باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، کود دهی متناوب با کودهای فسفاته مانند QUALDROP P Grow چند بار در هفته کافی است.

کمبود پتاسیوم

کمبود پتاسیوم در گیاهان آکواریومی

شایع کمبود پتاسیم (K) ورقه های دارای سوراخ یا بافت برگ در حال مرگ (نکروز) هستند. در ابتدا، یک  کسری پتاسیم آنها تنها نشان می دهد تا به عنوان نقطه های سیاه کمی است، اما پس از آن تبدیل شدن آنها به سوراخ قابل مشاهده، که تا حدی به رنگ زرد و یا سیاه و سفید، مشخص شده شبیه به یک کمبود نیتروژن این bioindicators را می توان در آنوبیاس ، هگروفیلا پلیسپرما و سرخس نشان داده شده است، علاوه بر ، برگها می توانند زرد شوند و رشد کمتری از خود نشان دهند. او پتاسیم اضافی در گیاهان آکواریوم می تواند جذب سایر مواد مغذی را برای گیاهان مسدود کنند ، برگ های جدید نیز پیچ خورده و رشد می کنند. غلظت بهینه پتاسیم در آب حدود 5 تا 10 میلی گرم در لیتر است. شما می توانید این مورد را با کود پتاسیمی مانند QUALDROP K Clarity به دقت کود دهید .

کمبود منیزیم

کمبود در گیاهان آکواریومی

منیزیم (Mg) نقش مهمی در فتوسنتز دارد، زیرا بخش مهمی از رنگدانه سبز (کلروفیل) گیاه را تشکیل می دهد. کمبود این عنصر اغلب با تغییر رنگ کم‌رنگ یا زرد برگ‌های مسن نشان داده می‌شود ، در حالی که رگبرگ‌های برگ عموماً سبز باقی می‌مانند. منیزیم هنوز یک ماده مغذی نسبتا کم ارزش در آکواریوم های کاشته شده است. اگر می خواهید در آکواریوم منیزیم را کود دهید می توانید از کود QUALDROP MG Up استفاده کنید .

فقدان ریزمغذی ها

کمبود  مواد مغذی در گیاهان آکواریومی

ریز مغذی ها عناصری هستند که گیاهان برای رشد مناسب خود به مقادیر کمی (بیشتر فقط به عنوان عناصر کمیاب) نیاز دارند. مهمترین آنها آهن است و همچنین فلزات دیگری مانند مس، بور یا منگنز. وقتی از کودهای ریز مغذی مانند QUALDROP Trace Plant استفاده می کنید، عموماً همه اینها تحت پوشش قرار می گیرند.

کمبود آهن

در صورت کمبود آهن (Fe)، گیاهان کلروفیل کمتری در شاخه های جدید تولید می کنند. کمبود آهن به راحتی در نوک شاخه های گیاهان ساقه ای با رشد سریع شناسایی می شود. برگها دیگر سبز نیستند و شاخه های گیاهان جوان رنگی از زرد تا سفید و شفاف پیدا می کنند. (کلروز).

در صورت کمبود شدید آهن ، شما همچنین می توانید رشد ناقص و بافت برگ سیاه در حال مرگ (نکروز) را نشان دهید. علائم کمبود را می توان با افزودن کمی کود آهن به راحتی برطرف کرد. می توانید آهن بیشتری را با کودی که برای این کار به عنوان QUALDROP FE Hybrid نشان داده شده است اضافه کنید .

غلظت آهن ایده آل برای آکواریوم های کاشته شده از 0.05 تا 0.1 میلی گرم در لیتر آهن است که با آزمایش آهن قابل تأیید است. با این حال، حفظ دائمی غلظت آهن قابل اندازه گیری مطلقاً ضروری نیست . اندازه گیری آهن فقط پس از کوددهی امکان پذیر است. پس از چند ساعت، ماده مغذی ممکن است قابل تشخیص نباشد زیرا گیاهان آبزی به دلیل در دسترس بودن آسان آن را خیلی سریع جذب می کنند. تا زمانی که علائم کمبود معمولی وجود نداشته باشد، نیازی به افزایش لقاح آهن نیست. برعکس، لقاح بیش از حد می تواند باعث رشد جلبک های قرمز مانند جلبک شاخ گوزن یا جلبک ریش شود. با این حال، این موارد را می توان به راحتی با انجام اقدامات مناسب حذف کرد.

سایر عناصر کمیاب

کمبود ها در گیاهان آکواریومی

به طور معمول، کودهای ریز مغذی کامل نیز نیاز سایر عناصر کمیاب ضروری را برآورده می کنند . در آکواریوم های کاشته شده به این عناصر کمیاب و علائم کمبود آنها توجه خاصی نمی شود. احتمال کمبود کربن، آهن یا درشت مغذی‌ها بسیار بیشتر از این است و بنابراین باید ابتدا مورد توجه قرار گیرد.

کمبود نور

نیاز به نور در گیاهان آکواریومی

کمبود نور در یک سیستم متعادل نادر است. اما می تواند یکی از دلایل کندی رشد گیاهان باشد. نگاهی متمرکز بر مواد مغذی به نقاط 1 تا 3 باید اولویت بسیار بیشتری داشته باشد. نور مورد نیاز گیاهان باید با شرایط فنی آکواریوم مطابقت داشته باشد.

نشانه ای از کمبود خفیف است ، ممکن است به عنوان مثال رشد بسیار آهسته . بسیاری از گونه‌های گیاهی نور زیاد را ترجیح می‌دهند، مانند اکثر گیاهان ساقه، اما برخی از پوشش‌های زمینی نیز ترجیح می‌دهند که در نور کم تمایل به گلدهی دارند و گیاه میانگره‌های بسیار طولانی ایجاد می‌کند. فاصله بین دو گره ساقه بسیار طولانی است زیرا گیاه سعی می کند برای نور بیشتر به سطح برسد. روشنایی قوی تر رشد فشرده تر را تضمین می کند،

اما تنظیم عرضه دی اکسید کربن و مواد مغذی کلان و میکرو نیز مهم است. افزایش نور به عنوان یک کاتالیزور برای رشد گیاه عمل می کند و منجر به افزایش مصرف مواد مغذی می شود . اگر ذخایر دوباره پر نشود، این می تواند باعث عدم تعادل و افزایش رشد جلبک شود.

در برخی موارد ممکن است موقعیت یک گروه معین از گیاهان کاملاً مطلوب باشد. نور ضعیف در مناطق خاصی از آکواریوم یا سایه بیش از حد توسط گیاهان دیگر یا تزئینات رایج ترین دلایل هستند.

دیدگاه درست

کمبود ها در گیاهان آکواریومی

بررسی علائم کمبود در گیاهان آبزی باید در نظر داشته باشید که برخی از عوامل نوری می توانند تأثیر بگذارند. ممکن است اتفاق بیفتد که علائم کمبود را در گیاهان خود مشاهده کنید، حتی اگر دلیلی وجود نداشته باشد. رنگ منبع نور بر نحوه درک شما از رنگ گیاهان آبزی مانند برگ های سبز تأثیر می گذارد.

منابع نوری با طیف نور روز تقریباً 6500 کلوین خنثی هستند. برخی از ال ای دی های سفید خالص باعث می شوند که سبزهای روشن بسیار کم رنگ و سفید به نظر برسند. این ممکن است به اشتباه به عنوان کلروز تعبیر شود. در مقابل، لامپ‌های LED با محتوای RGB بالاتر، سایه‌های قرمز را افزایش می‌دهند، که در نور خنثی‌تر بسیار کمتر چشمگیر به نظر می‌رسند.

یکی دیگر از عوامل مهم زاویه تابش است که در آن یک گیاه در زیر آب بررسی می شود. با مشاهده از بالا از طریق سطح آب، رنگ های سبز روشن نیز از شیشه جلویی بسیار کم رنگ تر از همان گیاه به نظر می رسند.