16512

چرا ماهی های من می میرند؟

همه نگهدارندگان ماهی علاقمند ، بدون توجه به تجربه و تخصص نگهداری از آکواریوم. مرگ ناگهانی و غیرمنتظره ماهی را تجربه می کنند. حقیقت این است که همیشه بیماری ماهی شما دلیلی دارد و برای فهمیدن دلیل آن فقط کمی تحقیق لازم است.

آیا در مخزن خود مرگ ماهی را تجربه کردید ؟

چرا ماهی های من می میرند؟

اگر در مخزن خود مرگ ماهی را تجربه کردید ، باید فوراً سعی کنید. دلیل این اتفاق را قبل از از بین رفتن بیشتر ماهی بیاندازید. بیشتر اوقات مرگ ماهی به علت بیماری یا عفونت نیست. بلکه به دلیل تغییر در محیط مخزن است.

ما می خواهیم همه دلایل متداول مرگ ماهی را بررسی کنیم و روش هایی را برای جلوگیری از تکرار آن شناسایی کنیم.

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

دمای آب

چرا ماهی های من می میرند؟

ماهی ها از نظر دامنه دمایی که می توانند تحمل کنند بسیار حساس هستند. خوشبختانه ، این دما لازم نیست دقیق باشد. هر ماهی محدوده دمای آب خاص خود را دارد که در آن بهترین رشد را می کند. منطقی است درست است؟ در طبیعت به هیچ وجه نمی توان اقیانوس ها ، رودخانه ها یا دریاچه ها را در دمای ثابت نگه داشت ، بنابراین کاملا منطقی است که ماهی ها در محیط آکواریوم کمی انعطاف پذیر باشند.

یک نکته مهم که باید به آن توجه کنید نوسانات سریع دمای آب است. این جایی است که ما شروع به مشاهده برخی از مسائل و بدتر شدن سلامت ماهی آکواریوم می کنیم. گرچه ممکن است دمای آب در محدوده “ایمن” در نوسان باشد. اما تغییرات ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتد تا ماهی های شما بتوانند از پس آنها برآیند و سازگار شوند.

برای جلوگیری از تغییر دمای مخزن از عوامل خارجی – مانند روشنایی – آکواریوم خود را در زیر گوشه تاریک و ساکت اتاق و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. با این کار از بروز هرگونه نوسان هوا در خارج جلوگیری می شود و بنابراین دمای مخزن خود را پایدار نگه دارید.

متناوباً ، ممکن است مسئله این باشد که شما چند نوع ماهی در یک مخزن مشترک دارید که با دما سازگار نیستند. این اتفاق می افتد که یک یا چند گونه همیشه در آب هایی که دمای مناسب ندارند شنا کنند. برای جلوگیری از این امر ، فقط ماهیان سازگار را در ماهیان مخزنی مانند قرار دهید که در طبیعت در همان منطقه با یکدیگر یافت می شوند.

کیفیت آب

چرا ماهی های من می میرند؟

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

هنگامی که ما در مورد کیفیت آب در آکواریوم شما صحبت می کنیم ، به مواردی مانند میزان pH در آب ، سیستم فیلتراسیون آب ، شوری و استفاده از نوع نامناسب آب در مخزن اشاره می کنیم. اگر فقط یکی از عوامل فوق کمی از بین رفته باشد ، ماهی شما می تواند رنج زیادی ببرد.

فیلتر آکواریوم باید شامل تجمع باکتری های مفید باشد. که برای حفظ کیفیت بالای آب بسیار ضروری است. از بین بردن فیلتر قدیمی و نصب فیلتر جدید در مخزن ، بدون توجه به اینکه مخزن از قبل چرخه خورده است یا نه ، مشکل بزرگی است.

برای جلوگیری از مشکلات فیلتر در آکواریوم خود ، حداقل یک هفته فیلتر قدیمی و فیلتر جدید را در مخزن داشته باشید. تا به استعمار فیلتر جدید کمک کند. می توانید باکتری های مخزن مفید و نرم کننده های آب را به آب اضافه کنید تا کمی به روند کار کمک کند. فقط پس از اطمینان از آماده شدن فیلتر جدید ، فیلتر قدیمی را از مخزن جدا کنید.

سطح pH

چرا ماهی های من می میرند؟

سطح pH آب به همان اندازه داشتن فیلتر آکواریوم کلونیزه اهمیت دارد. سطح بالای pH نشان دهنده قلیایی بودن آب است. در حالی که سطح پایین pH اسیدیته را در آب نشان می دهد. گیاهان و ماهیان آکواریوم همه دارای محدوده PH ترجیحی خود هستند و عدم احترام به آنها باعث مرگ ماهی می شود.

موارد زیادی وجود دارد که می تواند سطح pH آب شما را تغییر دهد. از جمله افزودن ماهی جدید به مخزن. دلایل متداول که ممکن است سطح pH شما تغییر کرده باشد به دلیل افزودن مواد شیمیایی به آب. تغییر بستر یا تزئینات مخزن است.

بسترهای خاصی مانند مرجان و سنگ آهک می توانند در آب حل شده و سطح pH را به طرز چشمگیری تغییر دهند. بیشتر اوقات ، این بسترها خریداری می شوند و مخصوصاً برای انجام این کار در مخزن قرار می گیرند. اگر قبل از خرید روی زیرانداز مخزن و تزئینات خود به درستی تحقیق نکرده اید ، می توانید ناخواسته با این مسئله روبرو شوید.

سندرم تانک جدید

چرا ماهی های من می میرند؟

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

به اندازه کافی مضحک ، ماهی آب کاملاً استریل و شفاف را دوست ندارد. به این روش فکر کنید: آیا ماهی ها در طبیعت در آب بکر و فوق العاده تمیز شنا می کنند؟ نه ، بنابراین فقط منطقی است که مخزن آنها نیز نباید کاملاً عقیم باشد. اکنون ، ما نمی گوییم که شما باید اجازه دهید مخزن تان کثیف شود ، اما باکتری های مفید برای آکواریوم حیاتی هستند ، همچنین حفظ سطح نیتروژن مناسب در مخزن.

مواد زائد ماهی توسط باکتری های مفید موجود در مخزن تجزیه می شود. اگر باکتری وجود نداشته باشد یا به اندازه کافی در آکواریوم نباشد ، سطح آمونیاک در آب افزایش می یابد. این برای ماهی های شما سمی است و اگر تعادل در آکواریوم را برقرار نکنید باعث بیماری آنها می شود.

این فرآیند بازیافت مواد مغذی طبیعی ، چرخه نیتروژن نامیده می شود ، و در بین علاقه مندان به آکواریوم مرجع عامیانه استفاده از چرخه مخزن شما است. پس از تغییر جزئی یا کامل آب در هنگام ورود ماهی های جدید به مخزن و به چند دلیل دیگر ، مخازن باید دوچرخه سواری شوند. عدم انجام این کار منجر به سندرم مخزن جدید ماهی می شود.

غذا ماهی

چرا ماهی های من می میرند؟

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

ماهی ها از زمان سیری هیچ ایده ای ندارند ، آنها فقط می توانند غذا بخورند و بخورند تا اینکه از بین بروند. غذای بیش از حد ماهی شما باعث مشکلات جدی در سلامتی آنها خواهد شد. ضایعات اضافی ناشی از پرخوری ماهی ها بیش از حد لازم باعث تغییر در شیمی آب می شود ، همانطور که مواد غذایی پوسیده و نخورده باقی مانده که در ته مخزن فرو می روند نیز تغییر می کند.

در اینجا چند علامت برای مراقبت از آنها وجود دارد که نشان می دهد ماهی شما بیش از حد تغذیه شده است:

  1. سیستم های فیلتر می توانند با غذای قدیمی مسدود شده و تعادل طبیعی آکواریوم را مختل کنند.
  2. اگر شروع به مشاهده کرم های سفید یا قهوه ای کوچک در آب کردید. باید سریعاً پاسخ دهید و مخزن خود را درمان کنید. کرم های تخت لزوماً به هیچ وجه برای ماهی شما مضر نیستند. اما این نشانگر این است که شما به ماهی خود غذای زیادی داده اید. اگر در مخزن تولید مثل یا در اطراف تخمهای ماهی کرمهای تخت مشاهده کردید. بلافاصله آنها را خارج کنید در غیر این صورت تخمهای ماهی را می خورند.
  3. آب آکواریوم ابری نشانه دیگری از غذای بیش از حد ماهی است. در انجام تغییرات آب خیلی سریع نباشید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. یک گزینه ساده تر این است که غذا دادن به ماهی خود را برای 2 یا 3 روز متوقف کنید و این باعث پاک شدن آب می شود. (بیشتر ماهی ها بدون غذا برای چند روز خوب می شوند.)
  4. غذا می تواند در تزئینات و در بستر گیر کند ، مخصوصاً اگر یک لایه ماسه ای دارید. در صورت عدم حل مشکل ، کپک و جلبک در نهایت رشد می کنند.
  5. ماهی هایی که معده حساس دارند می توانند از طریق تغذیه بیش از حد به بیماری مبتلا شوند. به عنوان مثال گونه cichlid را در نظر بگیرید ، زیرا آنها بیش از حد مجاز می توانند به بیماری کبد چرب مبتلا شوند.

تغذیه ماهی

مسئله غذایی دیگر می تواند تغذیه ماهی با رژیم غذایی نامناسب باشد. همه ماهی ها مانند پولک های غذایی ماهی خشک دوست ندارند ، برخی از ماهی های بزرگ از کرم های ابر خوراکی تغذیه می کنند ، برخی دیگر کک های آب یا کرم های خون را ترجیح می دهند. نکته این است که بسیاری از ماهی ها رژیم های متنوع و خاصی دارند که باید دنبال شوند. به دنبال بهترین غذای ماهی خود باشید و برای اطمینان از سلامتی آنها به آن رژیم ادامه دهید.

آکواریوم کثیف

چرا ماهی های من می میرند؟

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

یک مخزن ماهی کثیف باعث تغییر سطح آمونیاک ، نیتریت ها و نیترات های موجود در مخزن می شود. همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم. حفظ ثبات این ترکیبات به منظور حفظ تعادل محیط دریایی در آکواریوم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برخی از ماهی ها نسبت به سایرین مقاومت بیشتری دارند. در صورت کثیف شدن مخزن علائم پریشانی یا بیماری را نشان می دهند ، در حالی که ماهی های ضعیف در طی یکی دو روز بدون هیچ نشانه و هشدار قبلی می میرند. بهترین راه حل برای این مشکل نوشتن یک برنامه تمیز کردن مخزن است. بدین ترتیب فراموش نخواهید کرد که چه زمانی باید آب را تغییر دهید یا اینکه چه زمانی باید زیرلایه و لوازم جانبی آن را تمیز کنید.

جراحت ماهی

چرا ماهی های من می میرند؟

بعضی از ماهی ها دارای باله های بسیار ظریف مانند ماهی بتا هستند. ماهی های بتا به دلیل چشمگیر بودن باله های بلند و خوی آسان. بسیار محبوب هستند. بعضی از ماهی ها باله های بتا را آنقدر جذاب می دانند که به آنها نیش می زنند ، آنها را زخمی می کند و باعث پریشانی شدید آنها می شود.

بستر اشتباه

چرا ماهی های من می میرند؟

چرا ماهی های من می میرند؟
چرا ماهی های من می میرند؟

بستری که در آکواریوم انتخاب می کنید مهمتر از آن است که تصور کنید. ساکنان زیرین خاصی وجود دارند که زیر شکم آنها بسیار حساس است و اگر در یک مخزن با یک لایه ماسه ای تیز قرار بگیرند ، آسیب می بینند.

شن و ماسه برای همه گونه های ماهی نیز مناسب نیست. شن و ماسه می تواند در داخل ماهی گیر کرده و مجاری عبور آنها را مسدود کند. اگر این اتفاق برای ماهی شما بیفتد تقریبا غیرقابل جبران است.