16512

هرس گیاهان آکواریومی

ابزار مخصوص هرس

شما با تهیه و استفاده از ابزار مخصوص هرس باید اینکار را انجام دهید این ابزار با برندها و اندازه های گوناگون بر اساس ارتفاع و نیاز شما طراحی و در دسترس قرار دارند. ابتدا باید بگویم که در هرس کردن باید نهایت دقت را داشته باشید تا با دستهای الوده این کار را انجام ندهید. سپس با ضربه به برخی از گیاهان حساس با خیال هرس و تکثیر باعث مرگ انها نشوید. ست های مخصوص اینکار اختصاصی و هدف دار طراحی شده است. قیچی استیل ساده بلند برای بریدن گیاهان در دسترس و یا قیچی سر خم برای هرس کردن انواع چمن ها و گیاهانی که در کف تانک قرار دارند .

هرس گیاهان آکواریومی
هرس گیاهان آکواریومی

و انواع پنس های استیل بلند البته به راحتی استفاده از انها را در حالات مختلف فرا میگیرید. متاسفانه برخی از دوستان من به اشتباه تصور میکنند هرس کردن باعث نابودی گیاه و تانک زیبایشان خواهد شد. اما من فکر میکنم هرس کردن باعث شادابی و طراوت گیاهان میشود. حتی برخی از گیاهان هرس شده باعث کسب درامد برای شما میشود گیاهان دارای چندین بند در ساقه خود هستند. که بهترین محل برای بریدن کمی بالای هر بند میباشد و یا با مشاهده جوانه میتوانید کمی بعد از جوانه را قطع کنید.

هرس گیاهان آکواریومی

گیاهان مانند اچینودروس

در برخی ریز شاخه هایی از بدنه گیاه جدا میگردد که میتوان از محل اتصال به بدنه اصلی انها را جدا کرد و گاهی از بدنه اصلی ریشه ای زیبا پدیدار میشود. شما میتوانید کمی پایین تر از ریشه را قطع کنید و بصورت گیاهی مجزا با استفاده از پنس مخصوص بکارید. برخی از گیاهان مانند اچینودروس ها ریسه ای به اطراف پراکنده میکنند. که ممکن است شامل 50 گیاه کوچک به همراه ریشه مجزا داشته باشند. که با قطعه قطعه کردن انها و کاشت انها گیاه جدید و زیبایی دارید. برخی دیگر بصورت خزیدن مانند توت فرنگی به اطراف پراکنده میشوند. شبکه ای از ان گیاه در ان منطقه مستقر میشود که با قطعه قطعه کردن انها گیاهان جدیدی خواهید داشت.

جاوا ها

در برخی دیگر مانند جاوا ها از نوک برگهای گیاه مولد جوانه هایی پدیدار میشوند که بعد از بزرگ شدن میتوان انها را جدا کرد و بصورت گیاهی جدید کاشت یا به چوب و سنگ بست خزه ها هم نیاز به هرس کردن دارند هر گاه رنگ انها قهوه ای و سیاه شد میتوانید نوک انها را با قیچی هرس کنید و شاهد تغییر در رشد ر زیبا شدن انها باشید. یکی دیگر از روشهای تکثیر گیاهان راست رشد خواباندن یا کاشت افقی است و حتی برخی رها کردن بصورت افقی روی اب باعث تکثیر انها خواهد شد.

هرس گیاهان آکواریومی
هرس گیاهان آکواریومی

هرس گیاهان آکواریومی

تحریک گیاهان

در یکی از مقالات یه محقق ایرلندی خوندم برای تحریک گیاهان به ریشه دهی از ساقه از شوک فسفات استفاده میکنند. با فقر فسفات گیاه شروع به زدن ریشه های هوایی میکند. سپس انهارا تکه تکه و میکاریم سپس میزان فسفات را به حد نرمال نزدیک میکنیم. اصلاح چمن ها سبب قوت گرفتن شبکه خواهد شد باعث رشد بیشتر و سبزی میشود. برگهای پیر بیمار و جلبک زده را از گیاهان خود جدا کنید تا با قدرت بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.

از پراکنده شدن بیماری یا جلبک و نازیبایی جلوگیری کنید. برگهای زرد و خزان گیاهان پوسیده و بیمار در روح روان شما و گیاهان تاثیر منفی میگذارد. پس با خارج کردن انها جانی دوباره به فضا تصویر و گیاهان خود ببخشید. سعی کنید گیاه خود را درک کنید نیازهای اورا متوجه شید. با حرف زدن ناز دادن به انها انرژی بدهید.
باور کنید انها زنده هستند. همانگونه که انها به شما ارامش و انرژی و سبز شدن هدیه میدهند شما هم با دانش شرایط را برای زندگی انها هر چه بهتر مهیا کنید و به انها انرژی بدهید.