16512

نیتریت در آکواریوم

با این حال، دلایل افزایش نیتریت ها در آکواریوم ها هنوز برای بسیاری از آکواریوم ها یک راز باقی مانده است و من خوشحال می شوم که شما را در مورد همه چیزهایی که باید بدانید راهنمایی کنم.

اگر با چرخه نیتروژن یا سیکل آکواریوم آشنا هستید ؛ باید بدانید که نوع خاصی از باکتری‌های مفید آمونیاک بسیار سمی را به نیتریت تبدیل می‌کنند و نوع دیگر نیتریت‌ها را به نیترات‌های نسبتاً غیرسمی تبدیل می‌کنند.

در این مقاله، دلایل رایج نیتریت ها در آکواریوم و همچنین نحوه مقابله با این مشکل را توضیح خواهم داد.

1. نیتریت چیست؟

نیتریت ها (NO  ) شکلی از نیتروژن محلول یا ترکیبات نیتروژن دار هستند که به طور طبیعی در آب آکواریوم وجود دارند. این محصول میانی فرآیند نیتریفیکاسیون است : آمونیاک – نیتریت – نیترات.

هنگامی که یک آکواریوم از نظر بیولوژیکی بالغ می شود، باکتری های مفید Nitrosomas spp. غلظت عظیم آمونیاک سمی را به نیتریت هایی تبدیل می کند که به همان اندازه سمی هستند. سپس، نوع دیگری از باکتری Nitrobacter spp. بیشتر نیتریت ها را به نیترات تبدیل می کند که سپس توسط گیاهان زنده جذب یا از طریق تعویض آب حذف می شوند.

در حالت ایده آل، یک مخزن کامل سیکل شده نباید هیچ اثری از آمونیاک و نیتریت داشته باشد. با این حساب، زمانی که آب آکواریوم با کیت تست آزمایش می شود، فقط نیترات باید وجود داشته باشد.

مشکل زمانی به وجود می آید که باکتری های نیتریفیک کننده ثابت/کافی برای تجزیه ترکیبات نیتروژن وجود نداشته باشد.

به طور خلاصه، اگر باکتری های مفید کافی برای تبدیل آن به نیترات وجود نداشته باشد. تجمع نیتریت ها در آکواریوم ادامه خواهد داشت.

2. اندازه گیری نیتریت در آکواریوم

سطح قابل قبول نیتریت در یک آکواریوم 0 ppm است – بله، کاملاً صفر! درست مانند آمونیاک (NH 3 )، نیتریت ها برای ماهی ها و بی مهرگان بسیار سمی هستند. بنابراین، بهتر است اثری از این ضایعات کشنده در مخزن ماهی وجود نداشته باشد.

تحمل ماهی و بی مهرگان به نیتریت با گونه های مختلف متفاوت است. با این حال، حفظ آن در پایین ترین سطح بهترین راه عمل باقی می ماند.

مقدار نیتریت های موجود در آب مخزن را می توان با استفاده از کیت تست دقیق اندازه گیری کرد. برندهای معتبر زیادی در فروشگاه های حیوانات خانگی و ماهی وجود دارد که عبارتند از:

  • کیت تست نیتریت API،
  • کیت تست نیتریت سالیفرت،
  • رنگ سنج نیتریت Hanna Instruments.

فرآیند آزمایش آسان و ساده است، و پس از آن، اگر سطوح قابل تشخیص نیتریت در آب وجود داشته باشد. باید اقدامات مناسب برای کاهش آن انجام شود.

3. چه چیزی باعث نیتریت در آکواریوم می شود؟

سطوح بالای آمونیاک به معنی سطوح بالای نیتریت است. در آکواریوم ها، آمونیاک توسط فضولات حیوانی، غذای نخورده و مواد گیاهی در حال پوسیدگی تولید می شود. علاوه بر این، عواملی که به تجمع آمونیاک بالا و در نتیجه نیتریت ها کمک می کنند شامل موارد زیر است:

3.1. تغذیه بیش از حد :

تغذیه بیش از حد می تواند مشکلات زیادی را در آکواریوم ایجاد کند. این به طور مستقیم مقدار باقی مانده غذا را افزایش می دهد، رشد جلبک ها را تقویت می کند و کیفیت آب مخزن را کاهش می دهد.

مواد غذایی که برای مدت طولانی نخورده باقی می‌مانند پوسیده می‌شوند ، در نتیجه وقتی باکتری‌های مفید کافی برای تبدیل آن به نیترات وجود ندارد، نیتریت در ستون آب افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، تغذیه بیش از حد باعث افزایش دفع مواد زائد توسط ماهی‌های آکواریومی، حلزون‌ها، خرچنگ‌ها و غیره می‌شود. برای مثال، نرخ بالای تغذیه برابر است با مدفوع بیشتر ماهی، و ضایعات بیشتر منجر به نیتریت‌های بالا می‌شود.

3.2. انباشت بیش از حد:

اهمیت رعایت سطوح مناسب را نمی توان نادیده گرفت. نگهداری ماهی و بی مهرگان فراوان در آکواریوم باعث افزایش تولید زباله می شود.

ظاهراً وجود ماهی زیاد در مخزن بیش از آنکه مفید باشد ضرر دارد.

آکواریومی که بیش از حد دارای ماهی است، دارای بار زیستی بالاتری نسبت به آکواریومی است که دارای کمیت پایین است و بالعکس. بنابراین، اگر یک آکواریوم شلوغ فاقد موجودات اکسید کننده نیتریت در بیوفیلتر خود باشد، سطوح نیتریت از نمودار خارج می شود.

3.3. مواد آلی در حال پوسیدگی:

علیرغم نقش گیاهان زنده در فیلتراسیون ؛ آنها به همان اندازه در ایجاد ضایعات که سطح نیتریت را بالا می برد، کمک می کنند.

منظور من از طریق تجزیه مواد گیاهی و همچنین حیوانات مرده و پوسیده در آکواریوم است. از آنجایی که این موجودات پوسیده می شوند، اثر حاصل از آن افزایش آمونیاک و به دنبال آن افزایش سطح نیتریت خواهد بود.

3.4. نگهداری نادرست فیلتر :

کثیف/گرفتگی، ضعیف یا آسیب‌دیده بودن محیط فیلتر می‌تواند بر توانایی آن در نگهداری باکتری‌های مفیدی که نیتریت‌ها را به نیترات‌ها تجزیه می‌کنند، تأثیر بگذارد. علاوه بر این، کارایی تمیز کنندگی آن یعنی به دام انداختن ضایعات و ذرات معلق در آب مخزن را مختل می کند.

به همین دلیل است که توصیه می شود پس از مدت طولانی استفاده، به آرامی مدیا را بشویید یا تعویض کنید.

علاوه بر این، باید فیلتر مسدود شده را در آب قدیمی مخزن شستشو دهید، نه زیر آب لوله کشی.

در نهایت، اشتباه نکنید که همه رسانه ها را به یکباره جایگزین کنید. اگر یک جفت رسانه فیلتر دارید. یکی را با محیط تازه جایگزین کنید و دومی را در آکواریوم بگذارید تا باکتری در محیط جدید ایجاد شود.

3.5. عدم وجود باکتری نیتریفیک :

زمانی که در آکواریوم باکتری های نیتریف کننده کم یا اصلا وجود نداشته باشد، تجمع نیتریت ها مطمئنا اتفاق می افتد.

این در مخازن دوچرخه‌سواری جدید که هنوز مقادیر کافی باکتری مفید روی سطوحی مانند بستر، محیط فیلتر، گیاهان، دکور و غیره ایجاد نکرده‌اند، بسیار رایج است. در نتیجه سطوح نیتریت بالایی دارند زیرا چیزی برای اکسید کردن ترکیب نیتروژنی وجود ندارد. . در سرگرمی، این وضعیت ” سندرم تانک جدید ” نامیده می شود .

بنابراین، زمانی که کلنی‌های باکتری‌های نیتریت‌کننده در آکواریوم تشکیل می‌شوند، هر گونه زباله بیولوژیکی قابل توجهی باعث تغییر شدید سطوح نیتریت می‌شود.

4. مسمومیت با نیتریت در آکواریوم

مسمومیت با نیتریت یک بیماری شدید است که حیوانات آکواریومی را آزار می دهد و در اثر افزایش سطح نیتریت ایجاد می شود.

4.1. نیتریت و ماهی

مسمومیت با نیتریت زمانی اتفاق می افتد که نیتریت ها از طریق غشاهای آبشش منتقل می شوند، جایی که با هموگلوبین عمل کرده و متهموگلوبین را تشکیل می دهند. این وضعیت باعث می شود خون نتواند اکسیژن را حمل کند و منجر به هیپوکسی می شود.

اصطلاح “بیماری خون قهوه ای” از ظاهر خون ماهی مسموم با نیتریت ناشی می شود. رنگ معمولاً قهوه‌ای است که به سطوح بالای متهموگلوبین اشاره دارد.

علاوه بر این، سایر علائم مسمومیت با نیتریت در ماهی های آکواریومی عبارتند از:

  • آبشش های تیره شده،
  • حرکت سریع آبشش،
  • بی حالی،
  • آویزان/نفس زدن در سطح آب و
  • افزایش تنفس

همچنین، سیستم ایمنی ماهی هنگامی که برای مدت طولانی در آب مخزن با سطوح نیتریت بالا می‌گذرد، ضعیف می‌شود. آن را مستعد ابتلا به عفونت های ماهی مانند ریزش مو، پوسیدگی باله، ضایعات آبشش و ادم می کند.

با افزودن نمک آکواریوم (کلرید سدیم) به آب مخزن به منظور افزایش سطح کلرید می توان با این وضعیت کشنده مبارزه کرد. به نوبه خود، افزایش سطح کلرید به جلوگیری از جذب نیتریت توسط آبشش ها کمک می کند. کلریدها بر غلظت نیتریت در آب مخزن تاثیری ندارند، بلکه از جذب نیتریت توسط ماهی جلوگیری می کنند.

بنابراین مطمئن شوید که حدود 50 درصد از آب مخزن موجود را با آب تازه، دکلره یا RO جایگزین کنید تا سطح نیتریت کاهش یابد، سپس برای جلوگیری از سمیت نیتریت، حدود 1 قاشق غذاخوری نمک غیر یددار در هر گالن آب اضافه کنید.

اقدام بعدی افزایش هوادهی برای افزایش سطح اکسیژن محلول در آب مخزن است. علاوه بر این، تغذیه را کاهش دهید و از معرفی ماهی جدید خودداری کنید تا زمانی که سطح نیتریت به ppm 0 یا نزدیک به آن برگردد.

4.2. نیتریت و میگو

نیتریت ها همچنین اثرات بسیار سمی روی میگو و سایر سخت پوستان دارند.

نیتریت ها در مایعات بدن جمع می شوند و میزان اکسیژن موجود برای اکسیژن رسانی بافت را کاهش می دهند. این می تواند باعث فقدان اکسیژن، تهویه بیش از حد، و تغییرات در عملکرد قلبی عروقی، مشکلات پوست اندازی و مرگ شود.

چندین مطالعه نشان داده اند که میگوهایی که در آبهایی با تجمع آمونیوم و نیتریت زندگی می کنند که به طور قابل توجهی تغییر می کنند، فرآیندهای فیزیولوژیکی مرتبط با افزایش وزن را مهار می کنند.

توجه : همانطور که در مقاله خود ” نیترات ها در مخزن میگو” اشاره کردم. چگونه آنها را کاهش دهیم ؟ درصد کمی از کل نیترات دریافتی توسط باکتری های معده میگو به نیتریت تبدیل شده و در ساقه چشم جمع می شود. بنابراین روده میگو قادر به جذب بهینه مواد مغذی نیست که باعث می شود وزن میگو افزایش نیابد.

بنابراین کاهش کیفیت آب در آکواریوم های ما باعث ایجاد استرس در میگوها و عدم موفقیت در بزرگ شدن میگو، بیماری و مرگ می شود. مدیریت صحیح و مناسب کیفیت آب کاملاً حیاتی است.

5. چگونه نیتریت در آکواریوم را از بین ببریم

اگر سطوح بالای نیترات را در آکواریوم خود تشخیص دهید، می توانید با استفاده از این اقدامات با آن مبارزه کنید:

5.1. تغییرات جزئی آب:

در اینجا، شما به طور مستقیم درصد زیادی از آب مخزن را با آب تمیز و دکلره جایگزین می کنید تا غلظت نیتریت را در آکواریوم خود کاهش دهید.

بسته به سطوح نیتریت، تغییرات بزرگ و جزئی آب را در ابتدا تا 50% انجام دهید و سپس هر روز حدود 10% تغییرات آب را انجام دهید تا سطح نیترات به میزان قابل توجهی کاهش یابد. در حین کار، به آرامی بستر را جاروبرقی بکشید تا از شر ریزه هایی که به مشکل نیتریت کمک می کنند خلاص شوید.

نکته : به خاطر داشته باشید که میگوها از تغییرات زیاد آب خوششان نمی آید. آنها را تحت فشار قرار می دهد و می تواند منجر به مشکلات پوست اندازی شود. شما باید خطر را درک کنید و شر کمتری را در موقعیت خود انتخاب کنید.

علیرغم اثربخشی این اقدام، راه حل دائمی نیست. بنابراین، شما باید روی افزایش جمعیت باکتری های نیتروف کننده در آکواریوم خود کار کنید.

5.2 اضافه کردن باکتری های نیتریفیک کننده :

افزایش سطح نیترات در آکواریوم شما به دو چیز اشاره می کند: عدم وجود باکتری های نیتریفیک کننده برای تجزیه نیتریت ها به نیترات یا ناتوانی باکتری های نیتریفیک کننده موجود در مقابله با مقدار زیادی زباله در مخزن شما.

در این مرحله، عاقلانه است که یک استارتر باکتری اضافه کنید.

به سادگی کشت استارتر باکتری را از فروشگاه حیوانات خانگی یا فروشگاه ماهی محلی خود تهیه کنید و آن را به آکواریوم خود اضافه کنید.

مطمئن شوید که دوز مناسب را دنبال کنید و چند هفته صبر کنید تا در مخزن شما ثابت شود. علاوه بر این، بهتر است فعالیت‌هایی مانند تغییرات جزئی آب، درمان بیماری، تمیز کردن/تعویض فیلتر و جاروبرقی شن را در این هفته‌ها متوقف کنید.

6. جلوگیری از تجمع نیتریت ها

هنگامی که جمعیت باکتری های نیتریف کننده نتوانند با زباله های آلی تولید شده هماهنگی کنند، نیتریت ها در آب مخزن تجمع می یابند.  

اساساً، اگر به برنامه تغذیه مناسب پایبند باشید و هر از گاهی آکواریوم را تمیز کنید، می توانید سطح زباله را به میزان قابل توجهی پایین نگه دارید.

جدای از آن، باید سطوح مناسب جوراب را رعایت کنید، زیرا انباشت بیش از حد می تواند باعث انفجار سطح آمونیاک و نیتریت شود و در نهایت باکتری های مفید در آکواریوم شما غرق شوند.

به همین جا ختم نمی شود. جلوگیری از تجمع نیتریت بسیار بیشتر است. با انجام تغییرات منظم و جزئی آب، جاروبرقی شن، و تمیز کردن دوره ای فیلتر. در واقع در حال خلاص شدن از شر ناخالصی ها / ضایعات موجود در آب مخزن، بستر آکواریوم و رسانه های فیلتر هستید. بدون شک، این فعالیت های نگهداری احتمال مواجهه با سطوح نیتریت بالا در آکواریوم را کاهش می دهد.

در نتیجه

نیتریت ها و آمونیاک دو ترکیب سمی هستند که اغلب منجر به بیماری و نابودی جانوران آکواریوم می شوند.

آزمایش‌های ارزیابی سمیت نیتریت‌ها در ماهی و میگو نشان می‌دهد که نیتریت‌ها به‌ویژه بر تنظیم اسمزی، فرکانس پوست‌اندازی و بقا تأثیر می‌گذارند. در سطوح شدید، نیتریت ها زندگی را برای اکثر حیوانات در آکواریوم غیرقابل تحمل می کند.

داشتن مخلوقات کمتر به کاهش تجمع زباله در آب آکواریوم کمک می کند در حالی که یک برنامه تغذیه مناسب کیفیت آب را بالا می برد.

در نهایت، تلاش های آگاهانه باید به سمت جلوگیری از نیتریت های بالا در آکواریوم هدایت شود، زیرا یک سنبله حیوانات خانگی شما را بیمار می کند یا حتی بدتر از آن، جان آنها را می گیرد.