16512

ماهی کوی

برای نگهداری و پرورش ماهی کوی به طور صحیح باید مواردی همچون انتخاب ماهی مناسب برای تکثیر، ایجاد فضای مناسب و استفاده از مواد غذایی مفید را مورد توجه قرار داد.
نگهداری و پرورش ماهی کوی

شما تا چه حد به نگهداری و پرورش ماهی‌های زینتی همچون پلاتی، آنجل، تترا یا کوی در آکواریوم و یا استخرعلاقه دارید؟ ماهی کوی یکی از انواع ماهی‌های آکواریومی و زینتی بسیار زیبا است. این ماهی از نژاد ماهی کپور بوده که طرفداران و علاقه‌مندان بی شماری در سراسر دنیا دارد. در این مقاله نکات لازم برای نگهداری و پرورش ماهی کوی شرح داده شده است.

 

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش ماهی کوی

 

نکات لازم برای نگهداری و پرورش ماهی کوی

1. انتخاب ماهی مولد مناسب 

اولین و مهم‌ترین نکته برای پرورش هر نوع ماهی، انتخاب صحیح ماهیان مولد است. چرا که اگر ماهی‌های مولد مناسبی برای پرورش و تکثیر ماهی کوی انتخاب نشود، به طور حتم نتیجه کار نه تنها رضایت بخش نخواهد بود بلکه ممکن است باعث بوجود امدن ضرر‌های اقتصادی نیز شود. برای این منظور باید موارد مهمی مانند، سلامت کلی، تشخیص نر و ماده بودن، فرم و شکل بدن، خلوص نژادی و … را درباره ماهی مورد بررسی قرار داد.

 

2. حمل صحیح ماهی‌های مولد به محل مخصوص

به منظور تخم ریزی و تکثیر ماهی کوی، پس از انتخاب ماهی‌های مولد مناسب باید آن‌ها را به محل مخصوص مولدین انتقال داد. باید به این نکته توجه کرد که جابجایی ماهی‌های مولد به ویژه ماهیان ماده‌ای که تخمدان‌های کاملا رشد یافته‌ای دارند از حساسیت خاصی برخوردار است و نیاز به توجه زیادی دارد. برای این کار می‌توان از پلاستیک‌های بزرگ و هم سایز ماهی، تور ماهی گیری یا جعبه‌های برزنتی و در مدت زمان کوتاه استفاده کرد.

 

3. استفاده از هورمون‌ها برای پرورش بهتر 

از جمله مواد هورمونی که امروزه برای نگهداری و پرورش ماهی کوی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به عصاره غده هیپوفیز ماهی کپور اشاره کرد. مقدار دوز لازم برای تزریق در ماهی‌های ماده مولد حدود 4 الی 5.3 میلی گرم عصاره خشک این ماده به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است؛ که این میزان را باید در دو دفعه و با فاصله 12 ساعت تزریق کرد. همچنین یکی دیگر از جدیدترین مواد برای این منظور، هورمون آزاد کننده گنادوتروپین بوده که معمولاً دستور استفاده از آن بر روی بسته‌ها این ماده هورمونی موجود است.

 

4. فراهم کردن فضای لازم 

برای نگهداری و پرورش ماهی کوی به فضای نسبتاً زیادی نیاز است؛ بنابراین استخر یا آکواریومی که برای این نوع ماهی انتخاب می‌شود باید متناسب با اندازه ماهی باشد. توجه کنید که در صورتی که قصد پرورش ماهی کوی را در آکواریوم دارید، بهتر است که کوچکترین اندازه ماهی را انتخاب کنید تا بدین ترتیب ماهی فضای کافی برای شنا کردن در اختیار داشته باشد و نیز بتوانید مدت زمان بیشتری را از داشتن این ماهی زیبا لذت ببرید.

 

5. نور دهی مناسب 

یکی از عوامل بسیار مهم در ثابت ماندن رنگ کوی‌ها در اکواریوم، نور دهی مناسب برای آن‌ها است. چرا که در صورت عدم نوردهی مناسب، پس از مدتی رنگ ماهی‌های کوی شفافیت خود را از دست خواهند داد و کم رنگ خواهد شد. بهترین حالت برای نوردهی آکواریوم مربوط به کوی‌ها، ترکیبی از دو رنگ نور سفید و قرمز است. این حالت تمام نیاز نوری این نوع ماهی و حتی گیاهان آبزی داخل آکواریوم را نیز براورده خواهد کرد.

 

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش ماهی کوی

 

6.  استفاده از گیاهان آبزی 

شما می‌توانید فضای زندگی این نوع ماهی را با کاشتن گیاهان اکواریومی به فضای برکه‌های کوی نزدیک کنید. البته با توجه به اینکه ماهی‌های کوی، بیشتر گیاهان اکواریومی را با اشتها می‌خورند باید در انتخاب گیاه دقت کرد. برای این منظور بهترین و در دسترس‌ترین گیاه می‌تواند گیاه کریپتون باشد، چرا که کوی‌ها هم علاقه‌ای به خوردن این گیاه ندارند.

 

7. استفاده از درب شیشه‌ای برای آکواریوم

طبق بررسی‌های به عمل آمده ماهی کوی که در آکواریوم زندگی می‌کند از استرس بالایی برخوردار است. به دلیل احتمال آنکه به طور ناگهانی از اکواریوم به بیرون بپرد، بسیار بالاست. برای جلوگیری از این موضوع و پیشگیری از به وجود آمدن تلفات در میان آن‌ها بهتر است از درب شیشه‌ای برای اکواریوم استفاده شود.

 

8. استفاده از غذا‌های مفید 

از جمله غذا‌های مناسب و مفید برای ماهی کوی می‌توان به لاشه حشرات، کرم مرده یا خشک شده و عدس اشاره کرد. همچنین میزان دفعات غذا برای آن‌ها 2 بار در هفته است. این نوع ماهی‌ها اشتها و علاقه بسیار زیادی برای خوردن انواع میوه‌ها مانند پرتقال و هندوانه دارند. به همین منظور می‌توان برش نازکی از این میوه‌ها را در آب آن‌ها انداخت. توجه داشته باشید که زمان هضم غذا در این ماهی‌ها بسیار کم است؛ به همین علت در صورت کم دادن غذا ممکن است این ماهی‌ها به خوردن مواد زائد در آب روی آورده و مسموم شوند.

 

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش ماهی کوی

 

9. فراهم کردن محیط مناسب

همانگونه که اشاره شد ماهی کوی از جمله ماهی‌های پر استرس است بنابراین محیط اطراف آن نباید پر سر و صدا باشد. نتیجه ایجاد استرس در این ماهی‌ها، کاهش اشتها و ابتلا به بیماری‌های مختلف است. 

 

10. اطمینان یافتن از سلامت ماهی

یکی از موارد مهم برای نگهداری و پرورش ماهی کوی، چکاپ هفتگی این ماهی است. چکاپ به این صورت است که ابتدا به مدت 24 ساعت باید به ماهی غذا داده نشود. سپس 15 دقیقه یکبار در حدود یک قاشق مربا خوری غذای مخصوص کوی را در آب ریخته شود. اگر با 4 بار تکرار این عمل، ماهی کوی همه غذا‌ها را خورد سالم است و در غیر این صورت بیمار بوده و نیاز به درمان دارد.

 

11. تنظیم دمای مناسب 

این نوع از ماهی‌ها به طور معمول دو فصل سرد و گرم را در برکه‌ها تجربه می‌کنند ولی در صورت نگهداری و پرورش ماهی کوی در آکواریوم‌ها دما‌ی آب برای آن‌ها باید همیشه ثابت بماند و نیازی به تغییر دما در فصل زمستان وجود ندارد.

 

نکات پایانی برای نگهداری و پرورش ماهی کوی

  • یکی از نکات مهم در پرورش این نوع ماهی این است که هیچ گاه نباید حلزون آکواریوم را کنار ماهی کوی قرار دهید، زیرا ماهی کوی آن را می‌بلعد.
  • این نوع ماهی در اکواریوم‌ها زیاد غذا می‌خورد و در نتیجه به سرعت آب را کثیف می‌کنند و به دلیل با توجه به مقدار فضای اکواریوم باید نسبت به تعویض آب آن به طور مرتب اقدام کرد.
  • نکته جالب درباره ماهی کوی این است که رنگ کوی باله بلند به نور آکواریوم بستگی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب چگونه در منزل قزل آلا پرورش دهیم؟ و ماهی‌ ها چه غذا‌هایی می‌خورند؟ را نیز در آکوا آبان مطالعه کنید.

شما درباره نگهداری و پرورش ماهی کوی چه اطلاعات دیگری دارید؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر مخاطبان آکوا آبان در میان بگذارید.