16512

ماهی پرت

یکی از ماهی‌های آکواریومی، ماهی پرت (Parrot) یا همان طوطی ماهی است که به واسطه شکل ظاهری دهانش، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. با شیوه نگهداری از ماهی پرت به طور کامل آشنا شوید.
نگهداری از ماهی پرت

ماهی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها درون آکواریوم نگهداری کنید؛ البته اگر نگهداری از حیوانات خانگی و به خصوص ماهی‌ها را دوست داشته باشید. در میان انواع ماهی‌ها، نوع پر طرفداری به نام ماهی پرت (پروت) یا طوطی ماهی وجود دارد که سازگاری زیادی با انواع ماهیان از ماهیان صلح جو تا ماهیان مهاجم دارد و همین نکته موجب می‌شود بتوانید به راحتی آن‌ها را در کنار یکدیگر نگهداری نمایید. ما قصد داریم در این مطلب، شما را با شرایط نگهداری از ماهی پرت آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند...
معرفی ماهی پرت
شرایط نگهداری از طوطی ماهی
بیماری‌های ماهی پرت
تشخیص جنسیت ماهی پرت
تغذیه طوطی ماهی

نگهداری از ماهی پرت یا طوطی ماهی

 

معرفی ماهی پرت 

ماهی پرت نوعی از ماهی است که به آن طوطی ماهی نیز گفته می‌شود و در سال 1986 اولین نوع از این ماهی شکل گرفت. خوب است بدانید که هنوز مشخص نشده است که اولین ماهی پرت از ترکیب کدام ماهی‌ها به وجود آمده است. این ماهی مانند دیسکس در آب شیرین زندگی می‌کند و در اکثر آکواریوم‌های آب شیرین نیز دیده می‌شود.

ماهی پروت یا طوطی ماهی، هیچ نام علمی ندارد و اغلب آن را به عنوان یک گونه هیبرید می‌شناسند. همچنین این ماهی هیچ منشا خاصی ندارد و به طور طبیعی در دسترس قرار نمی‌گیرد. اگر در آکواریوم خود یک ماهی پرت دارید، باید بدانید که برای ادامه حیاتش، باید آن را در آب شیرین و در دمای 24 الی 28 درجه سانتی گراد قرار دهید.

اندازه یک طوطی ماهی بالغ بین 20 الی 25 سانتی متر می‌باشد و به طور میانگین چیزی در حدود 10 سال نیز عمر می‌کند. دهان طوطی ماهی شبیه به منقار است و درست به همین علت این گونه نام گرفته است. دهان این ماهی‌ها به طور کامل بسته نمی‌شود، با این حال آن‌ها می‌توانند به راحتی از سطح آب تغذیه کنند. آن‌ها در میانه یا کف آکواریوم قرار می‌گیرند.

ماهی پرت‌ به دلیل ستون فقرات خمیده و باله‌های کوچک، یکی از شناگرهای کند محسوب می‌شود. همان طور که در بالا اشاره شده، این ماهی‌ها 10 سال در بهترین شرایط عمر می‌کنند و جزء ماهی‌هایی هستند که طول عمر زیادی دارند.

ماهی پرت (پروت)

 

شرایط نگهداری از طوطی ماهی

1. پرت فیش یک ماهی صلح جو و قلمرو طلب است؛ اما جالب است بدانید که این ماهی برای حفظ قلمرو خود ممکن است به ماهی‌هایی همچون فلاور هورن نیز حمله نماید. لازم به ذکر است که این ماهی را نباید با ماهی کوچکتر و صلح طلب در یک آکواریوم قرار دهید.

2. اگر میزان PH آب کم‌تر از 7 باشد، رنگ بدن ماهی صورتی خواهد شد. همچنین اگر اسیدیته آب افزایش یابد کیفیت رنگ ماهی کاهش خواهد یافت. (اغلب ماهی نر این رنگ صورتی را در زیر آرواره‌شان ندارند، به همین دلیل می‌توان به راحتی می‌توان جنسیت آن‌ها را تشخیص داد.) پ.هاش 6.5 تا 7.5 می‌تواند ایده آل باشد.

3. اگر در آکواریوم خود از ماهی پرت نگه‌داری می‌کنید، توجه داشته باشید که باید هر هفته آب محل زندگی آن را تغییر دهید.

4. فراموش نکنید که طوطی ماهی‌ها باید در آب شیرین زندگی کنند. حتما کف آکواریوم را شن بریزید چراکه ماهی پرت، کاوش در شن‌ها را دوست دارد.

5. در صورتی که از چندین ماهی پرت در یک کواریوم نگهداری می‌کنید، باید بدانید که آن‌ها به وفور با یکدیگر دعوا می‌کنند و تنها در طول شب آرام هستند.

6. یکی از بیماری‌هایی که اغلب ماهی پرت‌ به آن دچار می‌شود، بیماری لکه سیاه است و تنها در صورتی که شرایط آب را به خوبی مهیا سازید، این حالت از بین می‌رود.

7. در صورتی که در بازار ماهی پرت را در رنگ‌های متنوع دیدید، بهتر است از خرید آن‌ها اجتناب نمایید چرا که این ماهی‌ها رنگ شده‌اند و رشد خوبی نخواهند داشت؛ و البته رنگ ماهی‌ها پس از گذشت چند هفته به حالت اولیه باز می‌گردد.

8. طوطی ماهی‌ها علاقه زیادی به حفاری دارند، این در حالی است که اگر یک تانک پر از شن درون آکواریوم قرار دهید، شن‌ها را حفاری می‌کنند و یک مخفیگاه بی نظیر برای خود درست می‌نمایند.

برای آشنایی با کاشت گیاه آکواریومی و روش صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی آب شیرین، این مطالب را در ستاره مطالعه کنید.

 

نگهداری از طوطی ماهی

 

بیماری‌های ماهی پرت

بیماری‌هایی وجود دارد که پرت فیش اغلب به آن دچار می‌شود که در ادامه قصد داریم برخی از این بیماری‌ها را به شما معرفی نماییم.

ورم شکمی

زمانی که به ماهی غذای نامناسب یا زیاد می‌دهید، ماهی پرت دچار ورم شکمی می‌شود. برای درمان و بهبود آن باید دمای آب را تا 34 درجه بالا ببرید. همچنین غذای مرغوب تهیه کنید و به اندازه دو روز مقدار غذای او را کاهش دهید. برای جلوگیری از بروز این بیماری باید برنامه غذای مرغوبی برای او ترتیب دهید و از دادن غذاهای خشک به او خودداری نمایید. مهم‌ترین علائم این بیماری ورم کردن غیر عادی شکم است.

ایجاد چاله در سر

زمانی که میزان فسفر در بدن ماهی پرت افزایش می‌یابد، چاله‌ای در سر آن ایجاد می‌شود. همچنین دادن زیاد دل گاو به ماهی منجر به ایجاد این بیماری خواهد شد. اگر دمای آب را تا 32 درجه بالا ببرید، می‌توانید به درمان این بیماری کمک نمایید. برای درمان بهتر، خوب است قرص مترانیدازول را در پودر کنید و به آب اضافه کنید.

مقداری نمک بدون ید نیز می‌تواند نقش موثری در درمان این بیماری داشته باشد. توجه داشته باشید با کنترل میزان فسفر و استفاده کمتر از دل گاو می‌توانید از ایجاد چنین بیماری جلوگیری نمایید. مهم‌ترین علائم این بیماری وجود چاله‌هایی به رنگ سفید و قرمز در سر طوطی ماهی است.

بیرون آمدن چشم

در صورتی که میزان آمونیاک و مس افزایش یابد، چشم‌های ماهی پرت حالت بیرون زدگی پیدا می‌کند. همچنین با بالا رفتن ناگهانی دمای آب نیز این بیماری بروز می‌کند. با پودر کردن قرص تتراسایکلین و دیگر آنتی بیوتیک‌ها می‌توانید این بیماری را کنترل نمایید. دمای آب را تنظیم کرده و اجازه ندهید که میزان آمونیاک و مس در آب افزایش یابد. توجه داشته باشید که دمای آب کنترل شده باشد.

 

بیماری‌های ماهی پرت

 

تشخیص جنسیت ماهی پرت

  • اغلب ماهی‌های پرت نر، دارای کمری غوزدار هستند و حالت کمر در ماهی‌های ماده به صورت کروی است و همچون نر تیز نیست.
  • همچنین ماهی‌های پرت‌ نر دارای باله‌های کوچک‌تری نسبت به ماده‌ها هستند.

جفت گیری ماهی پروت

بعد از آن که این ماهی‌ها بالغ شوند، تقریبا هر دو الی سه هفته یک بار اقدام به جفت گیری می‌کنند. هنگام جفت گیری، شن‌ها را حفر می‌کنند و گوشه‌ای را برای خود مهیا می‌سازند و به هیچ ماهی دیگری اجازه نزدیک شدن نمی‌دهند. اگر متوجه این مسئله شدید آن‌ها را به یک آکواریوم 50 لیتری منتقل نمایید و دما و PH آب را تنظیم کنید.

آکواریوم جدید را نیز شن‌ریزی نمایید. نکته بسیار مهم این است ک باید درون آکواریوم ضد عفونی کننده بریزید. این کار به تخم‌ها کمک می‌کند تا به بیماری مبتلا نگردند. پس از ورود ماهی‌ها به آکواریوم جدید، آن‌ها تخم ریزی را آغاز خواهند کرد. جالب است بدانید که اگر ماهی نر یا ماده هر گونه نقطه سفید روی تخم که نشانگر قارچ است، ببینند آن‌ها را می‌خورند.

 

تغذیه طوطی ماهی

طوطی ماهی‌ ها چه غذا‌هایی می‌خورند؟ اغلب ماهی‌های پرت‌ همه چیزخوارند، اما با این وجود بهتر است همیشه به آن‌ها غذاهای سرشار از پروتئین بدهید. خوراکی‌هایی که حاوی بتا کاروتن است نیز از جمله غذاهای مفید برای این دسته از ماهی‌ها محسوب می‌شوند. پولکی‌ها می‌تواند وعده‌های غذایی خوبی باشند و در کنار آرتمیا تازه یا فریز شده، کرم خونی می‌تواند یک غذای مکمل عالی برای آن‌ها باشد.

نوزاد گوپی و ماهی طلایی موجب افزایش سرعت رشد و تپل‌تر شدن آن‌ها خواهد شد. برای جلوگیری از بیمار شدن ماهی‌ها توجه داشته باشید که در خوراندن برخی غذاها به وفور جلوگیری کنید، چراکه می‌تواند موجب افزایش فسفر، آمونیاک، مس و … شود که در نهایت منجر به بیماری ‌گردد.

 

سخن پایانی

با توجه به آنچه که گفته شد، نگهداری از ماهی پرت آسان است، کافیست شما دمای آب را تنظیم شده نگهدارید، غذاهای مناسب به آن بدهید و شرایطی مناسب برای آن فراهم سازید تا شاهد بازی این ماهی در کنار سایر ماهی‌های آکواریومی خود باشید. اگر به ماهی های آکواریومی علاقه دارید می‌توانید تکثیر ماهی لوچ دلقک و نحوه نگهداری از ماهی لجن خوار را نیز در آکوا آبان بخوانید. تجربیات خود را در نگهداری از طوطی ماهی با ما در بخش نظرات همین مطلب، به اشتراک بگذارید.