16512

ماهی های کم دردسر برای مبتدیان

گلدفیش

ماهی های کم دردسر برای مبتدیان

انواع مختلفی از ماهی قرمز یا گلد فیش وجود دارد، اما مبتدیان باید با ماهی قرمز با بدن دراز، از جمله گونه های ساراسا، و شوبونکین شروع کنند. ماهی قرمز فانتزی با فرم بدن غیرعادی برای ماهی داران متوسط ​​بهتر است. گلدفیش باله بلند می تواند سفید، نارنجی، طلایی یا سیاه باشد و اگرچه بسیار کوچک هستند ، اما می تواند تا 14 اینچ یا به اندازه یک بشقاب شام بزرگ رشد کند. ماهی قرمز ساراسا و شابونکن تمایل دارند کوچکتر بمانند و حداکثر می توانند حدود 8 تا 10 اینچ باشند.

مهم نیست که کدام نوع گلدفیش را انتخاب می کنید، به خاطر داشته باشید که برای شروع به 20 گالن آب برای هر ماهی نیاز دارید! با بزرگتر شدن آنها، ماهی قرمز به یک آکواریوم بزرگتر نیاز خواهد داشت.

گلد فیش ، به طور کلی، بسیار خوب غذا میخورد ، بنابراین ممکن است بیش از سایر ماهی ها ضایعات تولید کند. به محض اینکه به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوانند آن را بخورند، آنها را به یک خورنده غذای پروتئین دار تبدیل کنید تا ضایعات غذایی که می تواند آمونیاک اضافی تولید کند کاهش یابد.

ماهی فایتر یا بتا

ماهی های کم دردسر برای مبتدیان

اگرچه آنها به عنوان یکی از ساده ترین ماهی ها برای نگهداری شهرت دارند، اما فایتر شما با چند ارتقاء از ماهی غمگین و کوچک تبدیل به ماهی با زندگی طولانی تر و شادتری خواهد شد.

فایتر ها در مخزن حداقل پنج گالن، با فیلتر و بخاری رشد می کند. به عنوان ماهی گرمسیری، بتا باید در دمای 78 تا 82 درجه فارنهایت (26 تا 28 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. هرچه حجم آب بیشتر باشد، گرمایش شما راحت‌تر می‌تواند دمای خود را ثابت نگه دارد. اطمینان حاصل کنید که آکواریوم شما دارای دماسنج است و نه آن دسته از دماسنج های غیرقابل اعتماد!

فایترها با باله های بلند و ظریف خود مستعد کوبیده شدن در اثر جریان سریع آب هستند. از یک فیلتر اندازه مناسب استفاده کنید و جریان را تا انتها پایین بیاورید یا آن را منحرف کنید تا بتای شما توسط جریان آب به اطراف فشار نیاورد. باله های آنها به راحتی بر روی وسایل تزئینی تیز پاره می شود. اگر انگشت خود را در امتداد هر دکور احتمالی قرار دهید، نباید برجستگی محکم یا تیز را احساس کنید. اگر نگران هستید از دکوری استفاده کنید که مخصوص فایتر است. به خاطر داشته باشید که ماهی بتا از نظر طول حدود 3 تا 4 اینچ بالا می رود، بنابراین مطمئن شوید که تمام دکور آنها با رشد آنها مطابقت دارد.

فایتر ها با یکدیگر مبارزه خواهند کرد

فایتر ها با یکدیگر مبارزه خواهند کرد، بنابراین نرها باید از هم جدا شوند. ماهی فایتر ماده را معمولاً می توان در یک آکواریوم به اندازه کافی بزرگ با هم نگهداری کرد. برای مبتدیان، توصیه می شود با یک ماهی نر بتا در تانک خود شروع کنند. نگهداری فایتر در آکواریوم بزرگتر آسان است و یک فایتر نر را می توان با ماهی های غیر تهاجمی هم اندازه از گونه های دیگر نگهداری کرد. آب اضافی به افراد مبتدی کمک می کند تا برنامه تعمیر و نگهداری آسانی داشته باشند. فیلتر و بخاری شما کمک زیادی به ایجاد یک خانه برای فایتر خوشحال می کند.

مطمئن باشید که فایتر خود را بیش از حد تغذیه نکنید! “معده” آنها فقط به اندازه کره چشم است. آنها هرگز نباید اجازه داشته باشند که سیر غذای خود را بخورند، بلکه فقط به اندازه ای که در 3 دقیقه، دو بار در روز می خورند، غذا بخورند. مقدار تغذیه به اندازه ماهی و اندازه گزانول شما بستگی دارد. بهتر استفایتر ها گرانول های مخصوص فایتر را بخورند تا تغذیه مناسبی داشته باشند و اندازه گرانول متناسب با دهانشان باشد.

تترا نئون

ماهی های کم دردسر برای مبتدیان
ماهی تترا نئون

آنها ممکن است کوچک به نظر برسند، اما یک دسته از این ماهی های رنگارنگ می تواند در یک آکواریوم عالی به نظر برسد. رگه های روشن آبی و قرمز این ماهی ها را به یک آکواریوم آب شیرین جامعه تبدیل کرده است. تتراهای نئون بسیار آسان هستند و اندازه کوچک آنها تأثیر کمتری بر کیفیت آب دارد.

نئون تتراها می توانند تا یک و نیم اینچ رشد کنند. آنها دوست دارند با هم و به صورت گله ای شنا کنند ، بنابراین حداقل با سه تا پنج عدد شروع کنید. آنها ساکنان ایده آل برای یک آکواریوم پلنت شده هستند.

تتراهای نئون به راحتی در اسارت پرورش می یابند، بنابراین مراقب نشانه های همخونی باشید، از جمله از دست دادن اپرکولوم ( پوشش آبشش ) ، دهان نامتقارن یا باله های بد شکل. آکواریوم‌هایی که به شدت پلنت شده‌اند مورد نیاز هستند تا به بچه ماهی‌ها اجازه داده شود که پنهان شوند و زنده بمانند.

مولی و پلاتی

بسیاری از صاحبان مولی و پلاتی فقط با یک یا دو ماهی شروع می کنند. چند هفته بعد ماهی های زیادی دارند. ماهی‌ های زنده‌ زا  این شهرت را دارند، زیرا ماهی‌ای که برای اولین بار به فرزند خواندگی گرفته‌اید 50 درصد احتمال دارد که یک ماده باردار باشد. از آنجایی که لقاح در داخل انجام می شود، هرگز از ظاهر بیرونی نمی دانید که ممکن است چند ماهی را به فرزندی قبول کنید. و بعد از یک جفت گیری، یک ماده زنده زا می تواند چندین دسته از نوزادان داشته باشد!

مولی ها و پلاتی ها ماهی های بسیار آسانی برای نگهداری هستند و انواع و رنگ های زیادی دارند. آنها را می توان در گله نگهداری کرد و طول آنها به حدود سه اینچ می رسد. ما توصیه می کنیم با انواع معمولی که به طور گسترده در دسترس است شروع کنید، مانند مولی سیاه یا پلاتی قرمز. برخی از نژادهای خاص، مخصوص یک مالک یا مغازه، مشکلات همخونی دارند و ماهی های مبتدی خوبی نمی سازند.

مولی ها و پلاتی ها مقاوم هستند

بیشتر مولی ها و پلاتی ها مقاوم هستند و نگهداری ماهی ها آسان است. آنها می توانند رژیم غذایی پلنت شده یا پولکی بخورند. توصیه می شود حداقل با یک آکواریوم 10 گالن شروع کنید، اما بدانید که با افزایش جمعیت ممکن است مجبور شوید آن را ارتقا دهید.

با ماهی های زنده زا ، مهم است که همیشه برای ماهی های بیشتر برنامه ریزی کنید. حتی ماهی داران مبتدی نیز می توانند چندین نسل را با موفقیت پرورش دهند و تعداد اولیه شما را در عرض چند ماه دو یا سه برابر کنند. با این حال، در نهایت باید تولید را کند کنید، و پرورش بدون نظارت باعث همخونی نهایی می شود. خوشبختانه، بیشتر گونه ها از نظر جنسی دوشکلی هستند و نر و ماده را می توان با ویژگی های بیرونی تشخیص داد. نرها دارای باله های مقعدی نوک تیز و ماده ها دارای باله مقعدی بادبزنی هستند. این به شما امکان می دهد نرها و ماده ها را از هم جدا کنید تا از انفجار جمعیت جلوگیری کنید. می توانید یک تقسیم کننده مخزن را امتحان کنید، اما اگر نمی خواهید به پرورش ادامه دهید، بهتر است نرها و ماده ها را در آکواریوم های جداگانه قرار دهید.

زبرا دانیو

ماهی های کم دردسر برای مبتدیان
زبرا دانیو
زبرا دانیو

همانطور که از نام آنها مشخص است، این ماهی های بامزه و ریز با خطوط افقی سیاه و سفید شبیه گورخر در امتداد بدنشان متمایز هستند. ماهی دیگری که دوست دارد در گله شنا کند ، زبرا دانیو ها ماهی های مبتدی خوبی هستند. بر خلاف سایر ماهی های گرمسیری، زبرا دانیو ها به دمای آب گرم نیاز ندارد. زبرا دانیو ها آب با دمای سردتر (حدود 70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتیگراد) را دوست دارد، اما ممکن است همچنان به یک بخاری کوچک برای جلوگیری از سرد شدن بیش از حد آکواریوم در زمستان نیاز داشته باشید.

زبرا دانیو ها نیز دارای طول معمولی و باله بلند است. این گونه به طول دو اینچ خواهد رسید. آنها حتی به  لطف مهندسی ژنتیک کمی با پروتئین چتر دریایی فلورسنت، در رنگ های مخصوص روز درخشش نیز می آیند. این رنگ ها را می توان در زیر نور LED آبی بسیار برجسته کرد. هنگام انتخاب گونه‌های تخصصی زبرا دانیو ها ، به دنبال افرادی باشید که خط های مستقیم دارند و آبشش‌های آن‌ها را از دو طرف پوشانده است.

زبرا دانیو ها حیوانات خانگی مبتدی بسیار خوبی هستند، بدون اینکه به طور مداوم مراقب بخاری باشند. آنها می توانند گرانول های معمولی ماهی گرمسیری یا غذای پولکی بخورند. مانند سایر حیوانات خانگی آبزی، تعمیر منظم فیلتر و تعویض آب را انجام دهید تا آب تمیز و ماهی سالم بماند.

سوالات متداول

چرا ماهی های آب شیرین نمی توانند در آب شور زندگی کنند؟


ماهیان آب شیرین به آبی نیاز دارند که شوری آن کمتر از 0.05 درصد باشد. اگر غلظت نمک در آب آنها خیلی زیاد باشد، بدن آنها در تلاش برای پردازش آب شور، آب خود را از دست می دهد و در نهایت کم آب می شود و در نهایت منجر به مرگ آنها می شود.

چگونه یک مخزن ماهی آب شیرین راه اندازی می کنید؟


راه اندازی مخزن ماهی آب شیرین یک فرآیند چند مرحله ای است که شامل نصب فیلتر ، انتخاب بستر ، پر کردن مخزن، تهویه آب و موارد دیگر می باشد.  فراتر از آن، برخی از ماهی های آب شیرین ممکن است نیازهای خاصی داشته باشند، مانند اینکه آب آنها در چه دمایی باید نگهداری شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت از نژادهای خاص ماهیان آب شیرین، از مشخصات نژاد آنها دیدن کنید .

چند بار باید به ماهی های آب شیرین غذا داد؟


وقتی صحبت از  تغذیه ماهی به میان می‌آید ، اکثر آنها زمانی که یک بار در روز تغذیه شوند بهترین عملکرد را خواهند داشت. ماهی ها بین 16 تا 24 ساعت طول می کشند تا غذای خود را به طور کامل هضم کنند، بنابراین این آهنگ برای سالم نگه داشتن ماهی و عدم تغذیه بیش از حد مناسب است.