16512

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

این چیزی است که بسیاری از آکواریومیست های جدید در ابتدا متوجه نمی شوند، زیرا آنها پرخاشگری را یک چیز بد می دانند.ما هم وقتی شروع کردیم هم همین فکر را می کردیم.

و یک دلیل ساده برای این وجود دارد:

بسیاری از ماهی های تهاجمی واقعاً زیبا هستند! اگر از کمی نشاط نترسید، می‌توانید گونه‌هایی را با رفتارها و ظاهرهای جالب بسیار متنوع کشف کنید.

و هرچه بیشتر یاد بگیرید، بیشتر متوجه می شوید که پرخاشگری یک ویژگی ترسناک نیست که شما را از داشتن گونه خاصی از ماهی منصرف کند. در واقع، هنگامی که بدانید چگونه این پرخاشگری را مدیریت کنید، همه چیز بسیار ساده می شود!

این لیست از ماهی‌های آب شیرین تهاجمی به شما کمک می‌کند ببینید چه گزینه‌هایی در آنجا وجود دارد ؟

1. تایگر بارب

تایگر بارب به ماهی های خفیف تهاجمی شهرت دارند. آنها تمایل زیادی به قلدری کردن و زدن به باله های جاری و آزار و اذیت گونه های منفعل دارند. در نتیجه، اگر می خواهید آنها را در یک محیط اجتماعی نگه دارید، برنامه ریزی صحیح ضروری است.

تایگر بارب

خبر خوب این است که می توانید به راحتی گروهی از تایگر بارب ها را کنار هم نگه دارید. آنها ماهی گله ای هستند و ترجیح می دهند در گروه های حداقل شش نفری بمانند. اغلب اوقات، داشتن آن تعامل اجتماعی به جلوگیری از رفتار پرخاشگرانه کمک می کند.

نگه داشتن یک خانواده از تایگر بارب ها در کنار هم می تواند نمایش خیره کننده ای را در تانک شما ایجاد کند. این ماهی ها به رنگ پایه زرد متمایل به نارنجی پوشیده شده اند. مکمل رنگ پایه چهار راه راه عمودی است. آنها ظاهری ببر مانند ایجاد می کنند که الهام بخش همنام آنها است.

به طور کلی، تایگر بارب ها نسبتا مقاوم هستند. آنها طیف وسیعی از شرایط را تحمل می کنند. اگرچه، آنها در آب نرم با مقداری اسیدیته سبک بهترین عملکرد را دارند.

 • اندازه: 3 اینچ
 • سختی: مبتدی-متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 30 گالن

2. شارک دم قرمز

شارک دم قرمز یک گونه ماهی سرگرم کننده برای داشتن است. این ماهی ها که بسیار فعال و به طور طبیعی کنجکاو هستند، بیشتر وقت خود را در ته تانک به عقب و جلو می گذرانند. آنها دوست دارند هر گوشه و کنار آکواریوم را بررسی کنند.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

آنها برای رشد واقعی به فضای کافی و آکواریومی با تزئینات خوب نیاز دارند. در غیر این صورت تمایلات تهاجمی آنها آشکارتر می شود.

از نظر بصری، این ماهی ها بسیار ساده هستند. با این حال، همین سادگی است که آنها را زیبا می کند! تمام بدن با سیاهی تیره پوشیده شده است. تنها استثنا دم باله است که قرمز پر جنب و جوش است.

کوسه های دم قرمز از دریاچه ها و رودخانه های آب شیرین در تایلند می آیند. در طبیعت، ماهی ها به شدت در معرض خطر انقراض در نظر گرفته می شوند. خوشبختانه، شما هنوز هم می توانید آنها را در تجارت آکواریوم پیدا کنید.

آنها بسیار مقاوم هستند و به خوبی با زندگی در اسارت سازگار می شوند. با مراقبت صحیح، این ماهی ها می توانند سال ها لذت را برای شما فراهم کنند.

 • اندازه: 6 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

3. سیچلاید فلاورهورن

این گونه زیبای سیکلید در اصل از آسیای جنوب شرقی آمده است. با این حال، از زمان کشف آن، در سراسر جهان گسترش یافته است. در مناطق خارج از آسیا، جمعیت وحشی ناشی از رها شدن حیوانات خانگی در طبیعت بود.

سیچلاید های فلاورهورن با رنگ و شکلشان به راحتی قابل شناسایی هستند. بارزترین ویژگی ماهی قوز سر است که در نمونه های نر بسیار بزرگ است. لب‌های برجسته، چانه برآمده و چشم‌های برآمده ویژگی‌های فیزیکی را کامل می‌کند.

در مورد رنگ، ماهی عمدتا صورتی است. صورتی روشن فوشیا قسمت جلوی بدن را می‌پوشاند، قبل از اینکه در نزدیکی دم به رنگ کم‌رنگ‌تری درآید. چندین لکه سیاه بزرگ به صورت جانبی روی بدن وجود دارد تا جزئیات منحصر به فردی را به ماهی بدهد.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

مانند بسیاری از گونه های دیگر سیچلایدها، فلاور هورن ماهی کاملاً تهاجمی هستند. اما، آنها همچنین بسیار بازیگوش هستند. آنها به تعامل انسانی پاسخ می دهند و نمایش می دهند!

 • سایز: 12 تا 16 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 70 گالن

4. تترا باکتوث

بهترین ماهی در یک تانک تک گونه، تترا باکتوث یک ماهی جذاب است که درخشندگی زیادی به آکواریوم شما می بخشد. ماهی پوشیده از خاکستری نقره ای است. قسمتی از بدنه نیمه شفاف است که فقط باعث می شود قسمت براق بیشتر بیرون بیاید.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

دو نقطه سیاه بزرگ نشانه‌های مشخصه گونه هستند. یک نقطه در مرکز بدن و دیگری در پایه دم است. شما همچنین متوجه رگه هایی از رنگ زرد در بالای بدن و پاشش های ظریف قرمز روی باله ها خواهید شد.

تترا باکتوث دارای برخی ویژگی های رفتاری منحصر به فرد هستند. هنگامی که با گونه های دیگر (حتی تتراهای دیگر ) نگهداری می شوند، به دلیل کندن فلس های ماهی و خوردن آنها بدنام هستند! ناگفته نماند که نگهداری آنها با انواع دیگر ماهی توصیه نمی شود.

بهتر است آنها را در گروه‌های حداقل 12 نفره نگه دارید. گروه‌های کوچک‌تر ممکن است منجر به نبرد برای تسلط شوند، بنابراین ماهی‌های بیشتر بهتر است!

 • اندازه: 5 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

5. آفر نایف

ماهی آفر نایف به طور گسترده در سراسر غرب و مرکز آفریقا توزیع شده است. آنها در رودخانه های پر از گیاه زندگی می کنند. در بیشتر موارد به بستر رودخانه می چسبند و به دنبال طعمه می گردند.

در اسارت، آنها شرایط زندگی مشابه را ترجیح می دهند. ماهی آفر نایف زمانی بهترین عملکرد را دارد که در آکواریوم‌هایی با نور کم که با گیاهان و چوب‌های چوبی تزئین شده‌اند زندگی کنند. حرکت آب را به حداقل برسانید و چندین مکان به ماهی بدهید تا پنهان شود.

ماهی آفر نایف بسیار شکارچی است. آنها با دیگران رفتار خوبی ندارند. برای جلوگیری از اختلافات سرزمینی، حتی از همان گونه ها نیز باید اجتناب کرد.

غذا دادن به این ماهی ها می تواند سرگرم کننده باشد. از آنجایی که آنها درنده هستند، ترجیح می دهند به غذاهای زنده دسترسی داشته باشند. می توانید ماهی لنس یا دیگر گونه های ماهی تغذیه کننده زنده تهیه کنید. میگو، کرم خاکی و کرم خونی نیز به خوبی کار می کنند.

اگر غذای زنده در دسترس نباشد، ماهی آفر نایف گلوله های گوشتخوار یا تنقلات یخ زده غنی از پروتئین را نیز می پذیرد.

 • سایز: 20 تا 30 اینچ
 • درجه سختی: متوسط-متخصص
 • حداقل اندازه مخزن: حداقل 150 تا 200 گالن

6. سیچلاید جگوار

درک اینکه چرا جگوار سیچلاید نام خود را دارد دشوار نیست. ماهی با لکه های سیاه پوشیده شده است که به آن ظاهر یک جگوار می دهد.

جالب اینجاست که جگوار سیکلید اینطور شروع نمی شود. به عنوان نوجوانان، آنها نقره ای با رنگ طلای کم رنگ هستند. نوارهای ضخیم سیاه رنگ دور بالای بدن قرار می گیرد. هنگامی که سیچلایدها بزرگتر می شوند، ظاهر آنها تغییر می کند و آن نقاط نمادین را به خود می گیرد.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

جگوار سیچلایدها شکارچیان سرسختی هستند. آنها برای شنای سریع ساخته شده‌اند و آرواره‌هایی دارند که بسیار دورتر می‌شوند. آن را با باله های خاردار جفت کنید و ماهی دارید که آمادگی محافظت از خود را دارد.

با آن طبیعت درنده گرسنگی برای غذای زنده به وجود می آید. زمانی که ماهی‌ها جوان هستند، می‌توانند روی گلوله‌ها و پوسته‌ها به خوبی عمل کنند. اما بزرگسالان به غذاهای حاوی پروتئین نیاز دارند. آنها با ماهی های تغذیه کننده، دافنی ها، کرم های خاکی و غیره خوب عمل می کنند.

 • سایز: 14 تا 16 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 70 گالن

7. پافر

اجازه ندهید ظاهر زیبا و بی تکلف پافر کوتوله شما را فریب دهد. آنها کاملا تهاجمی هستند و مشکلی برای مبارزه با ماهی های دیگر ندارند.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

در نتیجه، آنها بهترین عملکرد را با ماهی های دیگر از همان گونه دارند. فقط مطمئن شوید که فضای کافی برای هر ماهی وجود دارد که بتواند مدتی تنها باشد. در غیر این صورت، ممکن است با برخی اختلافات ارضی مواجه شوید.

یک مخزن با تزئینات خوب برای این ماهی ها ضروری است. آنها از رودخانه ها و دریاچه های جنوب غربی هند می آیند. آنجا آبها مملو از زندگی است. برای حفظ سلامت ماهی خود، بهتر است این شرایط را تا حد امکان تکرار کنید.

مخزن را با هزاران گیاه پر کنید. هر زمان که ماهی ها کمی احساس خطر کنند، گیاهان به عنوان یک مخفیگاه عمل می کنند. همین امر در مورد تشکیل سنگ و چوب رانش نیز صدق می کند.

پافر کوتوله‌ها موجودات کنجکاویی هستند، بنابراین اگر آنها را در حال بررسی هر اینچ از مخزن خود دیدید، تعجب نکنید.

 • اندازه: 1.5 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 10 گالن

8. سیچلاید گرگی

سیکلیدهای گرگ ماهی‌های گوشتی با ظاهری ترسناک هستند. بدن آنها کاملاً عضلانی است، که به هنگام تعقیب طعمه کمک می کند. دهان بزرگ، آرواره های قوی و برخی دندان های تیز به آنها کمک می کند طعمه را نیز مصرف کنند.

رنگ پایه از طلای زرد غنی تا نقره ای کم رنگ تر متغیر است. علاوه بر این، لکه هایی از رنگ های آبی، مشکی و بنفش را خواهید دید.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

یک چیز جالب در مورد سیچلاید گرگ، هوش درک شده آن است. شناخته شده است که این ماهی ها نسبت به هر چیزی که خارج از تانک در حال وقوع است بسیار زیرک هستند. ممکن است ببینید آنها از پشت شیشه شما را تماشا می کنند. بسیاری نیز شما را دنبال می کنند یا به حضور شما پاسخ می دهند!

سیچلایدهای گرگ حتی زمانی که آنها را تماشا نمی کنید کاملاً فعال هستند. آنها به فضای شنای باز زیادی و بستر شنی نرم برای نقب زدن نیاز دارند. برای تهیه سرپناه، سنگ ها و پناهگاه های تزئینی نیز مناسب هستند.

 • سایز: 28 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 120 گالن

9. ماهی گرگ سیاه

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

گرگ سیاه که به طور طبیعی در سراسر حوضه رودخانه آمازون یافت می شود، یک شکارچی طبیعی است. ترجیح می‌دهد به انتهای ستون آب بچسبد، جایی که بتواند مراقب هر طعمه‌ای باشد که به اندازه کافی بدشانس است در کنار آن شنا کند.

ظاهر ماهی به آن کمک می کند تا به خوبی در محیط های طبیعی ترکیب شود. رنگ آن به رنگ قهوه ای پوشیده شده است و دارای یک نوار ضخیم جانبی مشکی است.

در اسارت، گرگ سیاه یک نمایش عالی می سازد. بهتر است به تنهایی نگهداری شود. با این حال، می تواند سایر ماهی های تهاجمی سریع السیر با اندازه مشابه زندگی کند.

گرگ‌ماهی سیاه آب‌های گرم‌تر را بین 76 تا 82 درجه فارنهایت ترجیح می‌دهد. سطح pH نسبتاً خنثی نیز ترجیح داده می شود. اگرچه، ماهی می تواند برخی از نوسانات را بدون هیچ مشکلی تحمل کند.

در مورد غذا، طعمه زنده همیشه بهترین است. آنها از خوردن میان وعده ماهی و حشرات زنده لذت می برند. آنها را می توان روی غذاهای یخ زده از شیر گرفت. با این حال، این غذاها باید سرشار از پروتئین باشند تا ماهی سالم بماند.

 • سایز: 20 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 120 گالن

10. سیچلاید گورخری

سیچلایدهای گورخری یکی از محبوب ترین گونه های خانواده سیچلایدها هستند. آنها یک گونه زیبا هستند که دوست دارند فعال بمانند. به طور معمول، شما می توانید این ماهی ها را در حال شنا در آب های آزاد در وسط ستون آب پیدا کنید.

ماهی سیچلاید گورخری

رنگ پس زمینه ماهی خاکستری نقره ای است. مکمل آن رنگ پایه، چندین نوار مشکی عمودی است. آنها ظاهری شبیه به لباس زندانی ایجاد می کنند، به همین دلیل نام Convict Cichlid را دارند.

در نور مناسب، ممکن است برخی از رنگ‌های تصادفی را نیز متوجه شوید. باله ها درخشش رنگین کمانی به خود می گیرند و طیف درخشانی از رنگ ها را ایجاد می کنند.

در حالی که آنها ممکن است ماهی های تهاجمی باشند، سیکلیدهای محکوم به راحتی با برنامه ریزی دقیق مدیریت می شوند. آنها بهترین عملکرد را در تانک های بزرگ با مکان های پنهان زیادی دارند. صخره ها، چوب های رانش شده و غارهای مصنوعی برای کمک به احساس امنیت ماهی ضروری هستند.

وقتی همه آن چیزها را دارید، احتمال رفتارهای پرخاشگرانه کمتر است.

 • سایز: 4 تا 5 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 30 گالن

11. جوئل فیش

بعدی جوئل فیش است. این ماهی در انواع رنگ های مختلف موجود است. محبوب ترین رنگ قرمز کلاسیک است.

جوئل فیش

این ماهی ها رنگ قرمز مایل به نارنجی روشنی به خود می گیرند. لکه های سبز مایل به آبی تمام بدن را پوشانده است. این شامل باله ها می شود! این لکه ها در شرایط کم نور می درخشند و ظاهر جواهری را به ماهی می دهند.

مانند سایر سیچلایدها، جوئل فیش ها به تهاجمی بودن معروف هستند. با این حال، شما به راحتی می توانید سطح پرخاشگری آنها را با فراهم کردن محیط مناسب مدیریت کنید.

آنها به فضای زیادی برای جلوگیری از تبدیل شدن به قلمرو نیاز دارند. همچنین باید آکواریوم را با گیاهان، سنگ ها و پوست پر کنید. هدف این است که به ماهی خود فرصت دهید تا فضای خود را داشته باشد. هنگامی که تانک تنگ یا بی ثمر است، جواهر سیکلیدها چیزی برای تمرکز بر روی همتایان خود ندارند، که می تواند منجر به درگیری شود.

 • اندازه: 6 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 30 گالن

12. سورم

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

سورم که به نام سیکلیدهای باندی نیز شناخته می شود، بومی آمریکای جنوبی است. آنها معمولاً در قسمت شمالی منطقه آمازون یافت می شوند و در نهرها و دریاچه ها زندگی می کنند.

سورم خال قرمز

سورم بدون شک یکی از جالب‌ترین ماهی‌های خانواده سیچلایدها است. پیشانی قوی و چانه کم عمق، نمایه ای گردتر ایجاد می کند. نرها همچنین علائم کرم مانند مشخصی روی سر دارند.

در بیشتر موارد، سورم در مقایسه با سایر گونه های سیچلاید صلح آمیز است. آنها در تانک های اجتماعی خوب عمل می کنند و اغلب مشکلی ایجاد نمی کنند.

با این حال، زمانی که زمان تخم ریزی فرا می رسد، همه چیز تغییر می کند. سورم ها به شدت از تخم مرغ و بچه بچه محافظت می کنند. آنها برای حفظ امنیت جوان خود به پرخاشگری متوسل می شوند.

به همین دلیل، بهتر است جفت های جفت گیری را به یک مخزن پرورش جداگانه منتقل کنید. در آنجا، آنها می توانند بدون نگرانی در مورد مسائل مربوط به قلمرو، از جوانان خود مراقبت کنند.

 • سایز: 8 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

13. شارک رنگین کمانی

کوسه های رنگین کمانی علیرغم نامشان اصلا کوسه نیستند. آنها در واقع متعلق به همان خانواده مینوس هستند. اما، اجازه ندهید که شما را فریب دهد و فکر کنید که آنها صلح آمیز هستند.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

کوسه های رنگین کمان نیمه تهاجمی هستند. آنها به خاطر وارد شدن به دعوا به ماهی حمله نمی کنند. در عوض، زمانی که دیگران به فضای آن‌ها تجاوز می‌کنند، اغلب دچار درگیری می‌شوند.

هنگامی که یک مخزن با دکوراسیون خوب با فضای زیاد دارید، رفتار تهاجمی به حداقل ممکن می رسد.

کوسه های رنگین کمانی که اغلب با کوسه های دم قرمز اشتباه گرفته می شوند، ویژگی های فیزیکی مشابهی دارند. برای یکی، آنها با رنگ سیاه تیره پوشیده شده اند و دم قرمز روشنی دارند. با این حال، کوسه های رنگین کمانی روی تمام باله های خود قرمز هستند، نه فقط دم.

همچنین ممکن است باله به جای قرمز رنگ نارنجی به خود بگیرد. در هر صورت، این ماهی ها زیبا هستند و می توانند توجه زیادی را در تانک شما جلب کنند.

 • اندازه: 6 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 50 گالن

14. بیچر

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

در اینجا یک گونه منحصر به فرد وجود دارد که می تواند آکواریوم شما را از سایرین متمایز کند. بیچر ها فسیل های زنده ای هستند که میلیون ها سال در اطراف وجود داشته اند. آنها همچنان در نواحی شمال شرقی آفریقا زندگی می کنند.

ماهی بیچر

بیچر شبیه تلاقی بین ماهی و مارماهی است. آنها بدن بلند و باریکی دارند که با چند باله زیبا کامل شده است. به ویژه باله های پشتی بسیار منحصر به فرد هستند. این ماهی دارای چندین باله مثلثی است که در امتداد پشت آنها قرار دارد.

بیچر ها مقاوم هستند و می توانند طیف وسیعی از شرایط را تحمل کنند. آنها در مورد دکوراسیون نیز سختگیر نیستند. این ماهی ها بینایی بسیار ضعیفی دارند. آنها برای یافتن غذا به حواس دیگر خود تکیه می کنند.

این ماهی ها در پایین ستون آب زندگی می کنند. بستر شنی توصیه می شود، زیرا شن ممکن است روی شکم آنها خشن باشد و باعث آسیب شود.

بیچر ها گوشتخواران طبیعی هستند، بنابراین می توانند تمایلات تهاجمی از خود نشان دهند. آنها به اندازه برخی گونه های دیگر خصمانه نیستند، اما ممکن است ناآگاهانه جفت های کوچک تانک را هدف قرار دهند و فکر کنند که آنها غذا هستند.

 • سایز: 1 تا 2.5 فوت
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 90 گالن

15. آراپایما

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

آراپایما یکی دیگر از گونه های برجسته است که شما اغلب در تجارت آکواریوم نمی بینید. آنها به دلیل نیازهای منحصر به فرد خود می توانند تعداد انگشت شماری باشند. اما، آکواریومی های ماهر اغلب با این ماهی ها موفقیت زیادی کسب می کنند و در نهایت سال ها از آنها مراقبت می کنند.

آراپایما

این موجودات که به عنوان گرگ ماهی Aimara نیز شناخته می شوند، شکارچیان خشن هستند. علیرغم داشتن بدن حجیم، آنها شناگران مشتاقی هستند که می توانند بدون از دست دادن شکار را تعقیب کنند.

هنگامی که طعمه خود را به دست می آورند، از دندان های تیز خود برای چنگ زدن به آنها استفاده می کنند!

در اسارت، Hoplias Aimara بیشتر وقت خود را به استراحت در انتهای تانک می گذراند. آنها می توانند برای مدت طولانی ثابت بمانند، که باعث می شود شنای سریع آنها کمی غافلگیر کننده باشد!

Hoplias Aimara سازگار است و می تواند در طیف وسیعی از شرایط زندگی کند. تا زمانی که فضای کافی دارید، آنها می توانند در آکواریوم شما رشد کنند.

 • سایز: 30+ اینچ
 • سختی: متخصص
 • حداقل اندازه مخزن: 300+ گالن

16. سیچلاید رد دویل

اگر ماهی کاریزماتیک می خواهید که بتوانید با آن تعامل داشته باشید، سیکلید شیطان سرخ انتخاب خوبی است. این ماهی ها می توانند پیوندهای قوی با صاحبان خود ایجاد کنند. آنها نزدیک شدن شما به تانک را تماشا خواهند کرد و حتی ممکن است وقتی گرسنه هستند غذا بخواهند!

ماهی رد دویل
ماهی رد دویل

زیبایی سیکلید شیطان سرخ تنها بر محبوبیت آن می افزاید. ماهی ها دارای مشخصات سیکلید هستند. اما آنها دارای قوزهای گردنی قوی روی سر، باله های نوک تیز، و بدنی درهم هستند که از قدرت بیرون می زند.

در همین حال، رنگ آنها باعث برجسته شدن آنها در تانک می شود. اکثر نمونه ها قرمز روشن هستند، به همین دلیل نام آنها به همین دلیل است. با این حال، می توانید انواع رنگ های قهوه ای، خاکستری، زرد و سفید را نیز پیدا کنید.

سیچلایدهای شیطان سرخ تهاجمی هستند و با ماهی های دیگر خیلی خوب کنار نمی آیند. آنها همچنین در تخریب گیاهان یا تزئینات مهارت دارند!

با وجود همه اینها، مراقبت از این ماهی ها لذت بخش است. آنها ماهی های فعالی هستند که هرگز خسته کننده نمی شوند!

 • سایز: 15 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

17. سیچلاید آمبی

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

Umbee Cichlids یکی دیگر از ماهی های زیبا است که می تواند آکواریوم شما را زنده کند. این ماهی ها دارای رنگ پایه هستند که از قهوه ای تا سبز زیتونی متغیر است. تکه های فیروزه درخشان ماهی را از سر تا دم می پوشاند و در نتیجه رنگ زیبایی را در شرایط مناسب به نمایش می گذارد.

در طبیعت، سیچلایدهای امبی در رودخانه ها و دریاچه های سنگی زندگی می کنند. آکواریوم شما باید از آن زیستگاه های طبیعی الگوبرداری شود. صخره های بزرگ زیادی را برای کاوش و پنهان شدن ماهی ها در نظر بگیرید. برخی از چوب‌ها و گیاهان نیز خوب هستند.

آنها دمای بین 72 تا 80 درجه را ترجیح می دهند. برای سطح pH، سیکلیدهای Umbee چیزهایی را در سمت قلیایی دوست دارند. سطوح بین 7.1 و 8.0 ترجیح داده می شوند.

این ماهی است که در تنهایی بهترین عملکرد را دارد. آنها می توانند به صورت جفت زندگی کنند، اما هرگز نباید دو نر را کنار هم نگه دارید. یک جفت نر و ماده بهترین است. این به ویژه اگر به دنبال ایجاد یک جفت پیوندی برای پرورش هستید، صادق است.

 • سایز: 20 اینچ
 • درجه سختی: متوسط-متخصص
 • حداقل حجم مخزن: 180 گالن

18. آروانا نقره ای

آروانای نقره ای توسط بسیاری به عنوان چالش نهایی برای آکواریومی ها در نظر گرفته می شود. آنها بسیار مورد توجه هستند و مراقبت از آنها بسیار دشوار است. بنابراین، بسیاری از آکواریومی ها مهارت های خود را به دست می آورند تا روزی صاحب یکی از این ماهی های قابل توجه شوند.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

این گونه ماهی نواری است. یعنی بدنی بلند و باریک دارد. آنها از پهلو صاف به نظر می رسند و شبیه یک روبان هستند.

باله های پهن پشتی و مقعدی از وسط بدن تا دم مخروطی کشیده می شوند. باله ها به قدری یکنواخت به نظر می رسند که تشخیص اینکه کجا باله پشتی به پایان می رسد و باله دمی شروع می شود دشوار است.

آروانای نقره ای یکی از شکارچی ترین ماهی ها در تجارت است. آنها آرواره های لولایی عظیمی دارند که می توانند ماهی های دیگر را در یک لحظه بلعند! نگهداری آروانای نقره ای با ماهی های دیگر امکان پذیر است. اما، همه چیز به خلق و خوی ماهی و سطح پرخاشگری شما برمی گردد.

خوشبختانه آنها به تنهایی زیبا هستند و بدشان نمی آید که در تنهایی زندگی کنند.

 • اندازه: 3 فوت
 • سختی: متخصص
 • حداقل حجم مخزن: 250 گالن

19. سیچلاید تگزاس

سیکلید تگزاس که معمولا در ریو گرانده یافت می شود، یک سرگردان واقعی است. آنها در مواقعی که شرایط مناسب باشد، رنگ های نئونی را به مخزن شما اضافه می کنند.

رنگ پس زمینه ماهی خاکستری تیره یا قهوه ای است. اما چندین لکه آبی رنگین کمانی بدن را پوشانده است. برخی از نمونه ها همچنین دارای نقاط بزرگ سیاه هستند که معمولاً در زیر آن لکه های درخشان آبی قرار دارند.

ماهی سیچلاید تگزاس

سیچلایدهای تگزاس شناگران چابکی هستند. بنابراین، آنها به فضای شنای باز زیادی نیاز دارند. مخلوطی از ماسه و شن ریز را برای زیرلایه تهیه کنید. سپس گیاهان و سنگ ها را کم معرفی کنید.

برخلاف دیگر گونه های سیکلید، این ماهی ها فضای باز بیشتری را نسبت به پوشش گیاهی متراکم ترجیح می دهند.

سیچلایدهای تگزاس به عنوان ماهی جوان، کاملا صلح آمیز هستند. آنها می توانند بدون مشکلات رفتاری با دیگر گونه های صلح آمیز کنار بیایند. اما، وقتی آنها به بزرگسالی می رسند، این تغییر می کند.

در طبیعت، این ماهی ها در تنهایی زندگی می کنند. آنها را می توان با ماهی های تهاجمی دیگر نگهداری کرد، اما آنها به محیطی قابل توجه نیاز دارند.

 • سایز: 12 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 50 گالن

20. سیچلاید باس پیکاک

بسیاری از مردم این ماهی را با یک باس معمولی دهان بزرگ اشتباه می گیرند. با وجود ظاهر مشابه، سیکلید باس طاووسی متعلق به خانواده سیچلایدها است.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

الگوهای رنگی زیبایی دارد. بخش هایی از سبز زیتونی را خواهید دید که به رنگ زرد روشن تبدیل می شوند. نکات قرمز و سفید نیز رایج است. همین امر در مورد لکه های سیاه و لکه چشمی مشخص در دم نیز صدق می کند.

یکی از دلایلی که ممکن است مردم این ماهی را با باس اشتباه بگیرند این است که از آن به عنوان ماهی بازی در جنوب فلوریدا استفاده می شود. آنها به کانال ها و دریاچه ها وارد شدند. برخلاف سایر گونه‌هایی که به زیستگاه‌های جدید معرفی شده‌اند، سیکلید باس طاووس در این منطقه رشد می‌کند. حتی باعث بهبود جمعیت ماهی های دیگر شد!

در آکواریوم ها، ماهی باس طاووس می تواند یک مشت باشد. آنها نه تنها تهاجمی هستند، بلکه مقدار قابل توجهی زباله تولید می کنند. برای جلوگیری از تأثیر آمونیاک و نیترات ها بر سلامت آنها، یک سیستم فیلتراسیون جامد ضروری است.

 • سایز: 30 اینچ
 • درجه سختی: متوسط-متخصص
 • حداقل حجم مخزن: 200 گالن

21. اسکار فیش

یکی از قابل شناسایی ترین گونه های سیکلید در جهان اسکار است. این ماهی که به عنوان سیکلید مخملی نیز شناخته می شود، در تجارت آکواریوم بسیار محبوب است.

بیشتر سیاه، بدن ماهی با رنگ های نارنجی، قرمز و خاکستری برجسته می شود. این رنگ ها با هم ترکیب می شوند تا ظاهری واقعا منحصر به فرد ایجاد کنند که برای قدردانی از آن باید ببینید!

در بیشتر موارد، مراقبت از سیچلایدهای اسکار چندان دشوار نیست. تا زمانی که پارامترهای پذیرفته شده را رعایت کنید، آنها به خوبی با اکثر شرایط سازگار می شوند. شما حتی نیازی به فیلتراسیون یا ژنراتور جریان خاصی نخواهید داشت.

تغذیه این ماهی ها نیز آسان است. بر خلاف سایر ماهی های این لیست، اسکار گوشتخواران خالص نیستند. آنها غذاهای فرآوری شده را می پذیرند و گیاهان را می پزند.

مشکل اصلی که ممکن است با آن مواجه شوید، خلق و خوی آن است. سیچلایدهای اسکار قلدرهای شناخته شده ای هستند که به هر ماهی آسیب پذیر حمله می کنند و می خورند. اگر می‌خواهید چند جفت تانک اضافه کنید، مطمئن شوید که ماهی‌های تهاجمی دریافت می‌کنید که می‌توانند خود را در برابر اسکار نگه دارند.

 • سایز: 10 تا 12 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

22. جک دمپسی

ماهی جک دمپسی که به افتخار بوکسور معروف نامگذاری شده، گونه ای مقاوم است که در آکواریوم های خانگی به خوبی عمل می کند. می تواند دماهای گرم تری را نسبت به بسیاری از ماهی ها تحمل کند و در مواقعی که شرایط نامناسب باشد، کمی فضای تکان دادن به شما می دهد.

ماهی جک دمپسی

انواع مختلفی از ماهی جک دمپسی وجود دارد. رایج ترین آنها با لکه های رنگین کمانی آبی، طلایی و حتی بنفش پوشیده شده است. آن رنگ ها در بالای پس زمینه خاکستری خنثی قرار می گیرند.

دلیل نامگذاری این ماهی ها به نام جک دمپسی، چهره آنهاست! آنها مانند بوکسورها، عضلات صورت قوی دارند. بدن آنها نیز بسیار قوی و چابک است.

از نظر فنی، این ماهی ها سیکلید هستند. بنابراین، آنها خلق و خوی مطابقت دارند. گونه های مطیع تری نیز وجود دارد، اما بیشتر ماهی های جک دمپسی که در تجارت خواهید یافت، تهاجمی هستند.

برای اینکه نبرد را به حداقل برسانید، سنگ‌ها، چوب‌های رانش و غارها را به مخزن اضافه کنید. آنها موجودات قلمرویی هستند، بنابراین فضاهای مخفی به آنها فضایی می دهد تا ادعای مالکیت خود را داشته باشند.

 • سایز: 10 تا 15 اینچ
 • سختی: متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 55 گالن

23. مینی دووی

مینی دووی ماهی کمیاب است که چیزهای زیادی برای ارائه دارد. این ماهی که به عنوان Sieve Cichlid نیز شناخته می شود، افزودنی های زیبایی به مخزن مناسب ایجاد می کند.

بدن ماهی پوشیده از نقاط قرمز است. نکته جالب در مورد این رنگ این است که نقاط تقریبا یکنواخت به نظر می رسند. در سمت ماهی، بسیاری از نقاط کاملاً در یک راستا قرار دارند تا یک الگوی خطی مشخص ایجاد کنند.

لکه‌های بزرگ‌تر سیاه معمولاً با رنگ پس‌زمینه ماهی ترکیب می‌شوند. همچنین ممکن است لبه های قرمز روشن روی باله مشاهده کنید.

ماهی های تهاجمی در آکواریوم

ماهی های Mini Dovii بسیار سرزمینی هستند. این رفتار همیشه وجود دارد. اما، زمانی که سایر Mini Dovii در مخزن قرار دارند، بیشتر قابل توجه است.

اگر مینی دووی با دیگر سیکلیدهای تهاجمی زندگی می کند، کمتر نگران جنگیدن هستند. مثل همیشه، تزئینات زیادی را در مخزن تهیه کنید تا از خطوط دید ناگسستنی جلوگیری کنید.

 • سایز: 12 اینچ
 • سختی: مبتدی-متوسط
 • حداقل حجم مخزن: 75 گالن

نتیجه

همانطور که می بینید، برخی از تهاجمی ترین ماهی های آب شیرین در واقع چیزهای زیادی برای ارائه دارند. احتمالاً قبلاً در مورد بسیاری از آنها شنیده اید!

تا زمانی که از دستورالعمل ها و توصیه های مراقبت پیروی می کنید، در واقع نگرانی زیادی در مورد داشتن این گونه ها وجود ندارد. اما این هنوز هم باعث نمی شود که آنها چقدر منحصر به فرد و هیجان انگیز باشند.

امیدواریم این لیست به شما کمک کند تا گونه های بعدی را برای مخزن خانه خود انتخاب کنید. اگر سوالی دارید مستقیما به ما پیام دهید. ما همیشه مشتاق کمک به خوانندگان خود هستیم!