16512

ماهی سیچلاید

ماهی سیچلاید یکی از انواع ماهی‌های زیبا برای آکواریوم است. در این مقاله انواع و ویژگی‌های این ماهی به همراه خلاصه‌‎ای از شرایط نگهداری آن را شرح داده‌ایم.
آشنایی با ماهی سیچلاید و نحوه پرورش آن
آنچه در این مطلب خواهید خواند...
ویژگی‌های ظاهری ماهی سیچلاید
انواع ماهی سیچلاید
غذای ماهی سیچلاید چیست؟
شرایط لازم برای نگهداری ماهی سیچلاید
ماهی‌های سازگار با سیچلاید

ماهی سیچلاید نوعی ماهی آکواریومی است که بیش از 1300 گونه دارد. این ماهی از خانواده Cichlidae و راسته Perciformes است. ماهی‌های سیچلاید همچون ماهی شارک عمدتاً جزء ماهیان آب شیرین هستند و در مناطق گرمسیری آمریکا، آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا یافت می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل‌تر شما را با این نوع ماهی آشنا کنیم.

 

ویژگی‌های ظاهری ماهی سیچلاید

ماهی‌های سیچلاید ویژگی‌های گوناگونی دارند که متناسب با هر گونه متفاوت هستند. داشتن باله پشتی بلند یکی از ویژگی‌های این ماهی است. همچنین وجود یک خط جانبی در انتهای قاعده باله پشتی در تشخیص ماهی سیچلاید نقش دارد. 

نکته‎ جالب در مورد ماهی سیچلاید این است که به‌جای دو سوراخ بینی مانند سایر ماهی‌ها، در هر طرف سر تنها یک سوراخ دارد. از دیگر ویژگی‌های این ماهی وارونگی سیستم گوارشی آن است. یعنی معده و روده آن برخلاف ماهی‌های دیگر در سمت راست قرار دارد.

ماهی سیچلاید دو آرواره دارد که شامل فک حلقی و فک دهانی است. دو آرواره داشتن به ماهی این امکان را می‌دهد که غذا را با سرعت بیشتری ببلعد و آن را خرد کند. قسمت پایین سر این ماهی که از چشم حفاظت می‌کند، فاقد ساختار استخوانی است. 

ماهی‌های سیچلاید متناسب با گونه‌ خود ویژگی‌های ظاهری متفاوتی دارند، اما ما در اینجا به چند ویژگی بارز آن‌ها اشاره کردیم.

 

ویژگی‌های ظاهری ماهی سیچلاید چه مواردی هستند؟

 

انواع ماهی سیچلاید

ماهی سیچلاید انواع گوناگونی دارد که ما در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. ماهی سیچلاید گورخری

سیچلاید گورخری یا Metriaclima callainos یک‌گونه زیبای آب شیرین است که منحصر به دریاچه مالاوی، یکی از دریاچه‌های بزرگ آفریقا است. این‌ گونه به نام سیچلاید نارنجی آفریقایی نیز شناخته می‌شود. سیچلاید گورخری گونه‌ای است که مناطق سنگی با پوشش گیاهی کم را برای زندگی برمی‌گزیند. همچنین ترجیح می‌دهد در قسمت‌های عمیق زندگی کند.

2. ماهی سیچلاید سفید

بدن این ماهی کشیده و از طرفین صاف است. فلس‌های آن سفیدرنگ هستند، اما ممکن است کمی رنگ آبی نیز داشته باشند. چشم‌های این نوع ماهی سیچلاید، قرمز است. این ماهی می‌تواند تا 15 سانتی‌متر نیز رشد کند.

3. ماهی سیچلاید دلفینی

این ماهی از گونه‌های نادر ماهی سیچلاید است. ظاهری بلند و چاق دارد و دهان آن شبیه به دلفین است؛ به همین دلیل نام آن سیچلاید دلفینی است. زیستگاه این گونه در دریاچه مالاوی در شرق آفریقا قرار دارد و حداکثر رشد آن 20 سانتی‌متر است.

4. ماهی سیچلاید گرین ترور

این ماهی همان‌طور که گفتیم جزء ماهی‌های آب شیرین به‌حساب می‌آید که طرف‌داران زیادی در بین آکواریوم داران دارد. زیستگاه این ماهی در حوضه رودخانه‌های آرام گرمسیری در پرو و اکوادور قرار دارد. یکی از ویژگی‌های بارز این ماهی رفتار پرخاشگرانه آن است.

5. ماهی سیچلاید جوئل

این ماهی از گونه‌‌های جنگجوی ماهی سیچلاید به‌حساب می‌آید و برای نگهداری به آکواریوم بزرگ احتیاج دارد. ماهی جوئل از آب کثیف متنفر است و ترجیح می‌دهد همیشه در آب‌ تمیز باشد. این ماهی به دمای پایین مقاوم است و می‌تواند تا حد خوبی خود را با تغییرات دما هماهنگ کند.

6. ماهی سیچلاید مایسون ریف

زیستگاه این ماهی در دریاچه مالاوی قرار دارد. دمای موردنیاز برای زندگی این ماهی حدود 23 تا 26 درجه سانتی‌گراد است. این ماهی می‌تواند تا 15 سانتی‌متر رشد کند و جزء ماهی‌های گیاه‌خوار به‌حساب می‌آید.

7. ماهی سیچلاید ماکرو

این ماهی اجتماعی است و تحرک بالایی دارد. نکته جالب در مورد این ماهی دهان پرور بودن آن است. یعنی تخم‌ها و بچه‌هایش را در دهانش پرورش می‌دهد. ماهی ماکرو دارای رنگ‌های مختلف مانند سفید، زرد و آبی است.

 

انواع ماهی سیچلاید کدامند؟

 

غذای ماهی سیچلاید چیست؟

انتخاب غذاهای مناسب برای سیچلاید می‌تواند به رشد آن، رنگارنگ شدن و داشتن زندگی سالم و فعال کمک کند. بسته به نوع سیچلاید، رژیم غذایی او متفاوت خواهد بود. بنابراین اولین قدم برای یافتن بهترین غذا برای سیچلاید به‌منظور رشد آن، درک نیازهای طبیعی این ماهی است. این ماهی‌ها به سه نوع گیاه‌خوار، ماهی‌خوار و همه‌چیزخوار تقسیم‌بندی می‌شوند که در زیر هر گروه را شرح می‎دهیم:

گوشت‌خواران

ماهی‌های سیچلاید گوشت‌خوار عمدتاً از منابع غذایی حیوانی استفاده می‌کنند. غذای حیوانی را می‌توان ماهی‌های دیگر، حشرات، سخت‌پوستان یا ترکیبی از این سه در نظر گرفت. جک دمپسی، اسکار و سیچلاید جگوار همگی گوشت‌خوار هستند. این ماهی‌ها معمولاً دستگاه گوارش کوتاهی دارند. علت کوتاهی دستگاه گوارش گوشت‌خواران این است که بتوانند منابع غذایی سرشار از چربی و پروتئین را تجزیه کنند.

گیاهخواران

ماهی‌های سیچلاید گیاهخوار بیشتر از منابع غذایی گیاهی استفاده می‌کنند. بسیاری از سیچلاید‌های آفریقایی، مانند Tropheus وMbuna، عمدتاً جلبک و گیاهان آبزی را می‌خورند. این ماهی‌ها می‌توانند تمام روز بچرند؛ چراکه مجرای روده‌ای بسیار طولانی دارند تا بتوانند تا حد امکان مواد مغذی را از غذاهایی که محتوای چربی و پروتئین کم‌تری دارند، جدا کرده و جذب کنند.

همه‌چیزخواران

ماهی‌های سیچلاید همه‌چیزخوار هم منابع غذایی حیوانی و هم منابع گیاهی را می‌خورند. بسیاری از سیچلاید‌ها تا حدی همه‌‍‌چیزخوار هستند، اگرچه ممکن است تمایلشان به یکی از این منابع غذایی بیشتر باشد. ماهی آنجل، دهان آتشین و طاووس ماهی از نوع همه‌چیزخوار هستند. آن‌ها تقریباً هر خوراکی را می‌خورند.

 

غذای ماهی سیچلاید چیست؟

 

شرایط لازم برای نگهداری ماهی سیچلاید

شرایط نگهداری ماهی سیچلاید از نظر ویژگی‌های مختلف عبارتند از:

مراقبت از آب

حفظ کیفیت عالی آب با تعویض منظم آن و فیلتراسیون کافی به حفظ سلامت سیچلایدهای شما کمک می‌کند.

فعالیت‌های روزانه

شما باید روزانه فیلتر، دمای آب، PH آکواریوم (8/7تا 6/8) و سایر تجهیزات را بررسی کنید.

فعالیت هفتگی

حداقل یک بار در هفته کیفیت آب را آزمایش و 10 تا 25 درصد از حجم کل آب را هر دو تا چهار هفته یک بار تعویض کنید. 

همچنین هر ماه یک بار فیلتر را تعویض کنید.

 

شرایط لازم برای نگهداری ماهی سیچلاید

 

ماهی‌های سازگار با سیچلاید

هر نوع ماهی تنها با انواع خاصی از ماهی‌های دیگر سازگار است. هنگام انتخاب چند نوع ماهی برای یک آکواریوم باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که شرایط نگهداری آن‌ها در یک سطح باشند و رفتار ماهی‌های مورد نظر طوری باشد که بتوانند در کنار هم زندگی کنند.

یک‌ سری ماهی‌ها توانایی زیستن مسالمت‌آمیز در کنار ماهی سیچلاید را دارند. این ماهی‌ها عبارت‌اند از:

  • بوتیا لوچز (دلقک لوچ)
  • کوسه دم قرمز
  • دانیوس غول پیکر
  • تترا چشم قرمز آفریقایی
  • پلکو
  • لاشخور (گربه ماهی وارونه)
  • پلنگ بوش ماهی

 

سخن آخر

ماهی سیچلاید انواع گوناگونی دارد و از ماهی‌های آب شیرین به‌حساب می‌آید. این نوع ماهی به دلیل تنوع و رنگ زیبا جزء ماهی‌های پرطرفدار در بین آکواریوم‌داران است. غذای ماهی سیچلاید با توجه ‌به نوع ماهی متفاوت است، یعنی می‌تواند منبع حیوانی، گیاهی یا ترکیبی از هر دو باشد. شرایط نگهداری این ماهی‌ها متفاوت است، اما ما اطلاعات کلی در این مورد را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.