16512

ماهی دیسکس

آنچه در این مطلب خواهید خواند...
ویژگی‌های ظاهری و اندازه ماهی دیسکس
انواع گونه‌های ماهی دیسکس
ویژگی های رفتاری ماهی دیسکس در آکواریوم
اطلاعات جالب درباره ماهی دیسکس
شرایط نگهداری ماهی دیسکس در آکواریوم
ماهی های سازگار با دیسکس
غذای ماهی دیسکس چیست؟
چطور از سلامت ماهی دیسکس مطمئن شویم؟
Symphysodon که در زبان محاوره‌ای به نام ماهی دیسکس شناخته می‌شود، زیرمجموعه سیکلیدها و بومی حوضه رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی است. به دلیل شکل متمایز، رفتار و رنگ‌های متنوع، دیسکس‌ها به‌عنوان ماهی‌های آکواریومی آب شیرین بسیار محبوب هستند. در این مقاله شما را با این این ماهی زیبا آشنا خواهیم کرد.

ویژگی‌های ظاهری و اندازه ماهی دیسکس

نام دیسکس برای این ماهی‌ها با توجه به شکل دیسک مانند آن‌ها انتخاب شده است. بااین‌حال، برخی از انواع آن‌ها نسبت به سایرین شکل گردتری دارند. بدن آن‌ها معمولاً بین 8 الی 10 اینچ یا 20 الی 25 سانتیمتر طول دارد و ماهی‌های نسبتاً بزرگی برای آکواریوم‌های خانگی محسوب می‌شوند.

انواع گونه‌های ماهی دیسکس

ماهی دیسکس به‌طورکلی شامل سه گونه زیر می‌باشد:

  1. Symphysodon aequifasciatus Pellegrin (دیسکس آبی یا دیسکس قهوه‌ای)
  2. Symphysodon discus Heckel (دیسکس قرمز یا دیسکس هکل)
  3. Symphysodon tarzoo E. Lyons (دیسکس سبز)

به دلیل تولیدمثل‌های انتخابی توسط پرورش‌دهندگان این ماهی، دیسکس‌ها تنوع رنگی زیادی دارند و جالب این است که ممکن است 6 سال طول بکشد تا به بهترین رنگ خود برسند. عمر آن‌ها نیز طولانی است و معمولاً بیش از 10 سال زندگی می‌کنند. 

قیمت آن‌ها بیشتر به‌ظاهر و رنگ‌های این آبزیان بستگی دارد؛ زیرا برخی از رنگ‌ها کمیاب‌تر از سایرین هستند.

ویژگی های رفتاری ماهی دیسکس در آکواریوم

این ماهی یکی ماهی آرام و بسیار صلح‌طلب است و معمولاً با ماهی‌های دیگر درگیر نمی‌شود. به همین دلیل در بسیاری از مخازن پرورش ماهی، از بهترین ماهی‌ها محسوب می‌شوند. این نوع ماهی زندگی گروهی را دوست دارد و بیشتر دوست دارند در سطح وسط مخزن قرار بگیرند. 

ازآنجایی‌که دوست دارند شنای آزاد داشته باشند برای بهبود شرایط نگهداری آن‌ها بهتر است یک پوشش گیاهی یا چوب‌های بزرگ نیز در مخزن آن‌ها قرار بگیرد؛ البته طوری که با عبور ماهی به بدنشان آسیبی نرسد.

اطلاعات جالب درباره ماهی دیسکس

پرورش ماهی دیسکس از صنایع بزرگ و بسیار اقتصادی در چندین کشور آسیا است. نام دیگر این ماهی پومپادور است و طرفداران زیادی از کلکسیونرهای ماهی را به خود جلب کرده و صنعت بین‌المللی چند میلیون دلاری را با نمایش‌ها، مسابقات و پرورش‌دهندگان آنلاین مشهور ایجاد کرده است. از ویژگی‌های این ماهی می‌توان به آرامش فوق‌العاده آن اشاره کرد. همچنین نسبت به سایر ماهی‌های گرمسیری اندازه بزرگ‌تری دارد و می‌تواند یک منظره بسیار دل‌انگیز در آکواریوم شما ایجاد کرده و آن را خاص کند.

بااین‌حال، نگهداری از این ماهی کار آسانی نیست و به همین دلیل افرادی که می‌توانند به‌خوبی از ماهی دیسکس مراقبت کنند از این نظر به خود افتخار می‌کنند. نکته بسیار جالب در مورد این ماهی این است که رنگ آن بر اساس سن، رژیم غذایی، میزان انرژی و شرایط مخزن نگه‌داری تغییر می‌کند. اگرچه نگهداری از این نوع ماهی صبر و حوصله می‌خواهد ولی این ویژگی‌های ظاهری و اندازه مناسب ماهی‌های دیسکس باعث شده است به یکی از بهترین ماهی‌ها جهت نگهداری در آکواریوم تبدیل شوند.

شرایط نگهداری ماهی دیسکس در آکواریوم

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، نگهداری از این ماهی در عین جذابیت، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ زیرا این ماهی نسبت به سایر ماهی‌ها به 82 الی 88 درجه فارنهایت یا 27 الی 31 درجه سانتی‌گراد گرمای بیشتری نیاز دارد. این شرایط میزان مرگ‌ومیر و بیماری‌ها را در ماهی دیسکس کاهش می‌دهد. معمولاً برای افزایش دمای آب تا این حد از هیتر با کیفیت خوب استفاده می‌شود. بهترین زیستگاه طبیعی ماهی دیسکس آب‌های آمازون است که کمی اسیدی و شیرین هستند و PH آن بین 6 الی 7 است؛ بنابراین مخزن شما نیز باید این شرایط را برای نگهداری ماهی دیسکس داشته باشد.

همچنین آب موجود در آکواریوم نیاز به تصفیه و گندزدایی دارد. جریان آب باید ضعیف باشد. این کار را می‌توانید به کمک یک میله افشانه و یا به کمک چوب آب ‌آورد کنترل کنید. این نوع ماهی رسوب‌های نرم و متوسط را نیز دوست دارند، زیرا غالباً به جستجوی مواد غذایی خود در زیر بستر آب می‌پردازند.

یک مخزن 50 گالنی کوچک‌ترین اندازه مخزنی است که می‌توانید برای ماهی دیسکس در نظر بگیرید. البته هر ماهی تنها به 7 گالن آب احتیاج دارد، اما به دلیل تمایل این ماهی به زندگی در فضای باز باید مخزن را بزرگ‌تر در نظر گرفت. از طرفی چون این ماهی زندگی گروهی را دوست دارد به‌راحتی می‌توانید چند ماهی دیسکس را در کنار هم نگه دارید و ترکیب زیبایی از رنگ‌ها را در آکواریم خود داشته باشید.

ماهی های سازگار با دیسکس

این ماهی از ماهی‌های آرام و خجالتی است و معمولاً با ماهی‌هایی مانند امبر تترا، گوپی و تترای نئون سازگاری دارد. ماهی‌های بزرگ دیگری که برای جفت کردن با انواع ماهی دیسکس مناسب است، گورامی، سیچلاید رم بولیویایی و مدادماهی هستند.

این ماهی‌ها را نباید با ماهی‌های تهاجمی نگهداری کرد، زیرا برخی از ماهی‌های تهاجمی سعی می‌کنند سطح غشای مخاطی دیسکس را بخورند که ممکن است موجب ایجاد زخم در آن‌ها شود. ماهی آنجل سه‌ خط نیز مشکلی برای این ماهی‌ها ایجاد نمی‌کند، اما چون این ماهی بسیار رقابت‌جو است ممکن است در صورت کمبود مواد غذایی به دیسکس آسیب بزند.

غذای ماهی دیسکس چیست؟

این ماهی‌ها از مواد غذایی مختلف تغذیه می‌شوند و همه چیزخوار هستند، اما در درجه اول سبزیجاتی مانند جلبک یا خزه‌های دریایی را دوست دارند. بااین‌حال، می‌توان غذاهای دورریختنی (البته خراب نشده) را نیز به آن‌ها داد. هرچه غذاهای این نوع ماهی‌ها متنوع‌تر و بهتر باشد، رنگ‌های بهتری را در پوست خود به نمایش می‌گذارند. 

این ماهی هرروز به 5 نوبت غذا احتیاج دارد و غذای خود را تنها در عرض 3 الی 5 دقیقه می‌خورد. غذای اضافی بعد از 5 دقیقه باید خارج شود، زیرا خوردن غذای اضافی می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی یا تغییر کیفیت آب شود.

چطور از سلامت ماهی دیسکس مطمئن شویم؟

بهترین راه برای اطمینان از سلامت این ماهی، توجه به‌ظاهر ماهی و نگهداری مناسب است. ماهی دیسکس نسبت به تغییرات پارامتری آب به‌خصوص دما بسیار حساس است. اگر آن‌ها نتوانند تعادل خود را در این شرایط به‌خوبی حفظ کنند، سریعاً به یک تکیه‌گاه در مخزن پناه می‌برند. 

درصورتی‌که می‌خواهید از این ماهی مراقبت کنید، باید هفته‌ای یک بار مخزن را کاملاً تمیز کنید تا ماهی بیمار نشود؛ زیرا تغییر 25 درصدی آب و ماندن غذاهای اضافی در مخزن، می‌تواند شرایط ایده‌آل را تغییر دهد. همچنین آبی که به‌عنوان آب تمیز وارد مخزن می‌کنید باید با استفاده از کیت‌های مخصوص آزمایش شود.

عفونت‌های انگلی نیز می‌توانند باعث شوند ماهی‌های دیسکس بدن خود را روی رسوبات یا وسایل داخل آکواریوم خراش داده و دچار آسیب شوند. قرمز شدن برخی مناطق روی بدن ماهی می‌تواند نشان‌دهنده بروز تنفس سریع ماهی باشد.

معمولاً این مسئله با ایجاد تغییراتی صحیح در آب و حذف انگل‌ها برطرف می‌شود. به‌طورکلی باید همیشه حرکات و علائم ظاهری ماهی خود را در نظر بگیرید و در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری سریعاً با مشاوره گرفتن از فروشنده‌های این ماهی‌ها مشکلات را برطرف کنید.

سخن آخر

ماهی دیسکس از ماهی‌های بسیار زیبایی است که هر دوستدار ماهی، از داشتن آن در آکواریوم خود لذت می‌برد؛ اما شرایط نگهداری آن کمی سخت و متفاوت از سایر ماهی‌هاست و باید مسئولیت‌پذیری زیادی نسبت به آن داشته باشید. بااین‌حال، اگر به‌درستی از آن مراقبت شود می‌تواند بیش از 10 سال دوست شما باشد.