16512

لوچ هواشناس

این ماهی لاغر و باریک گاهی اوقات “لوچ Dojo یا لوچ آب و هوا ” نامیده می شود زیرا به تغییرات فشار هوا واکنش نشان می دهد و به طور نامنظم شنا می کند یا حتی در زمان وقوع طوفان سرپا می ایستد.

لوچ هواشناس به دلیل این رفتار در بین آکواریوم‌داران محبوب است که حتی در آکواریوم‌های خانگی نیز اتفاق می‌افتد. این ماهی در رنگ های متنوعی وجود دارد و ماهی مقاومی است که می تواند در طیف وسیعی از محیط های آبی زندگی کند.

اطلاعات ماهی لوچ هواشناس

ماهی لوچ هواشناس
نام علمی:Misgurnus anguillicaudatus
نام های رایجلوچ هواشناس، لوچ برکه ای، لوچ هواشناس
توزیع:سیبری، ژاپن، کره، چین و شمال ویتنام
اندازه:6-12 اینچ
امید به زندگی:7-10 سال
رنگ:زرد، قهوه ای، خاکستری روشن یا سبز زیتونی، با سطح زیرین روشن تر
رژیم غذایی:همه چیزخوار
خلق و خوی:صلح آمیز
حداقل اندازه مخزن:55 گالن
درجه حرارت:65–75 درجه فارنهایت (18–24 درجه سانتی‌گراد)
pH:6.5-8.0 pH
سختی:5-12 dGH (5-10 dGH ترجیح داده می شود)
سطح مراقبت:آسان
پرورش:تخم مرغ پراکنده

اصل و نسب

لوچ هواشناس از آب های کم عمق و با حرکت آهسته در سراسر آسیای شرقی سرچشمه می گیرد. بومی رودخانه ها، نهرها و برکه های سیبری، ژاپن، کره، چین و شمال ویتنام است. لوچ هواشناس به حیات وحش ایالات متحده و استرالیا نیز وارد شده است.

لوچ های دوجو در طبیعت رایج هستند و در بسیاری از محیط های آبی مختلف یافت می شوند. این ماهی‌های مقاوم هم در آب‌های سرد و هم در آب‌های گرمسیری زندگی می‌کنند، اما معمولاً جویبارها و حوضچه‌هایی با کف گل آلود را ترجیح می‌دهند.

اندازه و طول عمر بزرگسالان

در یک آکواریوم خانگی، لوچ های دوجو معمولاً بعد از سه یا چهار سال به اندازه کامل بالغ خود می رسند. لوچ های وحشی دوجو بزرگتر از همتایان خود که در آکواریوم پرورش یافته اند رشد می کنند.

لوچ هواشناس های نر و ماده هر دو تا 6 اینچ در اسارت رشد می کنند، در حالی که در طبیعت تا 12 اینچ می رسند.

طول عمر یک لوچ هواشناس به شدت به کیفیت و دمای آبی که در آن زندگی می کند بستگی دارد.

اگر یک لوچ هواشناس در محدوده دمایی ایده آل خود بین 68 تا 72 درجه فارنهایت (20 تا 22 درجه سانتیگراد) پرورش یابد، تا ده سال عمر می کند. یک لوچ هواشناس می‌تواند در دمای آب 65 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتی‌گراد) زندگی کند، اما خارج از محدوده دمایی ایده‌آل خود، این ماهی فقط چهار تا پنج سال زندگی می‌کند.

دسترسی

لوچ های هواشناس معمولاً در فروشگاه های حیوانات خانگی موجود نیستند، اما اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی محلی در صورت درخواست شما می توانند آنها را سفارش دهند.

یک لوچ هواشناس معمولاً 7 تا 10 دلار هزینه دارد، اما از آنجایی که لوچ هواشناس ها ترجیح می دهند در گروه های سه نفره یا بیشتر زندگی کنند، احتمالاً باید 21 تا 30 دلار هزینه کنید و چندین ماهی بخرید.

لوچ های دوجو برای خرید در نیویورک، ایلینوی، مینه سوتا و میشیگان در دسترس نیستند زیرا مالکیت آنها در این ایالت ها غیرقانونی است.

ظاهر و رفتار

ماهی لوچ هواشناس

لوچ هواشناس اغلب با مارماهی اشتباه گرفته می شود، زیرا بدنی دراز و گرد با باله های کوچک دارد. یک لوچ هواشناس دوست دارد در زیرلایه حفاری و نقب بزند، اما ماهی زمانی که احساس راحتی کند از مخفیگاه خارج می شود.

رنگ ها، الگوها، باله ها و تفاوت های جنسی

بدن مارماهی گونه لوچ هواشناس بلند و باریک، با باله های کوچک و دم صاف است. این ماهی پنج جفت هالتر در اطراف دهان خود دارد.

لوچ هواشناس در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، قهوه‌ای، سبز زیتونی و خاکستری روشن عرضه می‌شود و هر دو علامت خالدار و زیرین روشن‌تر رایج هستند.

لوچ هواشناس طلایی یکی دیگر از انواع این ماهی است که در رنگ های نارنجی-طلایی تا صورتی-نارنجی عرضه می شود. دوجوهای طلایی معمولاً بدن بلندتر و باریک تری دارند.

نرها و ماده ها فرم و رنگ بدن یکسان دارند. با این حال، لوچ های دوجوی نر باله های سینه ای بلندتر و نوک تیزتر دارند، در حالی که ماده ها تمایل دارند شکمی پر ظاهر داشته باشند.

رفتار معمولی

لوچ های دوجو آرام هستند و با ماهی های دیگر به خوبی کنار می آیند. آنها کنجکاو و بازیگوش هستند و ممکن است تا دستان شما شنا کنند یا وقتی راحت شدند از کف دست شما غذا بخورند.

لوچ های دوجو ترجیح می دهند در نزدیکی ته مخزن شنا کنند و دوست دارند در زیرلایه حفاری کنند. بستر باید نرم باشد تا بتوانند بدون آسیب رساندن به فلس های نازک خود حفاری کنند.

گیاهان، چوب‌های خشک شده و دیگر مکان‌های مخفی به لوچ‌های دوجو مکانی برای استراحت می‌دهند. با این حال، لوچ های دوجو خجالتی نیستند و معمولاً در تانک شنا می کنند.

لوچ های دوجو شناگرانی با سرعت متوسط ​​هستند و عاشق پریدن هستند. اگر مخزن آکواریوم آنها کشف شود، لوچ های دوجو اغلب با پریدن به بیرون و فرود روی زمین فرار می کنند.

لوچ هواشناس یک ماهی شبگرد است. می توان آن را همزمان با سایر ماهی ها تغذیه کرد، اما معمولاً ترجیح می دهد در اطراف مخزن علوفه و باقیمانده غذا ها را بخورند.

رفتار لوچ‌های دوجو قبل از تغییر فشار هوا در آب و هوا باعث می‌شود که ماهی‌های محبوبی برای آکواریوم‌داران خانگی داشته باشند. هنگامی که باران یا طوفان شدید می آید، لوچ هواشناس به طور نامنظم شنا می کند و حتی ممکن است عمودی شنا کند.

مراقبت از لوچ هواشناس و الزامات تانک

ماهی لوچ هواشناس

مراقبت از لوچ هواشناس کار سختی نیست و سختی آن در محیط های مختلف باعث محبوبیت آن برای آکواریومی های مبتدی می شود، اما نسبت به سایر ماهی ها به تعهد نگهداری بیشتری نیاز دارد.

مهم ترین نیاز برای لوچ هواشناس تامین مداوم آب تمیز و شیرین است. این ماهی نیاز به تعویض هفتگی آب تا 30 درصد ظرفیت مخزن دارد، در غیر این صورت مستعد بیماری است.

در طبیعت، لوچ‌های دوجو در پایین حوض‌های کم عمق، نهرها و رودخانه‌ها زندگی می‌کنند، بنابراین آنها دوست دارند گوشه‌هایی برای تفریح ​​و غذا داشته باشند. تغذیه آنها با غذاهای غرق‌کننده مانند کرم‌های خونی زنده، میگو ، قرص‌ها یا قرص‌های غرق‌کننده و جلبک‌ها بهترین کار است.

الزامات زیستگاه و مخزن

زیستگاه طبیعی لوچ هواشناس در انتهای آب است، بنابراین لوچ های دوجو در مخازنی که شبیه این محیط هستند رشد می کنند.

تانک ایده‌آل به جای بلندی، حداقل چهار فوت طول دارد و پوشش محکمی دارد، زیرا لوچ‌های دوجو دوست دارند در اطراف شنا کنند و حتی از تانک‌هایشان بیرون بپرند. افزودن گیاهان مقاوم مانند اچینودوروس ، ریشه های پیچ خورده، سرخس جاوا و کریپتوکورین به لوچ هواشناس فرصت های زیادی برای کاوش می دهد.

اگرچه آنها دوست دارند که چوب های رانده شده یا غارهایی داشته باشند که می توانند گوشه ها و شکاف هایی برای پنهان شدن و بازی در آنها ایجاد کنند، اما لوچ های دوجو به نوع خاصی از دکور در مخزن خود نیاز ندارند.

با این اوصاف، لوچ‌های دوجو باید دارای ماسه یا سیلت نرم برای زیرلایه در مخازن خود باشند، زیرا آنها دوست دارند زیر لایه را حفر کنند و بلغزند و مواد سخت‌تر می‌تواند به فلس‌های نازک آنها آسیب برساند.

شرایط مخزن

الزامات تانک برای لوچ های دوجو در زیر ذکر شده است:

نوع آب:نرم تا متوسط ​​آب شیرین
اندازه مخزن:حداقل 55 گالن، حداقل چهار فوت طول
دمای آب:50 تا 82 درجه فارنهایت (10 تا 27 درجه سانتی گراد) اما 65 تا 75 درجه فارنهایت (18 تا 24 درجه سانتی گراد) را هدف بگیرید
لایه:نرم، مانند ماسه یا سیلت، برای نقب زدن
راه اندازی تانک:گیاهان با ریشه سخت، صخره های صاف، غارهایی برای اکتشاف
اسیدیته:6.5-8.0 pH
سختی آب:5-12 dGH (5-10 dGH ترجیح داده می شود)
فیلتر:بله، برای ارائه جریان متوسط
حباب ساز:ضروری نیست، اما می تواند کمک کند
درب:بله، برای جلوگیری از فرار مناسب است

مخزن باید برای جلوگیری از فرار تنظیم شود، در صورتی که این لوچ بخواهد به بیرون بپرد، درپوش مناسبی داشته باشد، و لوله های فیلتر باید با اسفنج یا صفحه فیلتر پر شوند تا از شنا کردن این لوچ در لوله ها جلوگیری شود.

بیماری های لوچ هواشناس

دو بیماری شایعی که روی لوچ هواشناس تأثیر می گذارد، بیماری سفیدک و بیماری لاغری هستند.

بیماری سفیدک

هنگامی که یک لوچ هواشناس دچار ich می شود، لکه های سفید در سراسر بدنش ظاهر می شود، مانند نمکی که روی فلس های آن پاشیده شده است. یک لوچ هواشناس که دارای ich است باید در یک مخزن جداگانه قرنطینه شود تا ماهی های دیگر را مبتلا نکند و با درمان ich مانند Ich-X درمان شود.

بیماری پوستی

یک لوچ هواشناس مبتلا به بیماری لاغر لاغرتر و لاغرتر می شود، حتی اگر رژیم غذایی سالم و فراوانی داشته باشد. لوچ هواشناس مبتلا باید در یک مخزن قرنطینه جدا شود تا بیماری لاغری با دارو درمان شود.

دو راه آسان برای پیشگیری از این بیماری ها وجود دارد:

  • آب مخزن را هر هفته به میزان 30 درصد ظرفیت مخزن تعویض کنید
  • قبل از وارد کردن گیاهان یا تزئینات به مخزن، آنها را کاملاً بشویید و بشویید

جفت تانک لوچ هواشناس

لوچ‌های دوجو در آکواریوم‌هایی با تعداد زیادی ماهی دیگر رشد می‌کنند، به‌خصوص اگر ماهی‌های دوجوی دیگری نیز وجود داشته باشند. لوچ های دوجو در یک مخزن کنار هم قرار می گیرند و با بازیگوشی یکدیگر را تعقیب می کنند.

ماهی های آرام، بالا و وسط سکونت بهترین همراهان این ماهی ها هستند.

تانک های بزرگ برای یک لوچ هواشناس عبارتند از:

  • انواع مختلف گلد فیش
  • سایر لوچ ها
  • لوچ های کولی
  • دانیو های نیمه گرمسیری
  • بارب ها

ماهی های تهاجمی نباید در تانک با لوچ هواشناس گنجانده شوند. همچنین باید از میگو و حلزون به عنوان جفت تانک خودداری شود، مگر اینکه برای خوردن لوچ هواشناس اضافه شوند.

تغذیه لوچ هواشناس

در طبیعت، لوچ دوجو ها همه چیزخوار هستند. آنها عمدتاً از مواد آلی مانند جلبک ها و همچنین کرم ها و حلزون های کوچک در صورت وجود تغذیه می کنند.

در محیط تانک، رژیم غذایی آنها باید شبیه یک رژیم غذایی وحشی باشد. لوچ های دوجو باید جلبک و همچنین سایر گیاهان و مواد آلی را در مخزن خود داشته باشند. همچنین باید قرص‌ها یا قرص‌های خوراکی در حال غرق شدن را برای آنها تهیه کنید و آنها می‌توانند کرم‌ها، میگوهای کوچک یا لارو حشرات را به عنوان میان‌وعده بخورند.

لوچ های دوجو باید سه بار در روز تغذیه شوند و وعده های غذایی آنها باید متنوع باشد. آنها به آرامی غذا می خورند، بنابراین گرانول ها یا قرص های در حال غرق شدن یک انتخاب عالی برای اطمینان از داشتن غذا در مخزن ماهی های سریعتر هستند.

تکثیر لوچ هواشناس

اگرچه طبق گزارش‌ها، لوچ‌های دوجو در آکواریوم‌ها پرورش می‌یابند، اطلاعات زیادی در مورد این فرآیند در دست نیست. آنها به صورت تجاری پرورش داده نمی شوند و گزارش های مربوط به پرورش در اسارت نادر است.

اگر می‌خواهید لوچ هواشناس‌های خود را پرورش دهید، مطمئن شوید که همه ماهی‌ها را سکس کنید تا مطمئن شوید که نر و ماده‌ها را در کنار هم قرار می‌دهید.

برخی از علاقه مندان به لوچ هواشناس گزارش می دهند که به نظر می رسد معرفی آب خنک تر در طول تغییرات هفتگی آب و سپس گرم کردن مجدد مخزن تا دمای مطلوب خود، شانس تخم ریزی تخم را افزایش می دهد.

آیا باید برای آکواریوم خود یک لوچ هواشناس تهیه کنید؟

آکواریوم ها در هر سطح تجربه می توانند از این ماهی کنجکاو و دوستانه در آکواریوم های خانگی خود لذت ببرند تا زمانی که متعهد باشند که آب را تمیز نگه دارند و مرتباً آن را تغییر دهند.

اگر به‌دنبال ماهی‌های آرام و آرام هستید تا به مخزن خود اضافه کنید، لوچ هواشناس انتخاب خوبی است.

چه ماهی هایی برای تانک لوچ هواشناس مناسب هستند ؟

لوچ‌های دوجو در آکواریوم‌هایی با تعداد زیادی ماهی دیگر رشد می‌کنند، به‌خصوص اگر ماهی‌های دوجوی دیگری نیز وجود داشته باشند. لوچ های دوجو در یک مخزن کنار هم قرار می گیرند و با بازیگوشی یکدیگر را تعقیب می کنند.

تغذیه لوچ هواشناس چگونه است ؟

در طبیعت، لوچ هواشناس ها همه چیزخوار هستند. آنها عمدتاً از مواد آلی مانند جلبک ها و همچنین کرم ها و حلزون های کوچک در صورت وجود تغذیه می کنند.