16512

فیلتر UV آکواریوم

آیا باید از فیلتر های UV آکواریوم استفاده کنیم؟

اگرچه ممکن است تعجب آور به نظر برسد، در برخی موارد، تمیز کردن صرف و نگهداری منظم فیلتر ممکن است برای مقابله موثر با این مشکل کافی نباشد، بنابراین ممکن است نصب استریل کننده فرابنفش (UV) در مخزن خود را برای آسان تر کردن زندگی خود در نظر بگیرید.

فیلتر های UV می توانند افزودنی عالی برای هر نوع آکواریوم باشند. حتی میکروارگانیسم های شناور آزاد موجود در آب مخزن را مورد هدف قرار می دهد و آنها را بی فایده می کند. در تماس با یک ارگانیسم عامل بیماری مانند باکتری ، تابش ساطع شده از نور فرابنفش باعث تغییر مواد ژنتیکی آن می شود.

فیلتر UV آکواریوم
فیلتر UV آکواریوم

این بیشتر باعث کوتاه شدن طول عمر ارگانیسم و ​​مانع از توانایی آن در تولید مثل می شود. به این ترتیب، احتمال کمی برای مواجهه با شکوفایی جلبک و گسترش بیشتر بیماری در آکواریوم وجود دارد.

مبارزه با شیوع جلبک ها، باکتری ها و سایر میکروب های مضر می تواند به خصوص برای مبتدیان بسیار چالش برانگیز باشد. این میکروارگانیسم‌ها در صورت حذف نشدن، کیفیت آب را از بین می‌برند و همچنین زندگی را برای ساکنان مخزن غیرقابل تحمل می‌کنند.

سوال اصلی

حالا در مورد سوال اصلی. من می توانم بگویم که فیلتر های UV تا حدودی برای مخازن ما مفید هستند. بنابراین اگر بودجه اجازه می دهد باید آنها را امتحان کنیم. با این حال، نمی توانم بگویم که آنها کاملاً یک ابزار ضروری هستند. آنها همچنین دارای معایبی هستند که باید بدانید. بنابراین، برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده و کاربرد فیلتر های UV در آکواریوم به خواندن ادامه دهید.

مبارزه با شیوع جلبک ها، باکتری ها و سایر میکروب های مضر می تواند به خصوص برای مبتدیان سرگرمی بسیار چالش برانگیز باشد. این میکروارگانیسم‌ها در صورت حذف نشدن، کیفیت آب را از بین می‌برند و همچنین زندگی را برای ساکنان مخزن غیرقابل تحمل می‌کنند.

ضدعفونی کننده های UV – ابزارهای پیشگیری

باید توجه داشته باشید که افزودن دستگاه فیلتر های UV یک اقدام اصلاحی نیست بلکه بیشتر یک اقدام پیشگیرانه است. این افزودنی بیشتر شبیه یک لایه محافظ اضافی برای آکواریوم شما است، به عملکرد آن کمک زیادی به تعویض آب معمولی و نگهداری صحیح فیلتر می کند.

همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که اشعه ماوراء بنفش تنها میکروارگانیسم‌های شناور آزاد را در آب مخزن هدف قرار می‌دهد، در حالی که میکروارگانیسم‌ها و انگل‌هایی که به بدن ماهی، مرجان‌ها، بستر، گیاهان و تزئینات می‌چسبند، هدف قرار نمی‌گیرند. در محدوده تماس نیست

دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش فقط باید پس از فیلتراسیون بیولوژیکی یا مکانیکی نصب شود. علاوه بر این، مطمئن شوید که نرخ جریان از طریق فیلتر را مطابق با توصیه های سازنده کنترل کنید.

ماهیت پایبندی قوی به این توصیه ها این است که اطمینان حاصل شود که فیلتر های UV به خوبی کار می کند. با تمرکز بر حذف میکروارگانیسم‌ها و نه زباله‌های موجود در آب مخزن، این امر همچنین تضمین می‌کند که دستگاه ضدعفونی زمان مناسبی برای از بین بردن تهدیدات شناسایی شده در معرض قرار گرفتن دارد. برای نصب و استفاده آسان حتماً دستورالعمل ها را دنبال کنید.

فیلتر های UV به راحتی در انواع مدل ها و پیکربندی هایی که به طور خاص برای کارایی مطلوب بهینه شده اند، در دسترس هستند. اکنون این بر عهده کاربر است که بهترین گزینه را برای سیستم آکواریوم و نیازهای او انتخاب کند.

فیلتر UV آکواریوم
فیلتر UV آکواریوم

سبک های فیلتر UV آکواریوم

فیلتر های UV در دو سبک وجود دارد. ما ضدعفونی کننده های درون خطی UV و ضدعفونی کننده های UV آویزان داریم، و هر دو برای کنترل موثر شیوع میکروارگانیسم های بیماری زا در آکواریوم ساخته شده اند.

– فیلتر UV آکواریوم درون خطی

فیلتر های UV خطی از نظر سبک قرارگیری با همتای خود متفاوت هستند. استریل کننده های درون خطی قرار است مستقیماً در سیستم فیلتراسیون اصلی قرار گیرند.

این فیلتر های UV برای آکواریوم های بزرگ ایده آل است، باید بعد از واحد فیلتراسیون مکانیکی به عنوان آخرین دستگاه خطی قبل از معرفی آب نصب شود.

– فیلتر UV آکواریوم UV آویزان

فیلتر های UV آویزان، ضدعفونی کننده های فشرده ای هستند که مستقیماً در پشت مخزن نصب می شوند. بر خلاف ضدعفونی کننده های UV خطی، آنها به عنوان یک دستگاه مستقل عمل می کنند که توسط یک سر برق غوطه ور تغذیه می شود. برخی از فیلتر های UV آویزان وجود دارند که ممکن است از طریق فیلتر قوطی یا سیستم های فیلتراسیون درون خطی به خط برگشت متصل شوند. به دلیل نصب آسان و نیازهای نگهداری کم دستگاه های ضدعفونی کننده UV آویزان، آنها برای آکواریوم های کوچکتر مناسب هستند.

در نهایت، تمام دستگاه های ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش به یک پمپ آب یا گردش خون و لوله کشی (لوله پی وی سی) برای انتقال آب از آکواریوم، از طریق محفظه UV و بازگشت به آکواریوم نیاز دارند.

فیلتر UV آکواریوم
فیلتر UV آکواریوم

موارد استفاده و اهداف فیلتر UV آکواریوم UV

 • فیلتر های UV با هدف قرار دادن حتی کوچکترین میکروارگانیسم ها و جلوگیری از فعالیت آنها، سلامت کلی و تمیزی آکواریوم شما را بهبود می بخشد.
 • این به خلاص شدن از شر ارگانیسم های عامل بیماری قبل از رسیدن به شریمپ ، ماهی ، مرجان ، کمک می کند.
 • فیلتر های UV می توانند مشکلات آب کدر سبز که اغلب در مخازن ماهی با آن مواجه می شوند را برطرف کنند. همانطور که رعایت شد؛ وجود ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش به تبدیل آب سبز به آبی تمیز و شفاف که ساکنان آن را دوست دارند کمک می کند.
 • ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش با اطمینان از تمیز ماندن آب مخزن و عاری از تیرگی، به طور موثر شانس شکوفایی جلبکی را کاهش می دهد. 

فیلتر UV آکواریوم چگونه کار می کنند؟

دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش از یک لامپ فلورسنت میکروب کش استفاده می کند که نور را در طول موج تقریباً 254 نانومتر (نانو متر) تولید می کند. این به روشی منحصر به فرد عمل می کند که آبی که حامل باکتری های مضر شناور آزاد، جلبک ها و سایر میکروارگانیسم ها است از روی لامپ عبور می کند و با این طول موج تابش می شود.

در ادامه، جهش در ماده ژنتیکی میکروارگانیسم به محض نفوذ اشعه ماوراء بنفش به آن رخ می دهد، این امر رشد و تکثیر بیشتر ارگانیسم را ریشه کن می کند.

عوامل موثر بر اثربخشی فیلتر UV آکواریوم

 • اندازه و نوع ارگانیسم
 • وات
 • نفوذ UV
 • تماس / زمان اقامت
 • درجه حرارت

اندازه و نوع ارگانیسم:

این یک واقعیت ثابت شده است که اشعه ماوراء بنفش باکتری ها و سایر ارگانیسم های بیماری زا را از بین می برد. با این حال، به دلیل اندازه، موجودات بزرگتر مانند تک یاخته ( Vorticella ، Cladogonium ogishimae یا Ellobiopsidae ، و غیره) نسبت به میکروارگانیسم های کوچکتر مانند باکتری ها و ویروس ها، به دوز بالاتری از اشعه ماوراء بنفش نیاز دارند.

وات:

به عبارت ساده، مقدار نور UV تولید شده توسط لامپ در وات لامپ منعکس می شود. لامپ های با وات بالاتر نور UV بیشتری تولید می کنند و با افزایش سن لامپ توانایی تولید نور UV کاهش می یابد. بنابراین نیاز به تعویض لامپ پس از 6 ماه استفاده مداوم است تا بهترین عملکرد را حفظ کند.

نفوذ UV:

توانایی اشعه ماوراء بنفش برای نفوذ موثر در آب مخزن به شدت به عوامل زیادی بستگی دارد.

اولاً، توانایی اشعه ماوراء بنفش برای نفوذ تحت تأثیر شفافیت آب مخزن است. به همین دلیل ضروری است که پس از فیلترهای بیولوژیکی و مکانیکی، دستگاه های ضدعفونی کننده UV را نصب کنید تا زمانی که آب به دستگاه استریلیزر می رسد، شفاف باشد زیرا این کار بهترین نتایج را تضمین می کند.

ثانیاً، شوری نیز بر نفوذ UV تأثیر می گذارد، این کاملاً مشهود است زیرا نور UV بهتر از آب شور به آب شیرین نفوذ می کند.

در نهایت تمیزی لامپ یا آستین محافظ آن نیز اهمیت دارد. در شرایطی که لامپ یا آستین کوارتز توسط کثیفی یا فیلمی فرو می‌رود، نور مسدود می‌شود و این کارایی نور UV را به حداقل می‌رساند.

زمان تماس:

زمان تماس تحت تأثیر نرخ جریان است اگر آب مخزن، سرعت جریان کمتر باعث افزایش زمان تماس می شود و بالعکس.

باید دانست که هر چه زمان تماس میکروارگانیسم ها با اشعه ماوراء بنفش بیشتر باشد، آنها را به طور کامل از بین می برد. همچنین، زمان گردش یکی دیگر از عوامل تعیین کننده است، این مقدار زمانی است که طول می کشد تا کل حجم آب موجود در مخزن از محفظه نور UV عبور کند.

درجه حرارت:

نور ماوراء بنفش به بهترین وجه در محدوده دمایی 104 تا 110 درجه فارنهایت (40 تا 43 درجه سانتیگراد) تولید می شود و دمای سردتر به خروجی کمتری منجر می شود.
با این حال، آستین محافظ (کوارتز) لامپ را از آب خنک‌تر عایق می‌کند و این امر آن را قادر می‌سازد تا خروجی مناسب نور UV را حفظ کند.

انتخاب بهترین فیلتر های UV برای آکواریوم شما

فیلتر UV آکواریوم
فیلتر UV آکواریوم

این تا حد زیادی به نگرانی های هدف یا مخزن شما بستگی دارد زیرا میکروارگانیسم های مختلف برای خلاص شدن از شر آنها به مقدار متفاوتی از نور UV نیاز دارند.

به عنوان مثال، اگر مخزن شما مشکل آب سبز دارد، یک ضدعفونی کننده UV شفاف کننده ارزان می تواند کمک کننده باشد. با این حال، اگر مخزن شما با شکوفه‌های جلبکی، باکتری‌ها یا شیوع تک یاخته‌ها گرفتار شده است، به یک دستگاه ضدعفونی کننده UV گران‌تر با وات بالا نیاز دارید که بهترین زمان برای از بین بردن آنها را فراهم می‌کند.

همچنین، ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش باید با سرعت جریان مناسب مطابقت داشته باشد تا دوز کشتن کارآمد برای ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری فراهم شود. به همین دلیل است که اکثر سازندگان جدولی را ارائه می کنند که حداکثر اندازه مخزن و دبی مناسب را برای مدل هایی که تولید می کنند، بیان می کند.

علاوه بر این، شما باید اندازه مخزن خود و همچنین توان لامپ را در نظر بگیرید زیرا همه آنها بر راندمان عقیم سازی تأثیر دارند. بسته به معیارهایی مانند وات، سرعت جریان، قطر محفظه اشعه ماوراء بنفش، میزان عبور و در نهایت قیمت، طیف گسترده ای از مدل های ضدعفونی کننده UV برای انتخاب وجود دارد!

محدودیت ها و معایب فیلتر UV آکواریوم

 • فیلتر های UV نمی توانند به عنوان یک فیلتر آکواریوم معمولی عمل کنند. بنابراین نباید به عنوان جایگزینی برای فیلتراسیون بیولوژیکی و مکانیکی و تغییرات معمول آب در نظر گرفته شود.
 • این دستگاه در برابر جلبک ها یا سایر ارگانیسم های بیماری زا که آزادانه در ستون آب شناور نیستند، موثر نیست. جلبک ها و سایر عوامل بیماری زای متصل به شیشه، بستر، گیاهان یا حتی ماهی ها را از بین نمی برد.
 • استریل کننده اشعه ماوراء بنفش نباید در اولین سیکل آکواریوم استفاده شود ، در غیر این صورت ممکن است باکتری های مفید را قبل از اینکه به محیط زیستی یا محیط های سخت متصل شوند، از بین ببرد. بنابراین توصیه می شود زمانی که آکواریوم از قبل چرخه شده است، دستگاه استریل کننده UV را نصب کنید.
 • هنگام استفاده از داروها در مخزن، دستگاه ضدعفونی کننده UV نباید روشن شود . در غیر این صورت، ترکیبات فعال موجود در آن توسط نور UV غیر فعال می شوند.
 • استریل کننده های UV ممکن است آب مخزن را هنگام عبور گرم کنند . این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش بزرگتر از حد لازم برای اندازه مخزن باشد. در این حالت ممکن است یک چیلر درون خطی نصب شود تا به حفظ دمای مناسب آب آکواریوم کمک کند.
 • آنها در صورت شیوع ، احتمال و سرعت آلودگی را کاهش می دهند. آنها کارایی 100٪ را تضمین نمی کنند.
 • ضدعفونی کننده های UV برای ساکنان تانک: ماهی ها، مرجان ها و بی مهرگان ایمن هستند. به هر حال، باید توجه داشته باشید که ممکن است کمی به آنها استرس وارد کند ، اما آنها را نمی کشد.
 • خرید آنها بسیار گران است، مدل هایی وجود دارد که قیمت آنها به 500 دلار می رسد!

نحوه نگهداری از فیلتر های UV

برای اطمینان از اینکه دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش در طول زمان به عملکرد مطلوب خود ادامه می دهد، لامپ UV پس از 6 ماه استفاده مداوم باید تعویض شود. این لامپ نیز مطابق با توصیه های سازنده قابل تغییر است. بنابراین سعی کنید در صورت وجود دستورالعمل‌های خاصی را در مورد برنامه جایگزینی دنبال کنید.

هنگامی که لامپ روشن است از تماس مستقیم چشمی با لامپ خودداری کنید. هنگام نصب یا تعویض لامپ UV، از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید تا از آسیب دائمی به بینایی شما جلوگیری شود.

علاوه بر این، تمیز کردن آستین کوارتز باید بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ نگهداری باشد. نور فرابنفش زمانی که با خاک یا زباله مسدود شده باشد کارایی کمتری خواهد داشت. بنابراین آستین باید ماهانه بررسی شود، جدا شود و به درستی تمیز شود (بعضی از سازندگان ابزارهای تمیز کننده را برای این منظور در نظر می گیرند).

قطعات معیوب را با جدا کردن دقیق دستگاه و جدا کردن قسمت خراب/منقضی شده برای تعویض تعویض کنید. استریل کننده همیشه تمام شده در طول فرآیند تعمیر یا نگهداری خاموش است.

در نتیجه

هدف از تعمیر و نگهداری مخازن فراهم کردن محیط زندگی تمیز، سالم و پایدار برای ساکنین به منظور تضمین رشد و بقای آنها است. با گذشت زمان، تلاش‌های ترکیبی تغذیه، کوددهی و فعالیت‌های ساکنان مخزن منجر به خراب شدن آب مخزن می‌شود، بنابراین نیاز به فیلتراسیون و تغییرات معمول آب است.

علاوه بر این، افزودن حیوانات، گیاهان و تزئینات جدید بدون اعمال قرنطینه مناسب ممکن است ارگانیسم‌های بیماری‌زا را وارد آب مخزن کند.

این مشکلات همگی به اهمیت نصب دستگاه ضدعفونی کننده UV در برخی شرایط اشاره دارد. این دستگاه تمیز کننده تکمیلی احتمال تمیز ماندن آب مخزن را افزایش می دهد و در عین حال. برخی از جلبک ها و سایر میکروارگانیسم ها را که در آکواریوم ویران می کنند، از بین می برد.