16512

فسفات در آکواریوم

به طور خلاصه، فسفات های موجود در مخازن آب شیرین نقش بسیار مهمی در رشد خوب گیاه دارند. همچنین برای ماهیان مضر نیستند، بنابراین نباید زیاد نگران باشید.

فسفات چیست؟ (PO4)


فسفات شکل طبیعی فسفر است که یک ماده مغذی است که به طور گسترده توسط همه موجودات (حیوانات و گیاهان) استفاده می شود و اغلب ماده مغذی محدود کننده رشد است.

فسفات برای بیوسنتز اسیدهای نوکلئیک مورد نیاز است، اساساً این یک ستون فقرات تمام مواد ژنتیکی (RNA و DNA) است.

به خاطر داشته باشید که هرگز فسفر در آکواریوم وجود نخواهد داشت. همیشه با چیزی ترکیب می شود. در آب ، فسفر به ارتوفسفات تبدیل می شود و برای رشد جلبک ها و سایر گیاهان آبزی در دسترس است.

داخل آکواریوم ها ، فسفات ها معمولاً به دلیل غلظت بالاتر اتم های هیدروژن و مولکول های آلی، آب را کمی نرم تر و اسیدی تر می کنند.

در برخی موارد، حتی می تواند تا حدی مفید باشد، زیرا برخی از گونه های میگوی کوتوله (بیشتر گونه های Caridina ) و ماهی ها (به عنوان مثال، سیکلیدها ، تتراها و غیره ) آب نرم تر و اسیدی تر ( PH پایین ) را ترجیح می دهند .

فسفات در مخازن آب شیرین خوب هست یا بد؟


فسفات ها نمی توانند خوب یا بد باشند. آنها بخشی طبیعی از هر سیستمی هستند، از جمله آکواریوم های آب شیرین ما.

با این حال، بر خلاف مس یا سرب، حتی سطوح فسفات بالا نیز نباید شما را بیش از حد بترساند. تنها زمانی می تواند مشکل ساز شود که گیاهان شما رشد نکنند.

عملکرد فسفات در گیاهان چیست؟


فسفات ها در یک مخزن پلنت برای رشد خوب گیاه کاملا ضروری هستند. آنها نقش حیاتی در انتقال انرژی (از شاخه به ریشه یا از ریشه به شاخه) و در مکانیسم های فتوسنتز دارند.

بنابراین، کاهش فسفات به صفر اشتباه بزرگی خواهد بود و قطعا منجر به کارایی مواد مغذی  در گیاهان آبزی خواهد شد  .

بدون آنها، تمام گیاهان موجود در مخزن رشد خیره کننده ای نخواهند داشت. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که برگ ها شروع به زرد شدن می کنند یا حتی ممکن است رنگ بنفش نشان دهند. علائم می تواند هم در گیاهان جدید و هم در گیاهان قدیمی ظاهر شود.

در حالت ایده آل، سطح فسفات در مخازن آب شیرین باید در محدوده 0.05-1.5mg/l باشد.

نسبت نیترات و فسفات (10:1)


گیاهان آبزی برای رشد سالم به مقدار زیادی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مختلف نیاز دارند. مثلا:

 • درشت مغذی های اولیه عبارتند از نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K)، منیزیم (Mg)، گوگرد (S) و کلسیم (Ca).
 • ریز مغذی های اصلی عبارتند از بور (B)، روی (روی)، منگنز (Mn)، آهن (Fe)، مس (مس)، مولیبدن (Mo) و کلر (Cl).

طبق مطالعات متعدد، گیاهان آستانه محدودیت مواد مغذی نیز دارند. این آستانه ها به سایر مواد مغذی نیز بستگی دارد.

مثلا:

 • نیتروژن (آمونیم) با جذب کلسیم، منیزیم و پتاسیم توسط گیاه تعامل منفی دارد. بنابراین، نیتروژن اضافی می تواند منجر به کمبود هر یک از این سه عنصر شود.
 • فسفر با اکثر ریز عناصر (آهن، منگنز، روی و مس) برهمکنش منفی دارد. با این حال، مهمتر از همه، محدودیت PO4 جذب NO3/NH4/ CO2 و راندمان استفاده از نور را کاهش می دهد!

در نتیجه آزمایش‌ها و آزمایش‌های فراوان، آکواریوم‌داران متوجه شدند که آب آکواریوم اغلب حدود 1 قسمت فسفات تا 10 قسمت نیترات را آزمایش می‌کند و گیاهان آنها در این نسبت بهترین عملکرد را داشتند. بنابراین، نسبت نیترات و فسفات (10:1) بسیار محبوب شد.

پس از آن کشف، بسیاری از آکواریوم داران نیز شروع به استفاده از این نسبت به عنوان نماینده ای برای اندازه گیری فسفات تنها با آزمایش نیترات کردند.

استثنائات نسبت 10:1 نیترات و فسفات

با این حال، این نسبت تنها یک دستورالعمل است. آن را به معنای واقعی کلمه نگیرید زیرا گیاهان آبزی مختلف نیازهای متفاوتی دارند! علاوه بر این، تنظیمات مختلف همچنین می توانند فسفات بیشتری نسبت به نیترات داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر خود بستر یا آب حاوی فسفات باشد، این نسبت جواب نمی دهد. همچنین نیترات ها از طریق تبخیر از آکواریوم خارج می شوند. فسفات ها تبخیر نمی شوند. این توضیح می دهد که چگونه سطوح همیشه با آزمایش متناسب نیستند.

بنابراین، شروع با نسبت بسیار خوب است، اما در نهایت، تنها واکنش و رفتار گیاهان و جلبک های شما باید راهنمای شما باشد.

به عنوان مثال، اگر گیاهان از تمام نیترات ها استفاده می کنند، پس از تمام فسفات ها نیز استفاده می کنند. بنابراین، اگر رشد گیاهان شما متوقف شود در حالی که مخزن شما هنوز نیتروژن و فسفات دارد، می تواند نشانه ای از محدودیت مواد مغذی باشد.

افزودن فسفات می تواند تا حد زیادی جذب نیتروژن را در یک آکواریوم کاشته شده چندین برابر افزایش دهد! در نتیجه، ممکن است مجبور شوید سطح فسفات یا نیتروژن و غیره را افزایش دهید.

فقط آزمایش‌ها و آزمایش‌ها می‌توانند نشان دهند که چه چیزی برای این یا آن تانک خاص بهتر کار می‌کند و هیچ راه دیگری برای دور زدن آن وجود ندارد.

آیا فسفات باعث جلبک می شوند؟


اعتقاد بسیار رایجی وجود دارد که در آکواریوم های آب شیرین، فسفات های اضافی به رشد جلبک ها کمک می کند و باعث شیوع جلبک ها می شود (مانند جلبک سبز ، جلبک مویی سبز ، جلبک BBA و غیره).

در واقع، بله و نه در یک زمان است.

ایده  جلبک های ایجاد کننده فسفات ” را می توان در مواد شوینده لباس ردیابی کرد. سال ها پیش (تا دهه 1990) شرکت ها از فسفات ها در مواد شوینده لباسشویی برای نرم کردن آب سخت استفاده می کردند.

در آن زمان، فرآوری آب مصرفی آنها را حذف نکرد. در نتیجه، هنگامی که آب به رودخانه ها و نهرها رها شد، جلبک ها دیوانه وار شروع به رشد کردند.

محققان بلافاصله فسفات ها را مقصر دانستند و موضوع برای مدت طولانی بسته شد.

درسته که جلبک ها هم به فسفات نیاز دارن فقط مشکلشون اینه که اونقدرا نیاز ندارن!

پس از آزمایش های فراوان، بسیاری از آکواریومی ها بارها و بارها نشان داده اند که داشتن 2x، 3x، 4x (و بیشتر) به همان اندازه فسفات در مخزن کاشته شده – باعث ایجاد مشکل جلبک نمی شود!

تکرار می‌کنم، فسفات‌های اضافی به تنهایی باعث جلبک نمی‌شوند، مگر اینکه به میزان زیادی نامتناسب باشند.

بنابراین، اکنون ممکن است تعجب کنید، دست نگه دارید، اما در مورد مثال شما که جلبک ها دیوانه وار شروع به رشد کردند، چطور؟!

از آنجا که این اعداد بسیار زیاد بودند، باعث تغییر شدید در شیمی آب (نه فقط فسفات) شدند که بر رشد جلبک ها تأثیر گذاشت.

نکته این است که جلبک ها به مواد مغذی بسیار کمی نیاز دارند، جلبک ها نمی توانند بیش از توانایی خود جذب کنند.  اساساً فسفات ها مانند گلوگاه قاچاق  مواد مغذی هستند.  

علت اصلی جلبک ها عدم تعادل مواد مغذی است. معمولاً نور زیاد، نوسانات CO2 یا عدم تطابق کامل سایر مواد مغذی. بنابراین، مشکل فسفات ها و جلبک ها در آکواریوم های آب شیرین بسیار مبالغه آمیز است.

آیا فسفات برای ماهی و میگو مضر است ؟

در طول سال ها در این سرگرمی، من صدها مطالعه مختلف را خوانده ام و هرگز در جایی ندیده ام که فسفات می تواند در میگو یا ماهی مشکل ایجاد کند . من هرگز آن را در هیچ یک از تانک هایم تجربه نکرده ام و کسی را نمی شناسم که بتواند آن را ثابت کند.

فسفات ها برای ماهی یا میگو سمی نیستند. از نظر تئوری، تنها زمانی که آنها می توانند مشکل ساز شوند زمانی است که آنها به حدی بالا هستند که شبیه به استرس نمک است.

استرس نمک زمانی می تواند اتفاق بیفتد که فسفات در بافت های حیوانی جمع شود و به کلسیم متصل شود. این امر باعث کاهش سطح کلسیم می شود که ممکن است استخوان های ماهی یا اسکلت بیرونی میگو را ضعیف کرده و مشکلات پوست اندازی را ایجاد کند.

آیا باید نگران آن باشیم؟ من اینطور فکر نمی کنم و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد:

 • ماهی ها و بی مهرگان معمولا کلسیم بیشتری از غذا دریافت می کنند.
 • فرآیند ساخت فسفات نسبتا کند است.
 • کلسیم و فسفات در بافت ها به روش های متضادی واکنش نشان می دهند: با افزایش سطح کلسیم، سطح فسفات کاهش می یابد.

بنابراین، حتی زمانی که فسفات شما 1 تا 10 ppm باشد، به حیوانات خانگی شما آسیبی نمی رساند.

اگر فسفات شما بسیار بالاتر است، به این معنی است که کیفیت آب شما مشکلات جدی دارد (نه فقط فسفات) و باید به دنبال مشکل دیگری باشید و مطمئناً آن را پیدا خواهید کرد.

منابع فسفات در مخازن ما

فسفات ها به روش های مختلفی وارد سیستم آکواریوم می شوند:

 • غذاهای ماهی/میگو (مخصوصاً منجمد!)،
 • فضولات حیوانی،
 • پوسیدگی گیاه،
 • جلبک در حال مرگ،
 • ماهی مرده، میگو و غیره
 • بافرهای شیمیایی (pH، KH )،
 • کودهای گیاهی ،
 • نمک های آکواریومی
 • برخی از فیلترهای کربن حاوی فسفات هستند،
 • آب خود می تواند حاوی سطوح قابل توجهی از فسفات باشد. اگر از منبع آب عمومی استفاده می کنید، گزارش کیفیت آب را بررسی کنید.

اگر فسفر را به هیچ شکل دیگری به مخزن خود اضافه نکنید، منبع اصلی فسفر غذای ماهی است.

به خاطر داشته باشید که فسفر یک عنصر جدایی ناپذیر از مولکول های زیستی در غذاهای مبتنی بر بافت است و نمی توان آن را حذف کرد. همچنین، تولید کنندگان اغلب فسفر را به جای فسفات به عنوان واحد اندازه گیری نشان می دهند. این یک ترفند کوچک است، زیرا مقادیر فسفر باید در 3.066 ضرب شود تا فسفات برابر شود.

نحوه حذف فسفات از آکواریوم

1. استفاده از مدیاهایی که باعث کاهش یا حذف فسفات میشوند :

 • API Phos Zorb Pouch ،
 • JBL PhosEX ultra،
 • سیچم فس گارد،
 • فوسبان دو ماهی کوچولو،
 • پد فیلتر کاهنده فسفات

2. بافرهای pH

استفاده از بافرهای pH که حاوی اتم های کربنات هستند و به نوبه خود آب را سخت می کنند

3. گیاهان سریع الرشد

گیاهان سریع الرشد برای رشد به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. در حالت ایده آل، آنها باید مواد مغذی را از ستون آب جذب کنند (به عنوان مثال، هورنورت ،  عدسک آبی ،  سرخس آبی ،  هیگرفیلا ویستریا ،  لیمنوبیوم و غیره).
با این حال، اگر از قرص های ریشه حاوی فسفات استفاده می کنید، در این مورد، به تغذیه کننده های ریشه نیاز دارید (مواد مغذی خود را از بستر دریافت کنید).

4. تعویض آب و سیفون

مطمئن ترین و ساده ترین راه تعویض آب آکواریوم قدیمی است. سیفون را فراموش نکنید. جمع آوری ذرات زباله و زباله هایی که می توانید مشاهده کنید این کار به جلوگیری از تجمع فسفات کمک می کند. 

چگونه فسفات را در آکواریوم پایین نگه داریم؟

با توجه به این واقعیت که منابع فسفات بسیار زیادی وجود دارد. نگه داشتن فسفات در جایی که می خواهید بسیار سخت است. با این حال، برخی از قوانین اساسی به شما در این امر کمک می کند.

 • هوشیاری

بسیاری از محصولات در بازار وجود دارند که به عنوان “ایمن برای استفاده در آکواریوم” در نظر گرفته می شوند، فسفات ها را به عنوان یک عنصر ذکر شده اضافه کرده اند.
بنابراین، همه چیزهایی را که استفاده می کنید بررسی کنید. برچسب‌های خود را بخوانید، آنهایی را انتخاب کنید که کمترین فسفات دارند.

 • بیش از حد غذا ندهید

غذا منبع شماره یک فسفات در آب شماست. هرچه بیشتر اضافه کنید، در نهایت فسفات بیشتری خواهید داشت.

هر بیتی را که باقی مانده است بردارید.

در نتیجه

 • گیاهان به فسفات نیاز دارند. بنابراین، هیچ فسفاتی فقط برای مخازن غیر کاشت نیست.
 • فسفات ها باعث القای جلبک نمی شوند. با این حال، جلبک ها نیز از آنها برای رشد استفاده می کنند.
  هنگامی که گیاهان شکوفا می شوند، از جلبک ها سبقت می گیرند زیرا آنها از مواد مغذی بسیار موثرتر استفاده می کنند.
 • فسفات ها هیچ آسیبی به گیاهان و دام نمی رسانند.

به طور کلی، فسفات های موجود در مخازن آب شیرین نباید شما را عصبانی کنند و تصور کنید که باید کاری انجام دهید. مگر اینکه اعداد افراطی باشند، آنها واقعاً هیچ تأثیری روی مخزن شما ندارند.