16512

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

پرورش یک مخزن پلنت کامل می تواند تجربه بسیار مفیدی باشد، اما بسیاری از علاقه مندان به آکواریوم زمان و تعهد لازم برای انجام درست آن را دست کم می گیرند. نه تنها باید نور و فضای کافی برای رشد گیاهان زنده خود فراهم کنید، بلکه باید از دریافت مواد مغذی کافی نیز مطمئن شوید. گیاهان زنده مانند ماهی های آکواریومی نمی توانند رشد کنند مگر اینکه تمام نیازهای اولیه آنها برآورده شود.

 متأسفانه :

بسیاری از علاقه‌مندان به آکواریوم این نیازهای اساسی را درک نمی‌کنند و بنابراین، در نهایت با مشکلاتی در حفظ گیاهان خود مواجه می‌شوند.

اگر امیدوارید که یک مخزن عالی پرورش دهید، خوب است که با این مشکلات رایج آشنا شوید تا بتوانید از آنها اجتناب کنید. در صورتی که یکی از این مشکلات را در مخزن خود تجربه کنید، برای مدیریت صحیح آن مجهز خواهید بود. در این مقاله مروری بر برخی از رایج ترین مشکلات گیاهان آکواریومی آب شیرین و نکاتی برای رفع آنها خواهید داشت.

زرد شدن برگ های گیاه

گیاهان آکواریومی زنده در رنگ‌های مختلفی وجود دارند، اما رایج‌ترین رنگ سبز است . اگر گیاهان موجود در مخزن شما شروع به زرد شدن کنند ، می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در شرایط مخزن شما باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، گیاهان موجودات فتوسنتزی هستند که از نور به عنوان منبع انرژی برای تسهیل فرآیندهای بیولوژیکی استفاده می کنند.

 بدون نور کافی ، گیاهان زنده آکواریومی رشد نمی کنند و حتی ممکن است شروع به زرد شدن کنند. علاقه‌مندان به آکواریوم‌های تازه کار اغلب نیازهای نوری گیاهان آکواریومی را دست کم می‌گیرند و متوجه می‌شوند که پس از معرفی گیاهان به مخزن، برگ‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند، زیرا محیط قبلی آن‌ها به خوبی روشن بود.

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی
علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

اگر گیاهان شما زرد می شوند، احتمال دیگر این است که گیاهان موجود در مخزن شما مواد مغذی کافی برای تسهیل رشد سالم دریافت نمی کنند.  قصد دارید بیش از یک یا دو گیاه زنده را در مخزن خود نگهداری کنید، قطعاً باید از نوعی کود در زیر بستر خود استفاده کنید تا مواد مغذی را برای گیاهان خود فراهم کنید. فقط چند گیاه دارید، می توانید از گیاهان کود ریشه برای تحریک رشد سالم استفاده کنید.

 متداول ترین بستر توصیه شده برای استفاده در مخازن کاشته شده Eco-Complete است. این بستر نه تنها حاوی بیش از 25 ماده معدنی است که گیاهان زنده برای زنده ماندن به آنها نیاز دارند، بلکه حاوی باکتری های مفید زنده نیز می باشد که به تبدیل ضایعات ماهی و غذای نخورده ماهی به غذای قابل استفاده برای گیاهان کمک می کند.

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

مشکلات نرخ رشد

وقتی صحبت از مشکلات سرعت رشد گیاهان آکواریومی می شود، دو احتمال وجود دارد – گیاهان یا خیلی کند یا خیلی سریع رشد می کنند. رایج ترین این مشکلات سرعت رشد آهسته است و اغلب به دلیل کمبود نور کافی، مواد مغذی یا دی اکسید کربن (CO 2 ) است – این سه موردی است که گیاهان آکواریومی برای رشد به آن نیاز دارند.

 تنظیماتی را که در مخزن خود دارید بررسی کنید تا مشخص کنید کدام یک از این سه عامل ممکن است مشکل باشد. آیا سیستم روشنایی شما حداقل 3 تا 5 وات در هر گالن نور طیف کامل را ارائه می دهد؟ آیا لایه ای از کود در زیر بستر آکواریوم خود دارید؟ سطح CO 2  در مخزن شما چقدر است؟ نصب روشنایی یا کود اضافی هر دو نسبتاً آسان است اما CO 2 را افزایش می دهدسطح مخزن شما ممکن است شامل استفاده از  دیفیوزر CO 2 باشد.

رشد سریع گیاهان آکواریومی

در طرف دیگر این طیف، موضوع مربوط به رشد سریع گیاهان آکواریومی است. اگر گیاهان زیادی در مخزن خود دارید یا اگر تانک خود را با گونه های سریع در حال رشد ذخیره کرده اید، ممکن است مدت زیادی طول نکشید که آنها شروع به تسخیر خود کنند. داشتن تعداد زیادی گیاه در مخزن شما لزوما چیز بدی نیست زیرا سطح اکسیژن را در مخزن شما بالا نگه می دارد، اما در نهایت می تواند ظاهر مخزن را زشت کند و ممکن است فضای آزاد شنا را برای ماهی شما محدود کند. 

برای کنترل رشد گیاهان آکواریومی خود، هر چند وقت یکبار آنها را هرس کنید. می توانید قلمه ها را دور بیندازید یا در جای دیگری از مخزن پیوند بزنید. جایگزینی گونه های سریع الرشد را با گونه های کند رشد در نظر بگیرید یا چند  ماهی را معرفی کنید که تمایل به تغذیه از گیاهان آکواریومی دارند.. همچنین باید تنظیمات مخزن خود را بررسی کنید تا مشخص کنید که آیا نور شما ممکن است شدیدتر از حد لازم باشد یا خیر. همچنین ممکن است بخواهید مقدار غذایی را که به ماهی خود ارائه می دهید کاهش دهید زیرا غذای ماهی نخورده به سادگی در انتهای مخزن تجمع می یابد و مواد مغذی را برای رشد بیش از حد گیاه فراهم می کند.

جلبک سیاه

بسیاری از علاقه‌مندان به آکواریوم با مشکل سیاه شدن برگ‌های گیاه خود مواجه هستند، اما برخی نمی‌دانند که مشکل ممکن است مربوط به خود گیاهان نباشد. ممکن است رشد تیره جلبک‌ ها برگ‌های گیاه را پوشانده باشد تا اینکه خود برگ‌ها تبدیل شوند. سیاه در مواردی مانند این، مشکل اغلب به دلیل وجود فسفات بیش از حد در مخزن ایجاد می شود. سه ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه عبارتند از نیتروژن، فسفر و پتاسیم . اگر یک یا چند مورد از این مواد مغذی بیش از حد در دسترس باشد، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی
علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

در مورد فسفات های اضافی ، فتوسنتز ممکن است با سرعتی سریعتر از حد معمول رخ دهد که می تواند به رشد بیش از حد جلبک ها کمک کند. سطوح بالای فسفات در مخازنی که به خوبی نگهداری نمی شوند، رایج است، به خصوص زمانی که  سطح روشنایی آکواریوم  خیلی پایین باشد. کلید مقابله با این مسئله، انجام یک تعویض بزرگ آب و ایجاد و سپس حفظ برنامه نگهداری معمول است.

 مدیا فیلتر خود را به صورت ماهانه با آب آکواریوم شستشو کنید و 15% تا 20% حجم مخزن خود را هفته ای یکبار تعویض کنید. این باید به کنترل سطح فسفات شما کمک کند، بنابراین رشد جلبک ها را در مخزن و گیاهان زنده شما محدود می کند.

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

سوراخ در برگ ها

علت خراب شدن گیاهان آکواریومی
علت خراب شدن گیاهان آکواریومی

اگر گیاهان شما شروع به ایجاد سوراخ های کوچک در برگ ها کردند که در نهایت منجر به از هم پاشیدگی کامل گیاه می شود، ممکن است با یک مورد پوسیدگی کریپت سروکار داشته باشید. این بیماری در درجه اول گیاهان متعلق به Cryptocoryne را تحت تأثیر قرار می دهدجنس، از این رو Crypt rot نامیده می شود. در بسیاری از موارد، این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که پارامترهای آب در مخزن خیلی سریع تغییر می‌کنند.

این گیاهان با تغییرات ناگهانی دما، روشنایی یا ترکیب شیمیایی آب خوب عمل نمی‌کنند. حتی اگر به نظر می رسد که گیاهان شما به طور کامل می میرند، تا زمانی که ریشه ها سالم بمانند، پس از تثبیت شرایط در مخزن، گیاهان دوباره برمی گردند. برای تشویق به این امر، تغییرات منظم آب را برای حفظ کیفیت بالای آب در مخزن خود انجام دهید و سعی کنید تا حد امکان پارامترهای آب را ثابت نگه دارید. اگر این کارها را انجام دهید، گیاهان شما در نهایت باید دوباره رشد کنند.

مروری بر مشکلات گیاهی

در بسیاری از موارد، تشخیص مشکلات مربوط به گیاهان آکواریومی آسان است. از نمودار زیر برای تشخیص سریع هر مشکلی که در مخزن خود با آن مواجه هستید استفاده کنید:

علائم به نمایش گذاشته شده استعلت احتمالی
برگها زرد یا قرمز می شوندکمبود نیتروژن
برگ ها قهوه ای/سیاه می شوند، گیاهان می میرندفسفات اضافی
برگ های قدیمی لکه های زرد ایجاد می کنند، برگ های جدید در لبه ها زرد می شوندکمبود پتاسیم
برگ های پیر لکه های زرد ایجاد می کنند و رگبرگ ها سبز می مانندکمبود منیزیم
لکه های زرد روی رگبرگ ها، حاشیه ها و نوک برگ ها ایجاد می شودکمبود روی
گیاهانی که به درستی رشد نمی کنند، روی رشد جدید رسوب می کنندکمبود دی اکسید کربن
برگ ها از نوک زرد می شوند سپس شفاف می شوندکمبود آهن

یک مخزن کاشته شده تفاوت قابل توجهی با یک مخزن آب شیرین استاندارد ندارد، اما اگر می خواهید موفق شوید باید چند نکته را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که گیاهان موجودات فتوسنتزی هستند، به این معنی که برای بقا به نور به عنوان منبع انرژی نیاز دارند. بدون نور کافی و مواد مغذی مناسب، گیاهان زنده شما هرگز رشد نخواهند کرد. با تنظیم صحیح مخزن کاشته شده خود در بار اول، به خود و ماهی خود لطف کنید، در این صورت احتمال کمتری دارد که این مشکلات رایج را تجربه کنید.