16512

CO2 در آکواریوم

اما محصولات دی اکسید کربن از نظر قیمت، پیچیدگی و کارایی متفاوت هستند و مهم است که محصول مناسب را برای خود و گیاهان تان انتخاب کنید. ما تمام گزینه های مختلف را در زیر توضیح می دهیم.

CO2 در آکواریوم

دی اکسید کردن پر فشار

CO2 در آکواریوم

مجموعه های CO2 آئروسل شاید ارزان ترین و سریع ترین راه برای افزودن CO2 به آکواریوم باشد. آنها از یک قوطی CO2 تحت فشار، یک شیلنگ و یک پخش کننده تشکیل شده اند. دکمه روی قوطی را فشار دهید و دیفیوزر با گاز CO2 پر می شود. هنگام تماس با آب، گاز از داخل محفظه دیفیوزر خیس می شود. تا زمانی که گاز از بین برود و دیفیوزر پر از آب می شود. قوطی را دوباره باز کنید، دوباره دیفیوزر را پر کنید و کل فرآیند تکرار می شود.

اگرچه مجموعه‌های آئروسل در محل خرید مقرون‌به‌صرفه هستند. اما چند ایراد دارند. دیفیوزر مانند دیفیوزر سرامیکی ، گاز را در آب پخش نمی کند. و اگر به صورت دستی دیفیوزر را دوباره پر نکنید، آکواریوم تا زمانی که این کار را نکنید بدون CO2 خواهد ماند پس شما نیاز به یک قطع و وصل کننده خواهید داشت. نوسان سطح CO2 و گردش ضعیف CO2 اغلب با مشکلات جلبک در آکواریوم های پلنت شده مرتبط است.

CO2 دست ساز

خرید سیستم های CO2 مبتنی بر مخمر مقرون به صرفه است و در فشار نسبتاً پایین کار می کند. مخمر به اضافه شکر و آب با الکل و CO2 برابری می کند، بنابراین این سیستم ها به شکل کیت با کیسه ها و یک قوطی پیچ دار عرضه می شوند و شما در واقع مایعی را می سازید که سپس تخمیر می شود و گاز دی اکسید کربن تولید می کند. سپس CO2 از طریق یک دیفیوزر به آکواریوم وارد می شود.

برای بهترین نتایج، سیستم‌های مبتنی بر مخمر باید در یک اتاق گرم باشند. و چرخه تولید CO2 از اصلاً در زمان نصب اولیه تا چند حباب و سپس حباب‌های بسیار زیاد، قبل از اینکه تولید حباب به طور کامل متوقف شود، متغیر است. در این مرحله، کاربر باید قوطی را بشویید و دوباره شروع کند، در حالی که ساشه های جایگزین جداگانه در دسترس هستند.

سیستم های مبتنی بر مخمر مقدمه خوبی برای CO2 هستند و برای مبتدیان مناسب هستند، اما مانند سیستم های آئروسل، برای آکواریوم های کوچک تا متوسط ​​بهترین هستند و از آنجایی که تولید CO2 می تواند در طول زمان تغییر کند، نوسان در سطح CO2 در آکواریوم ایده آل نیست.

CO2 در آکواریوم
CO2 در آکواریوم

سیستم های CO2 تحت فشار

CO2 در آکواریوم

CO2 تحت فشار سیستم انتخابی برای پرورش دهندگان با تجربه گیاهان آبزی در سراسر جهان است . این مجموعه که با کپسول های یکبار مصرف یا قابل پر کردن مجدد CO2 موجود است، شامل یک بطری گاز تحت فشار، یک شیر تنظیم کننده، مقداری شلنگ و یک دیفیوزر است.

دکمه روی بطری گاز را بچرخانید تا تنظیم کننده میزان CO2 را از طریق یک شیر سوزنی دقیق کنترل کند. یک رگولاتور پایه دارای یک شیر فشار است که فشار عملیاتی را نشان می دهد، اما یک رگول بهتر دارای دو شیر است، یکی فشار عملیاتی و دیگری فشار در بطری گاز را نشان می دهد که می تواند به عنوان نشانگر میزان گاز باقیمانده نیز استفاده شود.

تجهیزات دیگر

CO2 در آکواریوم

سیستم‌های دی‌اکسید کربن تحت فشار نیز دارای تجهیزات اضافی اختیاری هستند. یک شیر برقی را می توان در خط قرار داد تا گاز را قطع کند. شیر برقی را به یک تایمر پلاگین وصل کنید و می توان آن را طوری تنظیم کرد که CO2 را به طور خودکار روشن و خاموش کند، زیرا گیاهان در واقع در شب CO2 تولید می کنند، بنابراین به هیچ چیز اضافی نیاز ندارید. هنگامی که گاز خاموش است، یک شیر بدون بازگشت، سیفون کردن آب آکواریوم را متوقف می کند، و آداپتورهایی در دسترس هستند تا در صورت نیاز، اتصالات با اندازه های مختلف رزوه را فعال کنند.

اندازه‌های مختلف بطری‌های گاز موجود است، اگرچه یک بطری 500 گرمی یا بزرگ‌تر حتی برای آکواریوم‌های کوچک تا متوسط ​​بهترین است، و بطری‌های کوچک می‌توانند فقط چند روز دوام بیاورند. شما به یک کیت تست CO2 طولانی مدت، که به عنوان چک کننده قطره نیز شناخته می شود، نیاز دارید تا یک نشانه بصری از مقدار CO2 حل شده در آب ارائه دهد.

دیفیوزرها می توانند از نوع نردبانی یا مارپیچی گرفته تا سرامیکی متفاوت باشند. یک پخش کننده سرامیکی با کیفیت بالا به طور کلی به عنوان بهترین در نظر گرفته می شود، زیرا مه ریز را فراهم می کند و هر چه حباب کوچکتر باشد، راحت تر پخش می شود و توسط آب به گردش در می آید.

CO2 در آکواریوم

بایدها و نبایدهای CO2

CO2 در آکواریوم

اگرچه دی اکسید کربن را می توان با گیاهان بیش از حد مصرف کرد. اما هیچ عارضه جانبی ندارد، اما در مورد ماهی ها نمی توان چنین گفت. CO2 بیش از حد به آکواریوم خود اضافه کنید و ماهی شما ممکن است بمیرد. بنابراین دلیل خوبی دیگر برای سرمایه گذاری روی کیت با تنظیم کننده خوب و دقیق و کیت تست CO2 است.

Airstones و Venturis CO2 را از بین می برند، بنابراین این دو را با هم ترکیب نکنید. و بطری های دی اکسید کربن تحت فشار به طور بالقوه در دستان اشتباه خطرناک هستند، بنابراین از دسترس کودکان دور نگه دارید.

سطح ثابت CO2 بین 15-30 میلی گرم در لیتر برای آکواریوم های پلنت شده توصیه می شود. برای بهترین نتیجه، با نور تقویت کننده رشد گیاه، بستر کاشت مغذی و کود مایع کامل ترکیب کنید.