16512

سیف کردن آب برای آکواریوم

برای صاحبان ماهی (و برای ماهی ها!)، نکته منفی این است که فرآیندهای مشابهی که آب ما را تصفیه می کند می تواند برای ماهی های آکواریوم خانه شما کشنده باشد. کلر و سایر مواد شیمیایی تصفیه کننده مانند کلرامین برای ماهی سمی هستند.

حفظ درجه حرارت و خلوص آب آکواریوم ضروری است. شما باید به طور منظم سطح شوری و PH مخزن ماهی خود را کنترل کنید. به این ترتیب، شما باید تمام آثار کلر را از آب پاک کنید. در مقاله زیر چندین روش برای پاکسازی آسان آب لوله کشی از شر کلر فهرست می کنیم.

نکته: فرآیند افزودن کلر را کلرزنی یا دکلره می گویند. برای استفاده از آب لوله کشی ، باید آب خود را کلر زدایی کنید تا برای ماهی شما ایمن باشد.

گزینه های شیمیایی

در مورد گزینه های شیمیایی موجود در بازار چطور؟ اگرچه برخی از گزینه های شیمیایی محبوب تر در پاکسازی آب از کلر بسیار مؤثر هستند، برخی از آنها خود برای ماهی شما مشکل ساز هستند. یعنی حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند برای آنها مضر باشد .

برخی از متخصصان استفاده از دکلره‌کننده را توصیه می‌کنند که معتقدند یک ماده شیمیایی بی‌ضرر است که به طور موثر کلر را از بین می‌برد. برخی دیگر معتقدند که حتی این مواد شیمیایی واقعاً برای ماهی خوب نیستند و برخی از گزینه های دیگر را به عنوان جایگزین پیشنهاد می کنند.

منطقی است که اگر می‌خواهید آب خود را از شر مواد شیمیایی که می‌تواند برای ماهی‌هایتان کشنده باشد خلاص کنید، نخواهید مواد شیمیایی بیشتری اضافه کنید که (اگرچه در از بین بردن کلر آب مؤثر هستند) ممکن است مضر یا حتی سمی باشند. به ماهی شما این نقطه ضعف اصلی گزینه های شیمیایی است.

در گزینه ما، این گزینه‌های غیر شیمیایی را بی‌معنا می‌سازد. شاید برای مخازن بسیار بزرگ، مخازن ایمن‌تر ممکن است گزینه مناسبی باشند، اما برای آکواریوم خانگی شخصی شما چرا گزینه‌های دیگر را انتخاب نکنید؟

سیف کردن آب برای آکواریوم
سیف کردن آب برای آکواریوم

کلرامین

امروزه بسیاری از گیاهان آبی نیز به جای یا در کنار استفاده از کلر از کلرامین استفاده می کنند. گفته می شود کلرامین بیشتر از کلر دوام می آورد و امروزه به یک افزودنی شیمیایی رایج تبدیل شده است. برخی از داروهای طبیعی پیشنهاد شده در زیر برای خلاص شدن از شر کلرامین بی تاثیر هستند. با مقامات مربوطه در کارخانه آب منطقه خود صحبت کنید تا بفهمید که آیا کلر تنها ماده شیمیایی است که به آب منطقه شما اضافه می شود یا خیر. برخی از این گزینه ها فقط در حذف کلر موثر هستند.

تصفیه آب طبیعی

این گزینه پیشنهادی گروه ویکی فیش است.

برای خلاص شدن از شر کلر آب سه مرحله طبیعی آسان وجود دارد.

 این روش موثر فقط برای از بین بردن کلر از آب مفید است:

  1. ابتدا باید آبی را که می خواهید تصفیه کنید در یک ظرف باز جمع آوری کنید.
  2. اجازه دهید آب به مدت 24 ساعت در ظرف باز بماند. (برخی از کارشناسان معتقدند که باید 48 ساعت صبر کنید.) این کار کلر را در فرآیندی به نام “پیری آب” حذف می کند.
  3. پس از این فرآیند، آب آماده و بی خطر برای افزودن به مخزن است. همچنان باید از ایمن بودن دما و مناسب بودن سطح شوری و PH اطمینان حاصل کنید. این فرآیند در برابر کلرامین موثر است.

گزینه جوش

سیف کردن آب برای آکواریوم
سیف کردن آب برای آکواریوم

این یکی ساده است. یکی دیگر از راه های ساده برای تصفیه آب، جوشاندن آن است. 20-25 دقیقه باید بیش از اندازه کافی باشد تا آب از کلر خلاص شود. فقط به یاد داشته باشید که قبل از اضافه کردن آب به مخزن، اجازه دهید آب خنک شود. مگر اینکه سوپ ماهی بخواهید، هنگام استفاده از گزینه آب جوش مراقب باشید. این یکی دیگر از گزینه های مسخره آسان و رایگان برای کلر زدایی ایمن آب است

گزینه فرا بنفش

پرتوهای فرا بنفش یک مزیت دارند که نه تنها کلر را از بین می برند، بلکه اگر کلرامین در آب وجود داشته باشد، آن را نیز از بین می برد. اجازه دادن به آب بدون پوشش فقط در گاراژ شما برای از بین بردن آثار کلرامین کمکی نمی کند.

نورهای فرابنفش خیلی گران نیستند. بسیاری از مخازن ماهی قبلاً آنها را دارند و اگر به اندازه کافی قدرتمند باشند، آب کلر و کلرامین را استریل می کنند.

برخی از افراد پیشنهاد می کنند که می توانید از اشعه UV خورشید نیز به جای نور UV استفاده کنید. در این روش تقریباً 24 ساعت در معرض آفتاب مستقیم آب را بیرون می گذارید.

نقطه ضعف قرار دادن آب های آزاد در معرض نور خورشید این است که ممکن است آلاینده های دیگری در هوا وجود داشته باشد (یا در مورد پرندگانی که بر فراز آسمان پرواز می کنند!) که می تواند آب را آلوده کند در حالی که شما آن را بیرون می گذارید تا توسط آب استریل شود. آفتاب. علاوه بر این، دریافت مقدار مورد نیاز نور خورشید که مطمئن باشید به درستی آن را استریل می کند، بیش از یک روز طول می کشد. این ممکن است واقعاً در طول تابستان ایده آل باشد یا اگر در محیط بیابانی زندگی می کنید که هر روز در معرض آفتاب شدید قرار بگیرید.

ویتامین C

سیف کردن آب برای آکواریوم
سیف کردن آب برای آکواریوم

همه ما می دانیم که ویتامین C برای سرماخوردگی، آنفولانزا و بسیاری از چیزهای دیگری که ما انسان ها را آزار می دهد مفید است. اما چه کسی می دانست که برای ماهی شما نیز مفید است؟ این برای از بین بردن کلر و کلرامین در آب شما خوب است. خیلی ساده است! با استفاده از نسبت یک قاشق چای خوری ویتامین C با استفاده از اسید اسکوربیک برای هر گالنی که در مخزن می ریزید، گزینه ساده دیگری برای استفاده دارید. این یک روش بسیار موثر و آسان برای پاکسازی آب از کلر و کلرامین است. استفاده از ویتامین C ممکن است بر سطوح PH آب تأثیر بگذارد ، بنابراین اگر سؤالی دارید با یک متخصص در فروشگاه حیوانات خانگی خود صحبت کنید.

فیلتر کربن

گزینه دیگر استفاده از فیلتر کربن ساده است. یک فیلتر کربن از فرآیند اسمز معکوس برای پاکسازی آب از کلر، کلرامین و تعدادی دیگر از آلاینده ها استفاده می کند. برخی از مخازن ماهی از قبل دارای فیلتر کربن هستند. فیلتر کربن می تواند گران تر از برخی از گزینه ها باشد، اما بسیار موثر است.

از مواد شیمیایی دوری کنید

همانطور که در بالا اشاره کردیم، گزینه های زیادی وجود دارد که بسیار موثر هستند که به استفاده از مواد شیمیایی متکی نیستند، که مشکلات خاص خود را برای ماهی ایجاد می کند. ما استفاده از مواد شیمیایی را به عنوان یک گزینه مناسب توصیه نمی کنیم. اگر تصمیم به استفاده از مواد شیمیایی در قالب یک دکلره‌کننده مطمئن دارید، با یک متخصص صحبت کنید تا ببینید چه چیزی را توصیه می‌کنند.

خلاصه

امیدواریم چندین روش مؤثر و آسان برای کلر زدایی آب لوله کشی ماهی را به شما ارائه کرده باشیم. مزایای همه گزینه های غیر شیمیایی ساده است. آنها مواد شیمیایی اضافی به آب اضافه نمی کنند.

برخی از این گزینه‌ها دارای مزیت اضافی ضدعفونی کردن آب کلرامین و سایر آلاینده‌های مضر هستند. برخی از آنها کاملا رایگان هستند، برخی دیگر ممکن است به هزینه های اضافی نیاز داشته باشند. اما همه آنها بسیار مؤثر هستند و باید همه آنها را در نظر بگیرید.

آیا گزینه محصولات شیمیایی برای سیف کردن آب آکواریوم خوب هسنتد ؟

در مورد گزینه های شیمیایی موجود در بازار چطور؟ اگرچه برخی از گزینه های شیمیایی محبوب تر در پاکسازی آب از کلر بسیار مؤثر هستند، برخی از آنها خود برای ماهی شما مشکل ساز هستند. یعنی حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند برای آنها مضر باشد .

پیشنهاد ما برای سیف کردن آب آکواریوم چیست ؟

ابتدا باید آبی را که می خواهید تصفیه کنید در یک ظرف باز جمع آوری کنید.
اجازه دهید آب به مدت 24 ساعت در ظرف باز بماند. (برخی از کارشناسان معتقدند که باید 48 ساعت صبر کنید.) این کار کلر را در فرآیندی به نام “پیری آب” حذف می کند.
پس از این فرآیند، آب آماده و بی خطر برای افزودن به مخزن است. همچنان باید از ایمن بودن دما و مناسب بودن سطح شوری و PH اطمینان حاصل کنید. این فرآیند در برابر کلرامین موثر است.