16512

سختی آب آکواریوم

نکته:

GH , KH , PH برگرفته از مثلث برمودا علم شیمی آبی هستند. هرچند هر 3 خواص مجزایی دارند ولی به طرق مختلف بر روی همدیگر تاثیر میگذارند و این موضوع کار را برای تغییر یکی از آنها بدون تاثیر گذاشتن روی دیگری سخت میکند. این یکی از دلایلی است که به افراد مبتدی توصیه میشود که در این پارامتر ها مداخله نکند تا هنگامی که واقعا نیاز به تغییر باشد.

برای مثال آب سخت از آب های زیرزمینی دارای بستر سنگ آهک تولید میشود. سنگ آهک محتوی کلسیوم کربنات است که وقتی در آب حل میشوند میزان هر دو پارامتر GH (به خاطر کلسیوم) و KH (به خاطر کربنات) را افزایش میدهد.

بالا رفتن میزان KH معمولا به راحتی میزان PH آب را نیز افزایش میدهد. برای درک بهتر KH مانند اسفنجی عمل میکند که اسید موجود در آب را جذب کرده و PH آب را بالا میبرد. سختی آب از جدول زیر پیروی میکند. واحد d. h یعنی “درجه سختی” (degree hardness) در حالی که ppm یعنی قسمتی از ملیون (parts per million) که این هم به طور کلی معمولا مساوی میشود با میلی گرم در لیترآب (mg\L) .

یک واحد d. h برابر است با 17٫8ppm CaCO3 بیشتر کیت های تست موجود در بازار سختی را با واحد CoCO3 نشان میدهند. این بدان معنی است که سختی آب برابر است با آن اندازه از CoCO3 در آب ولی بدان معنی نیست که سختی که سختی از CoCO3 می آید. منظور فقط مقدار است.

انواع سختی آب

سختی آب آکواریوم

General Hardness 0 – 4 dH, 0 – 70 ppm : خیلی نرم
4 – 8 dH, 70 – 140 ppm : نرم
8 – 12 dH, 140 – 210 ppm : معمولی
12 – 18 dH, 210 – 320 ppm : سخت ولی قابل تحمل
18 – 30 dH, 320 – 530 ppm : hardhigher : خیلی سخت

بالا بودن GH یا هر دو. شایع است که ” آب سخت ” دارای GH و KH بالایی باشد،
زیرا منابع در مناطق حاوی سنگ آهک [ CaCO3 ] هستند که به واسطه ی GH [ یون کلسیم ] و KH [ CO3 یون ] اب سخت میگردد. با این حال، آب سخت می تواند در GH بالا و KH کم و بالعکس باشد.

مواد معدنی که می توانند GH را بدون افزایش KH بالا ببرند، معدنی هستند که دارای کلسیم / منیزیم هستند اما کربنات ندارند:

سولفات منیزیم [MgSO4]، سولفات کلسیم [CaSO4] مواد معدنی که می توانند KH را بدون افزایش GH افزایش دهند، مواد معدنی هستند که حاوی کربنات هستند اما حاوی کلسیم / منیزیم نیستند: کربنات پتاسیم [KCO3]، بی کربنات سدیم [NaHCO3]

آب نرم

سختی آب آکواریوم

همانطور که اصطلاح آب سخت ،را میگویند از اصطلاح softwater به طور عمومی استفاده می کنند تا به آب با مواد معدنی کم اشاره داشته باشند. با این حال، ما باید واقعا دقیق متغیرها را تعریف کنیم – اینکه آیا حیوانات / گیاه حساس به KH بالا و یا ارزش بالا GH هستند، این دو مستقل هستند. گیاهان که “softwater” را ترجیح می دهند

بیشتر گونه های گیاهی “softwater” در واقع به مقدار بالای KH و نه GH حساس هستند. دقیق تر است تا بگویم که آنها آب با قلیاییت کم [کم KH] را ترجیح می دهند. اکثر گیاهان در برابر طیف وسیعی از GH تحمل میکنند اما بر خلاف ان KH را نه گونه های معمولی مانند Syngonanthus، Rotala macrandra، Eriocaulons های می توانند در آب های بالا GH خوب رشد کنند تا زمانی که KH کم نگه داشته شود.

در مورد 3dKH یا کمتر. بسیاری از آکواریوم ها ممکن است در انتخاب گیاه به این مسائل فکر نکنند.

GH بالا

سختی آب آکواریوم

در صورتی که GH بالا، اما KH پایین باشد بین 1-2 dKH شما می توانید گونه های حساس مانند (Syngonanthus، Eriocaulons حساس، Rotala macrandra، Tonina، Ludwigia pantanal، Trithuria vomit و غیره) نگه دارید. بین 2-8 dKH شما می توانید 97٪ از تمام گیاهان آبزی تجاری را در شرایط مطلوب نگه دارید.

8-12 + dKH شما احتمالا 95٪ از گونه ها را به خوبی رشد می دهید، . Eriocaulon قرمز، Eriocaulon quinquangulare ترجیح می دهد softwater. بسیار سبک (کمتر از 3dKH) گونه های Syngonanthus تمایل دارند تا اب بسیار نرم را در نظر بگیرید. (کمتر از 3dKH). Ludwigia glandulosa) بسیار سبک را میپسندد پس دفعه بعد که خواستید برا تانک جدید خود گیاه رنگارنگ انتخاب کنید یاد حرف دکتر بیوفتید و گیاهانی با سطح تحمل تقریبا یکسان انتخاب کنید و با فراهم کردن همون شرایط تانکی سوپر حرفه ای خواهید داشت پس میزان kh به نوع موجودات و گیاهان بستگی داره اما نویسنده متن بین 2 تا 4 پیشنهاد میکنه و gh بین 3 تا 7.

در مورد ماهی

سختی آب آکواریوم

به طور کلی، ماهی ها نیز نسبت به طیف گسترده ای از GH نسبت به KH مقاوم تر هستند. بیشترین گونه های موجود ماهی می توانند در یک دامنه شگفت انگیزی از GH و KH زندگی کنند. با این حال، برخی از گونه های خاص، و به ویژه تخم گذار و حساس، ممکن است نیاز به کم GH همراه با کم KH داشته باشند تا به خوبی‌ پرورش و یا رنگ کامل خود را نشان دهند. مهم است که در مورد نگهداری میگوی 4dGH داشته باشید.