16512

راهنمای کامل بستر آکواریوم

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بستر چیست ، چه کاری انجام می دهد؟

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بستر لایه پایه ای از مواد معدنی در مخزن است که گیاهان می توانند ریشه و رشد کنند. این مکان همچنین خانه ای برای فیلم های زیستی و میکروب های باکتری است. که به عنوان منبع غذایی برای تغذیه کننده های ریزه مانند میگو عمل می کنند. باکتریها فیلم زیستی نیز ذرات ریز ذرات را به هم متصل می کند. بستر به عنوان نقطه جذب این ماده عمل می کند. در بستر ، بقایای آلی بیشتر به مواد مغذی تجزیه می شود که می توانند توسط گیاهان جذب شوند. 

بستر همچنین می تواند پارامترهای آب را تغییر دهد. به عنوان مثال ، اکثر آکواریوم ها حاوی پیت هستند که آب را نرم و pH را کاهش می دهد. این باعث می شود محیط مخزن برای ماهیان و گیاهان آب نرم مساعدتر باشد. بسترهای دیگر ساخته شده از مواد معدنی کربناته ممکن است در عوض سختی آب را افزایش دهند. آراگونیت اغلب در آکواریوم ها برای بالا بردن سختی آب / قلیایی بودن سیچلایدها استفاده می شود. اکثر گیاهان به غیر از چند گونه یک بستر خنثی یا کمی اسیدی را ترجیح می دهند.

بسترها

بسترها همچنین می توانند به عنوان ویژگی های طراحی لوازم آرایشی عمل کنند. آبزیان باید متناسب با سنگهای مورد استفاده شن و ماسه را انتخاب کنند. تنوع زیادی از رنگ ها و بافت های شن و ماسه برای انتخاب وجود دارد. شن و ماسه قهوه ای و رنگ پریده ظاهر طبیعی تری به مخزن کاشته شده می دهد و مطابقت آن با فضای سخت و جنگل راحت تر است.

بستر می تواند از ساده تا عجیب و غریب باشد. در مخزن زیر من از مخلوط خاک خام استفاده می کنم که با آکواریوم آکواریوم پوشانده شده است. 

راهنمای کامل بستر آکواریوم
سویل آکواریوم

پیش فرض بسیاری از مخازن کاشته شده این روزها سویل است.

انواع بسترهای آکواریوم

راهنمای کامل بستر آکواریوم

در حالی که بسترهای آکواریوم پلنت با تعداد نامهای گیج کننده ای در بازار روبرو می شوند ، در اصل می توان آنها را در 3 نوع اصلی دسته بندی کرد.

بسترهای بی اثر

این مواد اساساً از ماسه ، شن یا خاک پخته تشکیل شده اند و با گذشت زمان بیشتر بدون تغییر باقی می مانند.
به عنوان مثال. Seachem Flourite، ADA La Plata، CaribSea Eco-Complete، Turface، Safe T Sorb 

بستر های تجاری

اینها از خاک پخته شده به صورت دانه های کوچک سخت ساخته می شوند که با گذشت زمان به آرامی تجزیه می شوند.
به عنوان مثال. ADA Amazonia ، Fluval Stratum ، خاک آکواریوم گرمسیری ، خاک آکواریوم 

بستر های دست ساز

Hobbyist ممکن است از انواع مختلفی از مواد برای تنظیم لایه های زیرین خود استفاده کند.
به عنوان مثال خاک فوقانی معدنی ، خاک باغچه ، پوسته های کرم خاکی ، ذغال سنگ نارس ، 

بسترهای بی اثر

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بسترهای بی اثر متداول شامل شن و ماسه / شن و ماسه آکواریوم منظم و همچنین مجموعه ای از محصولات DIY دیگر: Turface ، Safe T-Sorb ، شن و ماسه فیلتر استخر ، شن و ماسه انفجار الماس سیاه. مزیت محصولات رس پخته شده این است که تخلخل بهتر و مقادیر CEC بالاتری نسبت به ماسه سیلیس بی اثر صاف دارند.

بسترهای بی اثر از مواد معدنی سنگ یا خاک رس پخته شده سخت گرفته می شوند. بسترهای بی اثر برای همیشه ماندگار هستند و در صورت تمایل ، بسیار آهسته خراب می شوند. آنها ساده ترین بسترهای آکواریوم کاشته شده برای مدیریت هستند. همه آنها حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی نیستند (حتی مواد مغذی موجود در بازار) و همه آنها به کودهای دیگر به کودهای دیگر احتیاج دارند.

در حالی که بسترهای پایه آکواریوم برای رشد گیاه برتر هستند ، بسترهای بی اثر به عنوان مواد آرایشی به محیط مخزن و مطابقت با سنگهای مورد استفاده در آبگیری بسیار مفید هستند. بیشتر آنها خنثی هستند و پارامترهای آب را تغییر نمی دهند.

بهترین چیز در مورد لایه های بی اثر این است که به راحتی مدیریت می شوند. با استفاده از بسترهای بی اثر ، کاشت مجدد و جمع آوری مجدد آن بسیار آسان تر است. از آنجا که آنها از نظر شیمیایی بی اثر هستند ، هیچ تغییری در شیمی آب ایجاد نمی کنند – این بدان معنی است که متخصص آبزی می تواند پارامترهای ستون آب خود را به راحتی جدا کند.

توسط جف میوتکه با استفاده از شن و ماسه.

تصمیم گیری برای استفاده از بستر

راهنمای کامل بستر آکواریوم

در تصمیم گیری برای استفاده با یک بستر بی اثر خاص ، این پنج زمینه اصلی برای بررسی و ارزیابی است:

اندازه

دانه اندازه دانه – اندازه دانه حدود 2 میلی متر به خوبی کار خواهد کرد. اندازه های بین 1-3 میلی متر به طور کلی قابل استفاده هستند. از ماسه های بستر آکواریوم کاشته شده که بسیار ظریف هستند (مانند ماسه سیلیس دانه های بسیار ریز) ، که به راحتی جمع می شوند ، خودداری کنید. شن و ماسه ریز نیز به راحتی توسط دام ها هم زده می شود. از طرف دیگر شن نخود فرنگی کمی درشت است – گیاهان کوچکتر با سیستم ریشه ای خوب ریشه خوبی در آن نخواهند دید.

مواد

نوع مواد – بیشترین مواد بی اثر؛ از تراشه های ماسه مرجانی / سنگ آهک خودداری کنید مگر اینکه بخواهید مقادیر KH مخزن خود را به طور خاص بالا ببرید. اگر از مواد بستر ناشناخته مطمئن نیستید – آن را تحت آزمایش اسید قرار دهید تا مطمئن شوید که کربنات نیست.

وزن

بسترهای مخزن کاشته شده بسیار سبک به سختی کاشته می شوند. این امر به ویژه در هنگام کار با گیاهان کوچک / ظریف یا ریشه های کوتاه بسیار دشوار است. این جزئیات جزئی است ، اما نمی توان آن را نادیده گرفت.

زیبایی شناسی

شن و ماسه هایی را انتخاب کنید که با اهداف استفاده از آبزیان مطابقت داشته باشد. آکواریوم های لایه ای اغلب نیاز به برنامه ریزی از قبل دارند. مخزن آب سیاه ممکن است با ترکیبی از ماسه های دانه مخلوط طبیعی گرای زمین بهتر به نظر برسد. یک سبک هلندی ممکن است ماسه سیاه را برای کنتراست بالا در برابر گیاهان رنگی انتخاب کند. بستر همچنین باید با فضای سخت مطابقت داشته باشد. اگر سنگ سیاه / تیره دارید ، ماسه های سفید / خاکستری بهتر از قهوه ای مطابقت دارند.

CEC VALUE

ظرفیت تبادل کاتیونی. این نشان دهنده توانایی بستر در اتصال یونها ، مانند کودها ، نگه داشتن آنها در یک قالب موجود برای گیاهان است. علی رغم اینکه برخی از بسترهای بی اثر با مقادیر بالاتر CEC به بازار عرضه می شوند ، این در واقع یک معیار مهم نیست. بیشتر CEC در بسترهای بی اثر از هوموس آلی انباشته حاصل می شود که با گذشت زمان در لایه های بی اثر تجمع می یابد. اگر واقعاً می خواهید از این جنبه تأثیرگذار باشید ، افزودن یک لایه نازک از خاک در زیر شن و ماسه ساده بسیار خوب کار می کند.

این مخزن از روغن آکوازویل در مناطق کاشته شده استفاده می کند و از ماسه های آرایشی برای مسیر مرکزی استفاده می کند. گیاهان فرش که در مرز این دو بستر رشد می کنند ، آنها را جدا نگه می دارد.

از منظر آکواسپاپینگ ، انتخاب بستری متناسب با رنگ آمیزی فضای سخت مهم است. شن و ماسه سفید به راحتی با بیشتر سنگ ها مطابقت دارد. با این حال ، اگر یک بستر رنگی مانند شن و ماسه نارنجی یا سیاه انتخاب کنید ، تطابق با فضای سخت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

تغذیه از بسترهای بی اثر

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بسیاری از بسترهای تجاری آکواریوم کاشته شده ممکن است لیست طولانی از عناصر شیمیایی موجود در بستر آنها را لیست کنند ، با این حال ، این عناصر بیشتر در شبکه کریستال معدنی قفل شده اند و گیاهان نمی توانند به راحتی به آنها برسند. به همین دلیل بسترهای بی اثر با گذشت زمان به طور قابل توجهی تجزیه نمی شوند یا پارامترهای آب را تغییر نمی دهند.

این شبیه به ذکر اکسیژن به عنوان ماده تشکیل دهنده شن و ماسه سیلیس بی اثر (SiO2) است – بله ، مولکول اکسیژن وجود دارد ، اما هرگز به سطوح اکسیژن مخزن کمک نمی کند زیرا در ساختار مولکولی قفل شده است. این بدان معناست که بسترهای بی اثر تجاری ، علیرغم آنچه در بازاریابی گفته می شود ، ذاتاً مقدار قابل توجهی مواد مغذی برای رشد گیاه ندارند. برای رشد مطلوب ، مواد مغذی باید به صورت زبانه ریشه / ستون آب اضافه شوند. </s></s>

بسیاری از این بسترهای مخزنی کاشته شده هنوز از این جهت سودمند هستند که تخلخل خوبی دارند و دارای رنگها و بافتهای جذابی هستند. برخی از آنها حاوی مقادیر کمی از عناصر غذایی ریز هستند – بهتر از هیچ چیز ، اما لقاح را در اشکال دیگر جایگزین نمی کند.

بررسی بسترهای بی اثر

راهنمای کامل بستر آکواریوم

Seachem Flourite (در بالا) در بافت / رنگ جذابی ارائه می شود. وزن خوبی دارد ، و کاشت آن آسان است.

CaribSea Eco-complete (در بالا) تخلخل خوبی دارد ، اما کمی سبک است ، که کاشت آن را دشوار می کند. علی رغم نام آن ؛ در واقع مواد مغذی قابل توجهی برای گیاهان فراهم نمی کند.

شن و ماسه ADA la plata ترکیبی از دانه های طبیعت گرایانه است اما با هزینه بالایی همراه است – هزینه محتوای مواد مغذی آن را منعکس نمی کند ، بلکه ارزش زیبایی آن را نشان می دهد.

شن و ماسه فیلتر استخر؛ ارزان ، طبیعت گرا – انتخابی مقرون به صرفه برای بسیاری از مخازن کاشته شده

Turface (چپ) و Safe T Sorb (راست) هر دو محصولات رس پخته هستند که از تخلخل خوبی برخوردار هستند.

شن و ماسه انفجار الماس سیاه به آن براق است ، اما کمی تیز است. بستر تیره کنتراست بالایی در برابر گیاهان رنگی ایجاد می کند.

بستر تجاری آکواریوم

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بستر آکواریوم تجاری از خاک پخته شده به صورت گرانول های کوچک سخت ساخته می شود. این امر مدیریت آن را در مقایسه با خاک خام که به راحتی هم زده می شود ، بسیار آسان می کند. بسیاری از آبزیان دارای آمونیاک و سایر مواد مغذی هستند که برای رشد گیاه بسیار مناسب است. با این حال ، خاک ها با گذشت زمان طولانی به آرامی تجزیه می شوند. مواد آلی و تخلخل همچنین بستری برتر برای استعمار باکتری ها فراهم می کند. دانه ها فاصله منافذ قابل توجهی ایجاد می کنند که از تراکم و شرایط بیش از حد بی هوازی جلوگیری می کند. 

نمای کامل از گرانول های خاک

در بالا نمای کامل از گرانولهای خاک ADA Amazonia نشان داده شده است. با گذشت زمان ، ارزش غذایی مواد آکواریوم تخلیه می شود و نیاز به دوباره پر شدن به شکل زبانه های ریشه / خاک اضافی جدید دارد. با این حال ، فواید مواد آلی و تخلخل به مدت طولانی (سالها) ادامه خواهد داشت. ریشه گیاهان به طور کلی در خاک نسبت به شن و ماسه ساده ریشه دارد ، بسیاری از گیاهان دشوار و خشک در پهنه های آبی رشد می کنند. داشتن یک بستر غنی همچنین به معنی تلاش کمتری برای تعادل دوز ستون آب است ، این امر یک مزیت فوق العاده در رشد گونه های دشوار است. 

راهنمای کامل بستر آکواریوم

بستر آکواریوم به رشد گیاه کمک زیادی می کند و از این رو این روزها گزینه پیش فرض بیشتر علاقه مندان به مخزن کاشته شده است.

در نهایت ، مهم نیست که چقدر از یک لایه مخزن کاشته شده غنی استفاده کنید ، دوز ستون آب هنوز سهم بزرگی در رشد مطلوب گیاه دارد. تنها نقطه ضعف موجود در بازارهای آبی هزینه دستیابی به آنها است. مارک های مختلف نیز دارای ویژگی های کاملاً متفاوتی هستند – برخی از آنها دارای عناصر غذایی بسیار بیشتری نسبت به سایر محصولات هستند ، برخی از آنها وزن بیشتری دارند و کاشت آنها آسان تر است.

راهنمای کامل بستر آکواریوم

5 تفاوت کلیدی بین مارک های بستر آکواریوم

راهنمای کامل بستر آکواریوم

محتوای

مواد مغذی آمونیاک / محتوای مواد مغذی / محتوای آلی. برخی از آبزیان به شدت با آمونیاک (ADA aquasoil) خوشه دارند در حالی که برخی دیگر (دنرل) نیستند. خاکهایی که به شدت با آمونیاک پیوند خورده اند نیاز به تغییر مکرر آب در طی دو هفته اول و / یا قبل از چرخه مخزن برای 1-2 هفته قبل از کاشت دارند.

بافر قدرت

بیشتر بستر آکواریوم حاوی ذغال سنگ نارس که باعث کاهش KH و بافر با pH پایین. مارک های مختلف سطوح مختلف بافر را بیان می کنند. هدف اکثریت کاهش PH به اندکی زیر 7 است.

سختی دانه

بسته به نوع پخت و نسبت خاک رس به مواد آلی. برخی از مواد آکواریوم سخت تر هستند در حالی که برخی از آنها نرم تر هستند. خاک های پخته شده سخت می تواند شکننده تر باشد. خاک های نرم ممکن است برای سیستم های ریشه ای ظریف نفوذ کرده و چسبیده باشند.

وزن

گیاهان بستر آکواریوم با وزن مناسب بسیار راحت تر است. لنگر انداختن گیاهان در گیاهان بسیار سبک وزن بسیار دشوار است. (Prodiblo و Fluval کمی سبک هستند)

سازگاری

این به اندازه دانه ها و سایر بقایای موجود اشاره دارد. برخی مارک ها از سایر برندها یکدست ترند. اندازه دانه های کوچک برای کاشت گیاهان کوچک ظریف پیش زمینه مانند HC یا هیدروپایر مناسب است. با گذشت زمان دانه های درشت به راحتی کمتر جمع می شوند.بستر آکواریوم با اندازه دانه متفاوت تر ممکن است طبیعی تر به نظر برسد.

بررسی تجاری بستر آکواریوم

راهنمای کامل بستر آکواریوم

در میان جمعیت جدی جذب آب محبوب است. به شدت با آمونیاک خوشه دار ، نیاز به تغییرات آب بسیار مکرر برای چند هفته اول دارد. 2 تا 3 هفته طول می کشد تا به درستی چرخه بزنید. مشکل تر برای مدیریت مبتدیان من ترجیح می دهم از یک لایه نازک (به عنوان کود) در زیر یک لایه از مارک های دیگر (مانند Tropica) استفاده کنم. روش دیگر برای استفاده از آن مخلوط کردن آن در مقادیر کم در آبهای خالی قدیمی که ماهها در مخزن بوده اند.

انواع مختلفی از آکواویلها در محدوده ADA وجود دارد. آنها از نظر محتوای مواد مغذی و بافر متفاوت با pH کمی متفاوت هستند. اگر در حال پرورش مخزن کاشته شده هستید. به آمازونای پیش فرض بروید. نور آمازونیا (در اینجا نشان داده نشده است) ، دارای محتوای آمونیاک کمتری در مقایسه با آمازونیا است. با این حال ، ما رنگ آن را شکننده تر و زشت تر می دانیم ، بنابراین توصیه می کنیم در عوض به آمازونای پیش فرض بروید.

بستر آکواریوم آقای Aqua. شبیه آکواسویل ADA ، اما غنی از آمونیاک است.

قشر Fluval. حداقل ترشح آمونیاک ، خاک بسیار تمیز. هنگام کاشت ممکن است کمی سبک باشد.

خاک آکواریوم Tropica یکی دیگر از مارک های رایج اروپا است. مشابه آکوازویل ADA ، با دانه های یکنواخت کمتر اما غنی از آمونیاک نیست. کنترل آن برای مبتدیان آسان است.

بستر آکواریوم دست ساز

راهنمای کامل بستر آکواریوم

این یک مسیر DIY برای افرادی است که بسترهای خاکی می خواهند اما تمایلی به پرداخت هزینه های زیاد برای بسترهای تجاری آکواریوم ندارند.

خاک باغ / سطح بالا به عنوان پایه ، با شن و ماسه به عنوان کلاهک برای جلوگیری از هم زدن لایه خاک استفاده می شود. ساده ، محتوای آلی کم (10-20 organic محتوای آلی) خاک بهتر کار می کند.خاکهایی که خاکستر آنها زیاد است خودداری کنید (اگر می توانید آنها را به گلوله هایی به اندازه سافت بال بسپارید و آنها را بغلتانید ، احتمالاً مقدار رس زیاد باشد) ، یا مقداری ذغال سنگ ذغال سنگ ذغال سنگ ذغال سنگ (ذغال سنگ نارس) اضافه کنید تا خاک رس شود. از خاک های سنگین کمپوست خودداری کنید (یا کمتر از یک اینچ استفاده کنید).

از آنجا که خاک خام یک محصول غیر یکنواخت است ، تشخیص مشکلات دشوارتر خواهد بود ، زیرا یافتن مقایسه آن دشوارتر است – مگر اینکه سایر مواردی را پیدا کنید که دقیقاً از همان خاکی که پیدا کرده اید استفاده کنند. در حالی که بسترهای تجاری تانک به طور گسترده ای استفاده می شود و مورد مطالعه، بنابراین به طور کلی از مردم می دانند که چگونه پارامترهای در آن تانک خواهد شد مانند. ما اغلب از این ترکیب، اما می توان آن را سخت برای مدیریت برای آکواریوم های جدید است.

راهنمای کامل بستر آکواریوم

در بالا: نمونه ای از لایه خاک با کلاه شن.

داستان زیرلایه مخزن پلنت من

“من در طول 10 سال گذشته اکثر بسترهای موجود در بازار را آزمایش کردم. من معمولاً از دو لایه مختلف در هر طرف مخزن استفاده کردم فقط برای اینکه ببینم آیا اختلاف رشد قابل توجهی به دلیل این لایه وجود دارد یا خیر.

بزرگترین تفاوتی که من در طول سالها یافته ام تفاوت بین بسترهای بی اثر (Flourite ، Eco-Complete ، Turface و غیره) و خاک (خاکهای پخته شده تجاری مانند ADA ، کنتروسیل یا خاک خام – خاک سطحی / خاک / خاک باغ) است. اکثر گیاهان در خاک بهتر ، با ثبات تر رشد می کنند.

ریشه آنها بهتر است و در مقایسه با استفاده از بسترهای بی اثر ، مسائل رشد کمتری دارند. این در واقع کار را برای مبتدیان آسان می کند ، زیرا خاک نیاز به کنترل مواد مغذی بسیار سخت را از طریق دوز ستون آب کاهش می دهد. همانطور که گفته شد ، تعداد زیادی مخزن در آنجا وجود دارد که گیاهان را به خوبی با لایه های بی اثر رشد می دهند. به خصوص اگر کیفیت آب خوب باشد و مواد مغذی به طور منظم تأمین شوند.