16512

دکپسوله کردن آرتمیا

دوستانی که تا به حال با هچ تخم آرتمیا دست و پنجه نرم کردند میدانند. که این کار در قسمت جداسازی پوسته تخمها از آرتمیای هچ شده بسیار وقتگیر و دشوار میباشد. البته ساخت سیستمهایی که توسط نور نوزادان آرتمیا را جداسازی میکند تا حدی موثر است ولی باز دردسرهای خاص خود را دارد. در ادامه مبحث دکپسوله سازی تخم آرتمیا (کپسول زدایی) را مورد برسی قرار داده و بیبشتر با این موضوع آشنا خواهیم شد. امیدوارم در پایان بتوانید توسط این آموزش عملیات دکپسوله سازی را با موفقیت انجام دهید.

دکپسوله کردن آرتمیا
دکپسوله کردن آرتمیا

عملیات کپسول زدایی

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

عملیات کپسول زدایی وقتی به درستی انجام پذیرد. نه تنها باعث افزایش نرخ هچ شدن تخمها و تسریع در زمان هچ میگردد بلکه برداشت آرتمیاهای هچ شده جهت تغذیه آبزیان نیز بسیار ساده میگردد. همچنین تخمهای آرتمیا ضدعفونی شده و آرتمیاهای هچ شده مواد مغذی بیشتری به علت مصرف کمتر انرژی برای شکافتن پوسته در خود ذخیره دارند. تنها نقطه منفی آن یک مرحله کار بیشتر در عملیات هچینگ است که بسیاری از علاقه مندان آکواریوم خانگی ترجیح میدهند که از آن صرف نظر کنند. با این حال در ادامه مقاله با مزایای بیشتری از این کار آشنا میشوید که متوجه خواهید شد ارزش کمی زحمت را دارد.

چرا باید تخمها را دکپسوله کنیم ؟
خوب چند دلیل برای این کار وجود دارد که سعی خواهم کرد در ادامه تا آنجا که امکان دارد آنها را توضیح دهم.

دکپسوله کردن آرتمیا
دکپسوله کردن آرتمیا

1) افزایش نرخ تفریخ

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

همانطور که در بالا ذکر شد به طور طبیعی کیست آرتمیا در یک پوسته بسیار قوی و محکم محصور شده است. در فرایند هچینگ طبیعی جنین ابتدا باید راهی برای شکستن این پوسته پیدا کند. در طی این فرایند بسیاری از نوزادان قدرت انجام این کار را نداشته و در میانه مسیر گیر میکنند. بخشی از فرایند تفریخ نوزادان آرتمیا را در غشای محافظ خواهید دید که از زیر تخمها آویزان و مشغول شکستن پوسته هستند.

من بارها نوزادان آرتمیا را مشاهده کرده ام که در میانه راه مانده اند و هرگز موفق به تفریخ نشدند. نوزادان به صورت یک قطره اشک در زیر تخم معلق میمانند و هرگز قادر به خروج کامل از پوسته نمیشوند. از بین بردن پوسته سخت باعث خواهد شد تا نوزادان بیشتری بدون نیاز بر شکستن این پوسته تفریخ شوند.

2) افزایش ارزش غذایی آرتمیای تازه هچ شده

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

به علتی که در قسمت 1 شرح داده شد نوزادان انرژی کمتری برای تفریخ نیاز دارند. زیرا مجبور به شکستن پوسته سخت نیستند. به این معنی که ذخیره غذایی آنها بعد تفریخ بیشتر خواهد بود. همچنین دلیل 3 نیز بر این امر تاثیرگزار است…

3) کاهش زمان تفریخ

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

از آنجایی که پوسته سخت حذف شده و نوزادان مجبور به شکستن آن نیستند و یک مانع بزرگ از سر راهشان برداشته شده است. بنا بر این شنای آزاد زودتر از زمان طبیعی انجام خواهد پذیرفت . در حالت نرمال شنای آزاد بین 24 تا 30 ساعت انجام میپذیرد. در صورتی که در تخمهای دکپسوله من بارها شنای آزاد در 12 ساعت را تجربه کرده ام. زمان معمول برای تخمهای دکپسوله 16 تا 18 ساعت میباشد.این موضوع باعث افزایش مواد غذایی در نوزادان نیز خواهد شد, چرا که زمان تولد زودتر خواهد بود.

دکپسوله کردن آرتمیا
دکپسوله کردن آرتمیا

4)کشتن باکتریهای همراه تخم آرتمیا

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

با توجه به اینکه عمل دکپسوله سازی بیشتر با وایتکس انجام میشود. با توجه به برچسب کوچک Clorox بر روی بطری. این محلول میتواند 99.9% از میکروبها را بکشد و در هنگام تغذیه لاروها از ورود آنها به تانک تکثیر جلوگیری کند.

5)برداشت بسیار آسان آرتمیا

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

برداشت نوزادان آرتمیا بسیار آسان خواهد بود. فقط کافی است تا با یک توری 100 میکرون آرتمیاهارا از مخزن گرفته و در زیر آب شستشو دهید و در مخزن نوزادان ماهی بریزید. دیگر احتیاجی به استفاده و نصب روشنایی و صبر کردن برای تجمع آرتمیا نیست. همچنین هیچ پوسته ای وارد تانک تکثیر ماهی نمیشود و این نگرانی برطرف خواهد شد.

دکپسوله کردن آرتمیا
دکپسوله کردن آرتمیا

6) تخمهای هچ نشده قابل خوردن هستند

دکپسوله کردن تخم آرتمیا

بسیاری از ما بعد تغذیه نوزادان بر سر تانک آنها میرویم تا شکمهای نارنجی آنها که نشان تغذیه خوب است را مشاهده کنیم. اما بعد از تغذیه متوجه اجسام کروی طلایی / قهوه ای در شکم نوزادان خواهید شد. که نشانه خورده شدن تخمهای هچ نشده میباشد. معمولا این موضوع بیش از هرچیزی باعث مزاحمت میشود. گاهی اوقات تخمهای هچ نشده برای نوزادان ماهی طعم خوبی دارد و اگر زیاد خورده شود باعث انسداد روده شده و جلوی جذب مواد غذایی را خواهد گرفت. و همچنین تعادل ماهی نیز به هم میخورد , زیرا تخمهای هچ نشده دارای قابلیت شناوری بیشتری هستند.

یک موضوع خوب در مورد آرتمیای دکپسوله این است. که کاملا خوراکی و مغذی میباشد. من بسیاری از افراد را میشناسم که تنها از تخمهای دکپسوله برای تغذیه نوزادان استفاده میکنند. بنا بر این هیچ نگرانی ای برای این موضوع وجود ندارد. که تخمهای هچ نشده خورده شوند. به هر حال این تخمها خورده میشوند و همه چیز خوب است.