16512

درمان ماهی با نمک

قبل از این که به سمت آشپزخانه دویده و شروع به استفاده از نمک کنید به یاد داشته باشید که بعضی گیاهان و ماهیان نمی‌توانند نمک را تحمل کنند. بنابراین باید با دقت از این ماده معدنی استفاده کنید. به عبارت دیگر، نمک مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند.

چه زمانی از نمک استفاده کنید

مسمومیت با نیتریت – اضافه کردن 14 گرم نمک به ازای هر 3.7 لیتر آب، در آکواریوم های تازه تاسیس، برای جلوگیری از مسمومیت با نیتریت موثر است. به یاد داشته باشید که بعضی گونه‌های ماهی‌ها ابدا تحمل نمک را ندارند.

انگل‌ها – با استفاده از نمک می‌توان با بسیاری از انگل‌ها مقابله کرد، به خصوص انگل‌های کاستیا.

درمان ماهی با نمک

چه هنگام از نمک استفاده نکنید

گیاهان زنده

اگر در آکواریوم خود از گیاه نگهداری می‌کنید، نمک گزینه مناسبی نیست. این ماده حتی در مقدارهای بسیار پایین نیز می‌تواند برای گیاهان مضر باشد. به همین دلیل بهتر است  ازتانک دیگری به عنوان محل درمان ماهیان خود استفاده کنید.

بعضی گونه‌های ماهی‌ها – به خصوص کوریدوراس ها ، بسیار در برابر نمک حساس هستند. تترا ها را نیز می‌توان جز ماهیانی دانست که نمک برایشان مضر است. ( درمان ماهی با نمک )

برخلاف عقیده عموم، توصیه نمی‌شود که به صورت دائم به آکواریوم نمک اضافه کنید مگر این که ماهیان شما به آب لب شور نیاز داشته باشند.

نوع و مقدار نمک

نمک عادی قابل استفاده است اما به یاد داشته باشید که نمک مصرفی نباید حاوی ید یا دیگر مواد افزودنی باشد. به عبارتی نمک تنها حاوی سدیم کلراید باشد.

مقدار مصرف به نوع استفاده بستگی دارد. برای مثال اگر هدف انگل زدایی است ، محلول 3 درصد نمک برای حداکثر نیم ساعت  می‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد.

برای درمان استرس ، مسمومیت با نیتریت و بعضی انگل ها، مدت حمام ماهی در آب نمک بالاتر است و از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. غلظت محلول برای این نوع حمام‌ها، باید کمتر و در حدود 1 درصد باشد.( درمان ماهی با نمک )

درمان ماهی با نمک

حمام کوتاه مدت با غلظت بالا نمک

هنگامی که می‌خواهید ماهی را به دلیل وجود انگل درمان کنید، بهتر است از حمام‌های کوتاه و محلول‌هایی با غلظت بالا استفاده کنید. 4 قاشق چایی خوری نمک را در یک سطل ریخته و سپس به آهستگی حدود 4 لیتر آب آکواریوم را به آن اضافه کنید. هنگامی که نمک به طور کامل در آب حل شد، ماهی را به مدت 5 تا 30 دقیقه در سطل قرار دهید. به رفتارهای ماهی با دقت توجه کنید. اگر هر نشانه‌ای از مشکلی در ماهی مشاهده کردید، ماهی را سریعا به تانک اصلی بازگردانید.

حمام طولانی مدت با غلطت کم نمک

هنگامی که هدف شما درمان کل تانک برای جلوگیری از مسمویت نیترین یا کاهش استرس باشد، این روش مناسب است.

برای درمان استرس، به ازای هر 4 لیتر آب اکواریوم یک قاشق چایی خوری نمک به تانک اضافه کنید. برای این کار قبل از اضافه کردن نمک، آن را در مقداری از آب تانک حل کرده و پس از حل شدن کامل نمک، به آرامی آن را به تانک اضافه نمایید.

برای درمان و جلوگیری از مسمومیت با نیتریت، مانند شیوه قبلی عمل کرده با این تفاوت که به ازای هر 4 لیتر، 3 قاشق چایی خوری نمک اضافه نمایید.( درمان ماهی با نمک )

هنگامی که از این روش برای درمان استفاده می‌کنید، 25 درصد آب آکواریوم باید پس از یک هفته جایگزین شود. هنگامی که درمان را شروع کردید از اضافه کردن دوباره نمک به آب خودداری کنید.