16512

TDS چیست؟

کل مواد جامد محلول یا همان Total dissolved solids که به اختصار (TDS) نیز گفته می شود و در واقع TDS مقدار شفافیت آب را مشخص می کند. مواد جامد محلول در آب ممکن است مواد آلی یا غیر آلی (مواد معدنی) باشند.

به هر ترکیب شیمیایی جامد، مایع و گاز که مواد تشکیل دهنده آن ها شامل کربن باشد مواد آلی می گویند ولی این تعریف خیلی جامع نمی باشد چون الماس دارای کربن می باشد ولی جزء مواد معدنی محسوب میگردد، بیشتر مواد آلی به صورت محلول در آب می باشند.

مواد معدنی شامل فلزات می باشند مانند روی، آهن، منگنز، مس، روی، کرم و… می باشد. هر چقدر TDS آب بیشتر باشد سبب می گردد که آب نامطلوب تری باشد و جداره های تانک در بالای شیشه کدر بشود و املاح رسوب کند.

واحد سنجشTDS میلی گرم در لیتر یا PPM می باشد. مقدار مطلوب آن برای آب شرب 90 PPM تا 160PPM می باشد. در حال حاظر TDS آب تهران بین 300ppm تا 750ppm میباشد و TDS آب اطراف تهران 900ppm می باشد. که ما اب سبک مد نظر داریم.

یعنی زیر 100ppm عالیه همانطور که می دانید مقدار بالای مواد جامد محلول در آب یا TDS برای گیاهان و برخی ماهیهان و میگو ها مضر است.

ولی گفتن این نکته هم ضروری است که TDS زیر 50 هم مطلوب نیست و هرچقدر TDS به صفر نزدیکتر می شود. به آب مقطر نزدیکتر میشود و آب عاری از عناصر می شود. دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب می باشد که بتواند TDS آب را حدودا به 100 PPM برساند.

‏TDS چیست ؟
‏TDS چیست ؟

روش های کاهش TDS

روش الکترودیالیز یا Electro Dialysis که به اختصار ED نیز گفته می شود. یک روش جداسازی غشایی می باشد و برای آب هایی با TDS کمتر از 5000ppm کار برد دارد.

تبادل یونی

روش اسمز معکوس

گفتنی است کیفیت آب خروجی (تصفیه شده) که به اسمز معکوس (RO) تصفیه شده اند. بهتر از آبی است که به روش تبادل یونی و یا لکترودیالیز روش های اندازه گیری TDS.

آزمایش کردن آب

‏TDS چیست ؟

نمونه ا ز آب مصرفی خود را به آزمایشگاه ببرید . دستکاه پرتابل TDS متر این دستگاه قابلیت اندازه گیری میزان TDS آب را دارد. کافی است آب مصرفی را با این دستگاه مورد تست قرار دهید تا از میزان TDS اب اگاه شوید. میزان TDS آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی چه میزان است؟ آیا آب خروجی از تصفیه آب خانگی مناسب می باشد یا خیر؟

شاید بارها شنیده باشید که دستگاه تصفیه آب. آب تصفیه شده را تبدیل به آب مقطر می کند، به TDS زیر 50 به اصطلاحا آب مقطر گفته می شود.

که اگر دستگاه نامناسب باشد باعث گرفته شدن بیش از اندازه املاح از آب شده و آب خروجی به صورت آب مقطر درآمده و عاری از عناصر هست.

نیاز به مکمل های مایع هست دستگاه تصفیه آب خانگی که دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت (NSF) می باشد. میزان TDS آب خروجی در این دستگاه معادل 100ppm بوده و نیز این میزان قابل تنظیم برای مناطق مختلف می باشد.

‏TDS چیست ؟

بهترین راه کاهش TDS اب بهترین و ارزانترین راه برای پایین آوردن TDS آب آشامیدنی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای می باشد که به روش اسمز معکوس (RO) آب را تصفیه می نماید. البته در زمان نصب دستگاه تصفیه آب خانگی باید میزان TDS توسط نصب کننده دستگاه تنظیم گردد.

بهتر است 80 درصد اب ار او و بیست درصد اب شهر دپو شده استفاده کنید و با تکمیل ست کود خود میزان اب ار او را افزایش دهید.