16512

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

تمیز کردن منظم فیلتر آکواریوم یک راه موثر برای اطمینان از اینکه در شرایط خوبی برای عملکرد بهینه باقی می ماند، بنابراین سعی کنید فیلتر خود را هنگام تمیز کردن فضای داخلی آکواریوم تمیز کنید . خوشبختانه کل فرآیند نسبتاً ساده و ساده است.

به طور خلاصه، برای تمیز کردن فیلتر آکواریوم ، یک سطل را با آب مخزن پر کنید و وسایل فیلتر را در آن قرار دهید ، آن را فشار دهید و سپس آن را برگردانید.

با این ترتیب هر زباله ای که تازه از جای خود خارج کرده اید، به آب قدیمی که می خواهید خارج کنید می رود. به هر حال. به خاطر داشته باشید که لازم نیست یک پاکسازی کامل انجام دهید.

این مقاله علاوه بر دفعات تمیز کردن فیلتر و چند نکته از تجربه، روش تمیز کردن فیلتر آکواریوم را برای به حداکثر رساندن اثربخشی و عملکرد آن توضیح می‌دهد.

چرا باید فیلترهای آکواریوم را تمیز کنیم؟

با وجود اینکه هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه چه زمانی باید فیلتر آکواریوم را تمیز کنیم وجود ندارد زیرا زمان بندی بین تنظیمات متفاوت است، همه آکواریومیست های باتجربه به شما خواهند گفت که تمیز نکردن فیلتر فقط یک راه واقعا خوب برای کشتن تعداد زیادی ماهی یا میگو است.

اکنون، انتظار می رود که وقتی مدیا فیلتر مسدود می شود، آن را تمیز کند. در این حالت عبور آب از آن در صورت لزوم دشوارتر می شود. همچنین، ضایعات ذرات به دام افتاده در مدیا فیلتر، توانایی آن را در به دام انداختن کثیفی های جدید محدود می کند.

به هر حال، قبل از ورود به این موضوع، اجازه دهید به طور خلاصه انواع فیلتراسیون آکواریوم را برجسته کنیم.

– فیلتر مکانیکی :

این بخشی از سیستم فیلتراسیون آکواریوم است که مسئول به دام انداختن ذرات معلق کثیفی و زباله است و از این رو آب را شفاف تر می کند. این فیلتر همچنین مقدار قابل توجهی از باکتری های مفید را درک می کند . باکتری ها با تجزیه آمونیاک به نیتریت ها و نیتریت ها به نیترات های کم مضر به ایجاد تعادل کمک می کنند .

فیلتر مکانیکی در حالت ایده آل یک اسفنج یا پد فیلتر (صفحه فیلتر / پشم فیلتر) است که در اندازه های مختلف منافذ موجود است.
این محیط معمولاً در کنار فیلتر شیمیایی در محفظه فیلتر قرار می گیرد.

– فیلتر شیمیایی:

این فیلتر شیمیایی با جذب داروها، بوی بد، مواد شیمیایی محلول و آلاینده ها از آب آکواریوم کار می کند.

کربن فعال متداول ترین رسانه شیمیایی مورد استفاده است، موارد دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال، رزین هایی که برای هدف قرار دادن یک ماده خاص در آب آکواریوم فرموله شده اند.

– فیلتر بیولوژیکی:

محیط فیلتر بیولوژیکی یک سطح بزرگ و متخلخل را برای قرار دادن کلنی های باکتری های مفید فراهم می کند. اینها شامل توپ‌های بیوبال ، حلقه‌های زیستی ، حلقه‌ها سرامیکی و سایر محصولات مشابه هستند که در محفظه فیلتر قرار می‌گیرند تا محلی برای رشد جمعیت باکتری‌ها فراهم کنند.

معمولاً این فیلتر زیر فیلتر شیمیایی و مکانیکی می رود.

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

زمان تمیز کردن فیلتر آکواریوم

  • این فیلتراسیون مکانیکی اگر از یک فیلتر اسفنجی در آکواریوم خود استفاده می کنید، آن را هر 1 تا 2 ماه یکبار یا هر زمان که متوجه شدید روی سطح آن وجود دارد، بشویید.
  • فیلتراسیون شیمیایی محیط کربن باید بلافاصله پس از اشباع شدن، معمولاً یک ماه پس از قرار دادن، جایگزین شود.
  • فیلتراسیون بیولوژیکی معمولاً توصیه می شود که هر 6 تا 8 ماه یکبار بیو مدیا را تمیز کنید.

اگر فیلتر شما بیش از یک نوع فیلتر دارد – هرگز آنها را همزمان تمیز نکنید. این فقط در صورتی است که مشکلی پیش بیاید.

اگر از کارتریج های فیلتر استفاده می کنید، کافی است آن را بیرون بیاورید و یک فیلتر جدید را طبق دستورالعمل های پشت آن قرار دهید. نیازی به تمیز کردن آن نیست. همه کارتریج ها را یکجا عوض نکنید، ممکن است باعث چرخه کوچک شود.

نکته : مینی سیکل نتیجه ناکافی بودن باکتری های مفید در مقایسه با بار زیستی موجود در مخزن است.

نحوه تمیز کردن فیلتر آکواریوم

همه چیز به نحوه تنظیم مخزن شما بستگی دارد. با این وجود، در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

1. قبل از هر گونه فعالیت تعمیر و نگهداری فیلتر، فیلتر آکواریوم را خاموش کنید.

2. محیط فیلتر مکانیکی (اسفنج یا پد فیلتر) را خارج کنید.

ترفند کیسه : اگر فیلتر پشتی یا سطلی آویزان داشته باشید، گرفتن مدیا فیلتر نسبتاً آسان است. با این حال، اگر از فیلتر اسفنجی استفاده می کنید، یک کیسه پلی اتیلن تمیز و نازک را روی فیلتر پخش کنید و آن را از مخزن خارج کنید.

ماهیت پوشش اولیه با کیسه این است که از پخش شدن زباله های روی فیلتر اسفنجی در سراسر آب آکواریوم در هنگام حذف جلوگیری شود.

3. آب را در یک سطل تمیز بریزید.

آب را در یک سطل تمیز، ترجیحاً آب آکواریوم را با استفاده از سیفون بریزید، یا فقط با یک کاسه تمیز آب را بردارید.

توجه : نمی توانید از سطل های ساخته شده از روی، آلومینیوم یا مس استفاده کنید. آب با این عناصر واکنش نشان می دهد و باعث عدم تعادل می شود. باید یک سطل مخصوص برای آکواریوم باشد یا حداقل از پلاستیک ساخته شده باشد.
مهم : از صابون، مواد شوینده یا سفید کننده برای تمیز کردن فیلتر خود استفاده نکنید، قطعاً باکتری های مفید شما را از بین می برد.

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

4. مدیا فیلتر را پاک کنید.

مدیا فیلتر را در سطل آب فرو کنید و چند فشار دهید تا گنک از سطح خارج شود.

توجه: اسفنج های فیلتر طوری طراحی شده است که ذرات ریزتر را به دام می اندازد. در اثر تجمع جرم زیاد کثیف می شود، بنابراین باید آن را کاملاً بشویید تا از شر زباله خلاص شوید.

اگر می توانید از آن اجتناب کنید، همه رسانه های خود را یکباره پاک نکنید.

یک اسفنج یا پد را بیرون بیاورید و بشویید، سپس در دوره نگهداری بعدی، می توانید دیگری را تمیز کنید. خطر آسیب رساندن به باکتری های مفید را کاهش می دهد، این چرخه را مختل می کند و در نتیجه ماهی شما را می کشد.

5. چندین بار آن را بشویید.

آب معمولاً به رنگ قهوه ای تیره در می آید. مثل بعضی ها زیاد فکر نکنید و زیاده روی نکنید. کل فرآیند فشردن و شستشوی محیط فیلتر معمولاً حدود 30 ثانیه طول می کشد.

6. آب را جایگزین کنید

آن را چند بار دیگر بشویید تا کاملا تمیز شود.

7. پوشش و لوله ها را تمیز کنید.

می توانید از آب باقی مانده در سطل یا آب لوله کشی برای تمیز کردن سایر قسمت های فیلتر استفاده کنید.

8. مدیا فیلتر را دوباره در محفظه فیلتر HOB، فیلتر سطلی خود قرار دهید، یا اگر فیلتر اسفنجی است، آن را دوباره سرهم کنید.

9. آب خود را آزمایش کنید

2 روز آینده سطوح آمونیاک و نیتریت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیکل را از بین نبرده اید.

آیا تمیز کردن مدیا فیلتر ایمن است؟

به خاطر داشته باشید که این مدیا همچنین به دلیل مواد نرمی که از آن ساخته شده است به راحتی خراب می شود. گفتنی است، زمانی که فرم خود را از دست داد و دیگر نمی توان آن را مانند قبل تمیز کرد، آن را تعویض کنید.

اسفنج فیلتر برای استفاده طولانی مدت مناسب است و نیازی به تعویض منظم ندارد.

با حرکت به سمت مدیا فیلتر بیولوژیکی، تنها زمانی نیاز به تمیز کردن دارد که سطح متخلخل با زباله های جامد مسدود شود. هنگامی که فیلتر مکانیکی مناسب وجود دارد، معمولاً سطح این مدیا بیشتر طول می کشد تا مسدود شود.

در صورت لزوم برای تمیز کردن آن، رسانه را در یک سطل آب مخزن بشویید تا زباله ها از جای خود خارج شوند. این کار باید به آرامی انجام شود تا کلنی های باکتری حفظ شود.

آیا برای باکتری های مفید بی خطر است؟

من پست‌های بی‌شماری را در انجمن‌ها، گروه‌های فیس‌بوک و غیره دیده‌ام که با شستشوی دقیق مدیا فیلتر، تعداد زیادی از باکتری‌های مفید را از بین می‌برد و در نتیجه باعث ایجاد سندرم مخزن یا مینی سیکل جدید می‌شود.

برخی از علاقه مندان حتی توصیه می کنند که هرگز فیلتر را در حین تمیز کردن فشار ندهید، بلکه اساساً آن را به دو طرف سطل خود بکوبید.

به این گوش نده! این یک افسانه است.

تمیز کردن بیش از حد فیلتر با فشارهای ساده برای چند ثانیه امکان پذیر نیست.

چه زمانی باید مدیا فیلتر را تغییر دهم؟

پس از مدتی، محیط فیلتر فرسوده می شود و ذرات کثیفی را مانند گذشته از بین نمی برد.

بسته به نوع سیستم فیلتراسیون، می توانید متوجه کاهش سرعت جریان فیلتر شوید.

بهترین اقدام این است که مدیای قدیمی را با یک مدیا جدید جایگزین کنید تا فیلتراسیون مناسب در آکواریوم ادامه یابد.

شکل فعلی مدیا فیلتر در صورت نیاز به جایگزینی تعیین می کند.

  • پد فیلتر باید بیشتر تعویض شود زیرا به راحتی تغییر شکل می دهد و سریعتر مسدود می شود. بنابراین، باید به طور مرتب تعویض شود. بسته به تولید کنندگان، به طور کلی، چند هفته از اولین استفاده .
  • اسفنج به راحتی می تواند چندین ماه قبل از نیاز به جایگزینی (به گفته سازندگان) بماند. در واقعیت، شما می توانید آنها را برای سالها نگه دارید! اساساً اسفنج ها را فقط در صورتی تعویض می کنید که در حال از هم پاشیدن باشند.
  • محیط فیلتر بیولوژیکی نیازی به تعویض ندارد مگر اینکه آسیب جدی وارد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مدیا فیلتر جدید را در دستگاه قرار دهید و منتظر بمانید تا کلنی های باکتری های مفید را قبل از برداشتن فیلتر آسیب دیده جمع کند.

این فیلتر مانند سایر فیلترها ناخالصی ها را جذب/جذب نمی کند، بنابراین نیازی به تمیز کردن یا تعویض مرتب آن نیست.

  • مواد کربنی و شیمیایی بایدهر ماه یکبار.

فیلتر شیمیایی

فیلتر شیمیایی (کربن) به سرعت تمام می شود، بنابراین باید به طور مرتب تعویض شود. استفاده طولانی مدت باعث می‌شود که جذب ناخالصی‌ها متوقف شود، بنابراین نقش آن به یک محیط فیلتر بیولوژیکی با ایجاد یک سطح متخلخل برای اتصال جمعیت‌های باکتری‌های مفید تغییر می‌کند.

اگر رسانه خیلی مسدود نباشد، می توان جایگزینی را کمی بیشتر کرد. سعی نکنید کربن فعال تخلیه شده را تمیز یا “شارژ مجدد” کنید، به جای آن فقط یک کربن تازه تهیه کنید و آن را به واحد فیلتراسیون خود اضافه کنید.

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

چگونه یک مدیا فیلتر جدید آماده کنیم؟

رسانه های فیلتر دارای حجم قابل توجهی از باکتری های مفید هستند. بنابراین، تمیز کردن یا تعویض فیلتر مکانیکی به طور متناوب برای جلوگیری از از دست دادن همه باکتری های مفید متصل به یکباره، خوب است.

مدیا فیلتر را بدون آماده سازی تغییر ندهید یا تعویض نکنید! اگر می بینید که به زودی باید مدیا فیلتر را جایگزین کنید:

  • یک اسفنج یا پد جدید به اسفنج موجود اضافه کنید.
  • در صورت امکان فیلتر دوم را در مخزن اصلی نصب کنید.

توصیه می کنم حداقل 2 هفته قبل از تعویض این کار را انجام دهید. این زمان برای کلونیزاسیون باکتری در محیط فیلتر جدید کافی خواهد بود.

تغییر مدیا فیلتر و انجام تعویض آب

برخی از افراد می گویند که نباید تعمیر و نگهداری فیلتر را در همان روز تعویض آب انجام دهید . باید یک نوع شکاف برای 3-5 روز وجود داشته باشد.

این یک تصور غلط رایج است که باکتری های مفید نیز در ستون آب مخزن وجود دارد. بنابراین، با انجام تعویض آب و تمیز کردن فیلتر، خطر حذف بیش از حد باکتری های مفید از مخزن را افزایش می دهیم.

این اشتباه است.

هر سطحی که در تانک خود دارید، رشد باکتری را هدف قرار می دهد. روی دکور، گیاهان زنده یا مصنوعی ، چوب‌ها شده، سنگ‌ها، لوله‌ها، بخاری‌ها ، شیشه، بستر و البته در فیلتر مخزن شما قرار دارد.

| باکتری های مفید در ستون آب مخزن وجود ندارد!

به همین دلیل انجام تعمیر و نگهداری فیلتر همزمان با تعویض آب مشکلی برای مخزن ایجاد نمی کند.

برعکس، این دقیقاً همان کاری است که ما باید انجام دهیم زیرا راحت است و در زمان زیادی صرفه جویی می کند. بنابراین دلیلی نمی بینم که آنها را چند روزه یا چیزی تقسیم کنیم.

تمیز کردن فیلتر آکواریوم

آیا می توانم مدیا فیلتر را در آب لوله کشی تمیز کنم؟

بله با آب لوله کشی تمیزش میکنید به شرطی که دکلره کنید!

شرط می بندم که اگر آن را در گوگل تایپ کنید، این محبوب ترین پاسخی است که می گیرید.

با این حال، این چنین نیست. بسیاری از چیزها، زمانی که ما این سرگرمی را شروع کردیم به ما گفتند، اکنون قدیمی شده است.

به طور کلی، این ایده که کلر و کلرامین باکتری های مفید را از بین می برند از تغییرات آب ناشی می شود. وقتی آب را برای تغییر آب آماده می کنیم، اجازه می دهیم یک روز دو روزه کهنه شود (کلر معمولاً در عرض 24 ساعت از آب تبخیر می شود).

در نتیجه، سایر علاقمندان به یک نتیجه ساده به این نتیجه رسیدند که آنها نیز باید همین کار را هنگام شستشوی مدیا فیلتر انجام دهند.

آب بدون

خوب، درست است که ما باید از آب بدون کلر استفاده کنیم زیرا حیوانات ما (ماهی، میگو، خرچنگ و …) باید همیشه در این آب بنشینند .

با این حال، حدود 30 ثانیه طول می کشد تا رسانه خود را بشویید. بنابراین، در آن زمان مدیا فیلتر شما را استریل نمی کند.

یک پست بسیار جالب در مورد آن در ماهیگیری وجود دارد.

بنابراین، آیا می توانید از آب لوله کشی برای تمیز کردن فیلتر خود استفاده کنید یا خیر و پاسخ مثبت است.

نکته : توجه داشته باشید که دمای آب لوله کشی نباید خیلی سرد یا گرم باشد. در حالت ایده‌آل، مطمئن شوید که دما با مخزن شما یکسان است.

مهم:

با وجود اینکه خودم مشکلی با آب لوله کشی نداشته ام، باز هم نمی توانم آن را به همه توصیه کنم.

تاکنون هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که بتواند به ما کمک کند تا در مورد چگونگی تأثیر کلر بر باکتری های مفید بیشتر بدانیم. به شخصه نتونستم پیدا کنم.

اساساً ما نمی دانیم چه غلظتی از کلر برای آسیب رساندن به باکتری های نیتریف کننده (در صورت وجود) کافی است. ما دقیقا نمی دانیم که چقدر زمان لازم است تا به باکتری های مفید نیز آسیب برساند. علاوه بر این، همه ما در مکان های خود آب متفاوتی داریم.

بنابراین، چرا برخی از ما این “خطر غیر ضروری” را می پذیریم؟

مهمترین عامل در اینجا این است که تعادل در مخزن چقدر خوب است.

به عنوان مثال، در یک مخزن مستقر، تعداد زیادی باکتری روی سطوح دیگر وجود خواهد داشت تا با تجمع مجدد آن مقابله کند، در صورتی که بخشی از آن را در حین تمیز کردن از دست بدهید. با این حال، برای یک تانک جدید، ممکن است چرخه را در بدترین سناریو خراب کند.

بنابراین، اگر مبتدی هستید و می خواهید ایمن بازی کنید، بهتر است از روش قدیمی آزمایش شده – مخزن آب استفاده کنید.

آب کثیف عالی است!

بعد از اینکه همه چیز را تمیز کردید آن آب کثیف را هدر ندهید. این آب حاوی مواد مغذی زیادی است! این چیزهای شگفت انگیز برای گیاهان داخلی و خارجی شما است! کود عالی گیاهان شما آن را دوست خواهند داشت!

در واقع، مردم برای آن پول می پردازند و شما آن را رایگان دریافت می کنید.

در نتیجه

یک فیلتر آکواریوم تمیز کمک زیادی به تضمین تمیزی و پایداری کلی مخزن شما می کند. در این راستا، برای تمیز نگه داشتن فیلترها، یک روال تمیز کردن مناسب را پیش نویس کنید و به آن پایبند باشید. دنبال کردن راهنما – رسانه را به درستی تمیز کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

وضعیت فیلتر می تواند سلامت آکواریوم شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد، و هیچ دلیل موجهی وجود ندارد که چرا هر صاحب آکواریومی باید مراقبت کافی از فیلترهای آکواریوم را انجام ندهد – با دانستن اینکه این فیلتر تاثیر زیادی بر شفافیت، شیمیایی، و کیفیت آب مخزن که به همان اندازه سلامت ماهی های آکواریومی و معکوس شما را تعیین می کند.

در نهایت، اگر واقعاً می خواهید ساکنان مخزن رشد کنند و آکواریوم شما به آرامی کار کند، داشتن یک سیستم فیلتراسیون کارآمد باید در اولویت قرار گیرد.

چه زمانی باید مدیا فیلتر را تغییر دهم؟

پس از مدتی، محیط فیلتر فرسوده می شود و ذرات کثیفی را مانند گذشته از بین نمی برد.
بسته به نوع سیستم فیلتراسیون، می توانید متوجه کاهش سرعت جریان فیلتر شوید.

بعد از سیفون با آب آکواریوم چه کنم ؟‌

بعد از اینکه همه چیز را تمیز کردید آن آب کثیف را هدر ندهید. این آب حاوی مواد مغذی زیادی است! این چیزهای شگفت انگیز برای گیاهان داخلی و خارجی شما است! کود عالی گیاهان شما آن را دوست خواهند داشت!