16512

تقویت سیستم ایمنی ماهیان زینتی

ایمونولوژی یک فرایند پیچیده هست. در آبزیان که جهت حفظ آن چند پارامتر باید همیشه طبق روال صحیح پیش برود. تا همیشه سیستم ایمنی بدن ماهی بالا و سلامت ماهی تضمین شده باشد.

ثبات دما

چون ماهی ها خونسرد هستند. دمای بدنشان با محیط تنظیم می شود. لذا تغییرات ناگهانی دمای آب سیستم متابولیکی بدن و کنترل شریان های زیستی دچار مشکل می شود. تغییر ناگهانی دما بر اثر تعویض آب ویا مصرف بخاری با قدرت بالا تر از ظرفیت آب آکواریوم می تواند موجب شوک دما و پیرو آن افت عملکرد سیستم ایمنی شود.

کیفیت آب

وجود آب با کیفیت مطلوب جهت زندگی ماهی موجب کارکرد صحیح تمام بافت ها و اندام های بدن شده.

متعاقب آب سیستم ایمنی افزایش می یابد. بنابر این مصرف سیف جهت تصحیح آب ورودی و داشتن فیلتراسیون صحیح شرایط مذکور را محیا می کند.

ثبات PH

نوسانات کنترل نشده پی اچ آب موجب برهم ریختن فشار اسمزی بدن و ایجاد اختلال در سیستم عصبی ماهی می شود. و پدیده شوک پی اچ کل سیستم ایمنی بدن ماهی را دچار مشکل می کند. بازی نکردن با پی اچ و جلوگیری از نوسانات آن موجب ثبات فشار اسمزی و بالا بودن سیستم ایمنی ماهی می شود.

تغذیه سالم

همانطور که سلامت غذایی برای انسان بسیا مهم هستش. تمام چرخه زیستی داخل بدن ما به فاکتور های جذب شده از غذایی که می خوریم وابسته هست در ماهی ها و خصوصا دیسکس نیز همین مسئله صدق می کند.

تنوع غذایی، عدم مصرف غذا های هورمونی. گزینش غذا های خشک و مرطوب با کیفیت بالا و مواد تشکیل دهنده بیشتر. عدم مصرف غذای فاسد و مصرف غذای زنده حداقل ماهی 2 مرتبه موجب تقویت سیستم ایمنی گشته و سلامت ماهی را افزایش می دهد.

حفظ فلور های طبیعی بدن

پرو بیوتیک ها و باکتری های همزیست با ماهی نقش مهمی در کنترل شرایط داخلی بدن موجودات دارند مثلا در چشم بعضی موجودات باکتری هایی زندگی می کنند. که در کنترل شرایط شیمی اشک چشم نقش بالایی دارند یا در روده بزرگ اکثر موجودات پرو بیوتیک هایی زندگی می کنتد.

که آنزیم بیوتین را تولید می کنند که در زیست ماهی و رنگ آن بسیار موثر است یا باکتری های زیادی ناخواسته در سیستم دفاعی و یا هضم غذا نقش اساسی ایفا می کنند.

ولی ولی ولی بعضی از دوستانی که مرتب و بدون دلیل انواع دارو و یا آنتی بیوتیک را به آب آکواریوم اضافه می کنند. در واقع به خزانه باکتریایی فلور بدن ماهی آسیب می رسانند که پیرو آن سیستم ایمنی نیز افت خواهد کرد.

برعکس با افزودن ماهیانه پرو بیوتیک ها به جیره غذایی و عدم مصرف دارو های شیمیایی موجب افزایش کارکرد متابولیسم و متعاقب آن سیستم ایمنی بدن ماهی می شود.

تقویت سیستم ایمنی ماهیان زینتی

حفظ سلامت اعصاب ماهی (خصوصا ماهیان حساس مثل دیسکس)

همانگونه که آرامش اعصاب نقش مهمی در سلامت بدن انسان دارد. در تمامی موجودات عالم هستی نیز به اندازه قدرت فهم و درک حفظ سلامت اعصاب نقش اساسی در کنترل سلامت و سیستم ایمنی دارد. خصوصا ماهی  که از هوش بالایی برخوردار است. بسیار عاطفی است نقش اساسی اعصاب در حفظ سلامت تمام موجودات یک پدیده اثبات شده علمی است.

لذا با حفظ شرایط مناسب و کنترل عدم ایجاد استرس برای ماهی. می توان به یک سیستم ایمنی مطلوب رسید حال که عرایض بنده رو به اتمام است. تصمیم دارم تجربه شخصی خودم پیرامون افزایش سیستم ایمنی خدمتتون عرض کنم هرچند این تجربه هر 2 ماه یکبار برای من تکرار می شود.

بالا بردن سیستم ایمنی ماهی در زمان ورود ماهی های جدید به قرنطینه. چون قبل از ورود بار جدید به ایران مدت 3 روز به ماهی های وارداتی غذا داده نمیشه تا در جابجایی شکم ماهی تخلیه باشد. ماهی دچار مشکلاتی چون تهوع و یا افزایش آمونیاک در پک نشود و پس از رسیدن به ایران استرس شدید و تغییر شرایط آب و دما موجب افت شدید سیستم ایمنی می گردد.

حالا من باید ایمنی بدن ماهی هار و بالا ببرم .تا از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری کنم ابتدا آب سیف خورده. کنترل دما ظرف مدت سه روز. مقدار زیادی شرایط رو ایده ال می کنه ویتامین مایع و پرو بیوتیک در آب معجزه گر می باشد. اضافه کردن باکتری فیلتر کنار بیو فیلتر کمک زیادی در کنترل شیمی آب می کند.

ایجاد ارتباط صحیح و تغذیه کامل در نهایت ظرف یک هفته ماهی های بسیار قوی و سرحال می شوند.

تقویت سیستم ایمنی ماهیان زینتی