16512

تعویض فیلتر آکواریوم

بخش بزرگی از روال تعمیر و نگهداری مخزن شما حول محور نگه داشتن باکتری های موجود در مخزن شما می چرخد ​​تا آکواریوم شما را شوک نکند. به همین دلیل است که قبل از انتخاب همه موجودات زرق و برق دار و ویژگی های آبزیان، یادگیری نگهداری اولیه باید در اولویت باشد.

هنگامی که یک تانک را سیکل می کنید ، سیستم فیلتراسیون اولین جایی است که باکتری های مفید در آن جمع می شوند و شروع به تجمع می کنند. باکتری های نیتریفیک کننده (باکتری های خوب !) نقش حیاتی در تبدیل مخزن شما به زیستگاهی پر رونق برای گیاهان و ماهی ها دارد.

در اینجا لیستی از گزینه های تعویض فیلتر وجود دارد که از باکتری های نیتریفیک کننده موجود در مخزن شما محافظت می کند :

اسفنج های فیلتر مخزن را یکی یکی عوض کنید.

فیلترها با به دام انداختن زباله ها و ذرات در حین گردش آب کار می کنند. بسته به اینکه آب مخزن شما چقدر کثیف است، محیط فیلتری که آب از آن عبور می کند در نهایت مسدود می شود و از عملکرد موثر فیلتر جلوگیری می کند.

اگر مدیای فیلتر شما شامل دو اسفنج است (به شدت توصیه می شود ! )، فقط باید یکی از اسفنج ها را عوض کنید و از اسفنج باقی مانده به همراه اسفنج جدید استفاده کنید.

این فرآیند به باکتری‌های توسعه‌یافته‌ای که در اسفنج‌ها اردو زده‌اند اجازه می‌دهد تا زمانی برای استعمار اسفنج جدید داشته باشند. روی یک اسفنج به اندازه کافی باکتری خوب وجود دارد که از افت کیفیت آب مخزن شما هنگام تعویض فیلتر جلوگیری می کند.

اگر سیستم فیلترینگ شما فقط یک اسفنج دارد، می‌توانید آن را از وسط نصف کنید و یک نیمه اسفنج قدیمی را با یک نیمه اسفنج جدید جفت کنید تا همان فرآیند را تقلید کنید.

فیلتر قدیمی را در مخزن بگذارید.

اگر کل سیستم فیلتر مخزن خود را تغییر می‌دهید، قطعاً باید سیستم‌های فیلتراسیون قدیمی و جدید را در آکواریوم نگه دارید تا زمانی که کلونی باکتری‌های مفید زمان لازم برای استقرار در فیلتر جدید را پیدا کند.

این تنظیم موقتی، آسان برای اجرا و بسیار کارآمد است. فیلتر قدیمی را در حین اجرای سیستم فیلتر جدید به مدت 4 تا 6 هفته نگه دارید، و می‌توانید عملاً بدون از دست دادن باکتری این سوئیچ را انجام دهید.

شاید این سریعترین راه برای تعویض فیلتر آکواریوم بدون از دست دادن باکتری نباشد. با این حال، قطعاً این روش کم هزینه ترین روشی است که می توان هنگام تغییر به یک سیستم فیلتراسیون کاملاً جدید استفاده کرد.   

از مدیا فیلتر موجود در فیلتر قدیمی مجددا استفاده کنید.

اگر نگهداری دو سیستم فیلتر در یک مخزن برای راه اندازی شما امکان پذیر نیست، بهترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده مجدد از مدیا فیلتر سیستم قدیمی در فیلتر جدید است.

مسلماً اگر دو سیستم فیلتراسیون دارای مدیا هایی با اندازه و شکل مشابه باشند، این بهترین کار خواهد بود. اگر با کارتریج‌های فیلتر کار می‌کنید، و فیلتر ارتقا یافته خریداری کرده‌اید یا برندهای دیگری را تغییر داده‌اید، ممکن است این کار کمی پیچیده‌تر باشد.

تا زمانی که کارتریج فیلتر قدیمی سالم باشد و از هم نپاشد، می توانید به مدت 4 تا 6 هفته در فیلتر جدید مجدداً از آن استفاده کنید. در طول این مدت زمان، سیستم فیلتر جدید شما ممکن است با پتانسیل کامل خود (با توجه به کارتریج قدیمی) کار نکند، اما به کلونی باکتری های نیتریف کننده مخزن شما بسیار سود می رساند.

این روش به باکتری‌ها زمان می‌دهد تا رشد کنند و سیستم فیلتراسیون جدید را مستعمره کنند و از خطر ابتلا به ” سندرم مخزن جدید ” آکواریوم شما فقط به دلیل تغییر فیلتر جلوگیری می‌کند.

از دست دادن شدید باکتری ها، همراه با یک سیستم فیلتر نابالغ (غیر سیکل شده )، می تواند در هر مخزن ویرانی ایجاد کند. به همین دلیل است که 4 تا 6 هفته منتظر ماندن برای تغییر کامل فیلتر جدید قطعا ارزشش را دارد.

تعویض فیلتر آکواریوم
تعویض فیلتر آکواریوم

مدیا فیلتر را همیشه در آب مخزن قدیمی تمیز کنید.

این مرحله نگهداری فیلتر بیشتر به تمیز کردن مدیا فیلتر مربوط می شود تا تغییر آن. اما این یک اشتباه تازه کار در نگهداری ماهی است که می تواند به قیمت برخی از باکتری های خوب و گاهی حتی جان چند ماهی خانگی تمام شود.

مدیا فیلتر را همیشه در آب مخزن قدیمی، خارج از آکواریوم، با یک لمس ملایم تمیز کنید. هدف از تمیز کردن فیلترها حذف ضایعات و زباله های مسدود شده است.

باکتری های نیتریفیک کننده چیزی نیست که قرار باشد تمیز یا حذف شود. حتی یک شستشوی ساده زیر آب لوله کشی (که کلردار است) می تواند به کشت باکتری های مخزن شما ضربه بزرگی وارد کند.

باکتری ها خدمه نظافت شما هستند (در این مورد بعداً بیشتر می شود!)، بنابراین تنها کاری که باید هنگام تمیز کردن فیلترها انجام دهید این است که مطمئن شوید آب می تواند در طول فیلتر کردن از آن عبور کند.

یک سیستم فیلتر 3 مرحله ای را در نظر بگیرید.

یک سیستم فیلتر 3 مرحله ای به شما این امکان را می دهد که محیط فیلتر را بدون نگرانی از از دست دادن باکتری ها تغییر دهید/تمیز کنید.

این نوع سیستم فیلتراسیون معمولاً شامل موارد زیر است:
– مدیا های مکانیکی – سیم پیچ ها/حلقه های سرامیکی پیش فیلتر.
– مدیا های بیولوژیکی – اسفنج های درشت/ریزتر؛
– محیط های شیمیایی – کربن فعال.

باکتری ها روی همه این مدیا های فیلتر کننده رشد و انباشته می شوند و به شما این فرصت را می دهند که هر جزء را به طور جداگانه تغییر دهید یا تمیز کنید، بدون اینکه کلونی باکتری ها در مخزن شما مختل شود.

قبل از اینکه انتخاب کنید فیلتر دیگری را تمیز کنید یا تغییر دهید، باید ردیابی کنید که کدام یک از فیلترها را آخرین بار تغییر داده اید. این به باکتری ها زمان می دهد تا در محیط های جدید در بین تغییرات رشد کنند.

به هر عنصر حداقل 6 هفته فرصت دهید تا بالغ شود و تحت پوشش باکتری های نیتریف کننده قرار گیرد.

این روش نگهداری فیلتر نیاز به کمی برنامه ریزی قبلی دارد، اما بهترین راه حل طولانی مدت برای تلاش های شما برای حفظ باکتری است.

اگر افزایش ناگهانی زباله یا زباله‌هایی که فیلتر شما را مسدود کرده و جریان آب را ضعیف کرده و بر اکسیژن‌رسانی تأثیر می‌گذارد، در تمیز کردن آن تردید نکنید.

باکتری های نیتریفیک کننده ممکن است ابتدا در فیلتر ته نشین شده باشند، اما این تنها جایی نیست که در مخزن شما رشد می کند.

تعویض فیلتر آکواریوم
تعویض فیلتر آکواریوم

چگونه یک مخزن را بدون از دست دادن باکتری تمیز کنیم

می‌توانید منابع نامحدودی را در مورد نحوه تمیز کردن آکواریوم به صورت آنلاین پیدا کنید، اما اگر می‌خواهید از دست دادن باکتری‌های مفید جلوگیری کنید، در اینجا چگونه نباید آن را تمیز کنید:

یک مخزن را عمیق تمیز نکنید!

تعویض آب، سیفون کردن شن، تعویض فیلترها، و سایر فعالیت های تعمیر و نگهداری مخزن همگی مهم هستند، اما قرار نیست همه آنها به طور همزمان انجام شوند (مگر اینکه شرایط مخزن غیرقابل نجات باشد).

تعادل در کشت باکتری‌های آکواریوم به شما بستگی دارد که پاک‌سازی‌های معمولی کوچک و تدریجی را انجام دهید ، نه یک شکست عمیق تمیز کردن.

همیشه باید فعالیت‌های مربوط به تعمیر و نگهداری را جایگزین کنید، و به باکتری‌های موجود در مخزن خود زمان زیادی بدهید تا مدیا‌های جدید را مستقر کنند و آن‌ها را مستعمره کنند (فیلتر، وسایل تزئینی، شن، وسایل جدید و غیره).

چرا تمیز کردن عمیق یک آکواریوم برای فرهنگ ایجاد شده از باکتری های نیتریف کننده مضر است؟

تمیز کردن عمیق باعث عدم تعادل باکتریایی آنقدر قوی می شود که باعث افت کیفیت آب شود.

باکتری های نیتریفیک کننده نیتریت های سمی و آمونیاک را به نیترات های غیر سمی تبدیل می کنند. که به رشد گیاهان در مخزن کمک می کند. هر چیزی که مانع این چرخه بسیار مهم نیتروژن شود، تأثیر منفی بر کیفیت آب مخزن شما خواهد داشت.

چه عناصر زیادی را در آکواریوم خود حذف کنید، تمیز کنید یا تغییر دهید، عدم تعادل باکتریایی ناگهانی مخزن شما را در برابر مسمومیت با آمونیاک آسیب پذیر می کند.

تمیز کردن عمیق یک بستر شن ته نشین شده باعث اختلال در باکتری های تثبیت شده می شود.

باکتری های خوب تمایل دارند در لایه بالایی شن مخزن شما مستقر شوند و رشد کنند.

سیفون کردن شن بلافاصله پس از انجام نوع دیگری از تعمیر، مخزن شما را در معرض خطر عدم تعادل باکتریایی قرار می دهد.

اگرچه باکتری های نیتریفیک کننده راه خود را بر روی بیشتر سطوح داخل مخزن باز می کنند، استعمار مجدد شن سیفون شده (یا شسته شده!) زمان زیادی می برد.

با توجه به رشد باکتری‌ها با سرعت مشخصی، آب آکواریوم شما می‌تواند در غیاب باکتری‌های تثبیت‌شده برای همه ساکنان آن سمی شود.

تغییرات عظیم آب (70 درصد یا بیشتر) اکثر باکتری های شناور آزاد را از بین می برد.

تغییرات آب تعمیر و نگهداری منظم باید بین 10 تا 25 درصد باشد که هر دو هفته یکبار انجام می شود. دلیلی وجود دارد که تغییر کوچک و مکرر آب روش استاندارد اکثر آکواریومی ها است.

در حین تمیز کردن عمیق یک مخزن، به احتمال زیاد زباله های زیادی را خارج خواهید کرد که باعث کدر شدن آب می شود. این زمانی است که ماهی‌داران بی‌تجربه تغییرات زیادی در آب انجام می‌دهند تا آب مخزنشان دوباره شفاف شود.

واقعیت این است که شما آب کدر را تمیز نمی کنید. شما فقط بیشتر باکتری های مفید شناور آزاد را از مخزن خود حذف می کنید. تمرینی که 100% نتیجه معکوس خواهد داشت!

چگونه می توان باکتری های خوب را در آکواریوم نگه داشت ؟

هنگامی که برای اولین بار در آکواریوم دوچرخه سواری می کنید. باکتری های نیتروف کننده آب به طور طبیعی روی سیستم فیلتر مخزن شما تجمع می یابند.

سایر سطوحی که باکتری های خوب در یک مخزن چرخه ای ته نشین می شوند و تجمع می یابند عبارتند از:

 • دیوارهای شیشه ای؛
 • فیلتر مدیا؛
 • گیاهان زنده/مصنوعی؛
 • دکوراسیون؛
 • شن.

با دادن شرایط مناسب به کشت باکتری های نیتریفیک کننده موجود در مخزن خود می توانید باکتری های مفید بیشتری را به مخزن خود اضافه کنید تا سریعتر تکثیر شوند:

 • دمای آب داخل آکواریوم خود را کمی افزایش دهید.
 • چراغ ها را خاموش نگه دارید؛
 • سیستم فیلتر را در حال اجرا نگه دارید.
 • از اضافه کردن ماهی بیشتر خودداری کنید.
 • افزودن مدیا فیلتر اضافی؛
 • یک منبع تامین اکسیژن اضافی (پمپ هوا/سنگ هوا) معرفی کنید.

چرا به باکتری در مخزن خود نیاز دارید؟

تعویض فیلتر آکواریوم
تعویض فیلتر آکواریوم

یک فرهنگ تثبیت شده و متعادل از باکتری های نیتریف کننده به عنوان سیستم تصفیه بیولوژیکی زنده مخزن شما عمل می کند. باکتری های مفید به شفاف نگه داشتن آب و جلوگیری از تجمع آمونیاک و نیتریت های سمی کمک می کنند.

برخی از باکتری ها باقی مانده غذا و ضایعات ماهی، مواد گیاهی مرده و بقایای ارگانیک را مصرف می کنند.

سایر باکتری ها از آمونیاک و نیترات برای تغذیه استفاده می کنند. این همان چیزی است که آکواریوم ها از آن به عنوان “چرخه نیتروژن” یاد می کنند. این چرخه از الگوی خاصی پیروی می کند تا به تصفیه آب در آکواریوم شما کمک کند:

 • ماهی خوردن غذا؛
 • ماهی زباله تولید می کند ضایعات ماهی، باقی مانده غذا و مواد گیاهی به آمونیاک تجزیه می شود.
 • باکتری های نیتریف کننده آمونیاک را ابتدا به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می کند.
 • نیترات ها از طریق تغییرات منظم آب و با خدمت به عنوان غذا برای گیاهان آبزی زنده در غلظت ایمن نگهداری می شوند.

سطوح بالای آمونیاک و/یا نیتریت ها در آکواریوم می تواند برای ماهی ها مضر و حتی گاهی کشنده باشد. حفظ فرهنگ باکتری های نیتریفیک کننده در مخزن شما بهترین راه برای شاد، سالم و شکوفا نگه داشتن ماهی است!

اگر تمام باکتری ها را از دست بدهید چه اتفاقی می افتد؟

تعویض فیلتر آکواریوم بدون از دست دادن باکتری بسیار مهم است زیرا از ایجاد عدم تعادل باکتریایی در مخزن در طی مراحل معمول تعمیر و نگهداری جلوگیری می کند.

اما حقیقت این است که شما هرگز تمام باکتری های خوب موجود در مخزن خود را از دست نخواهید داد، به خصوص نه با انجام منظم نگهداری آکواریوم.

باکتری های نیتریفیک کننده در یک مخزن سالم چرخه شده به اندازه کافی ایجاد شده است تا امکان تعویض ایمن فیلتر را بدون ترس از تصادف بیولوژیکی فراهم کند.

چه چیز دیگری می تواند باکتری های خوب را در یک مخزن از بین ببرد؟

احساس نکنید که شما تنها مسئول تعادل باکتریایی مخزن خود هستید. عوامل خارجی زیادی وجود دارند که می توانند باکتری های نیتریفیک کننده را از بین ببرند که خارج از کنترل شما هستند.

دوز داروی ماهی در آکواریوم یکی از مقصران اصلی است که در صورت کاهش غیرمنتظره کیفیت آب مورد توجه قرار نمی گیرد.

قطع برق که منبع اکسیژن مخزن شما را قطع می کند. می تواند بخش قابل توجهی از کشت باکتری های آکواریوم شما را از بین ببرد.

چرخه نیتروژن، که طی آن باکتری ها آمونیاک/نیتریت ها را به نیترات تبدیل می کنند، برای انجام شدن به اکسیژن نیاز دارند. سطوح کم اکسیژن به طور خطرناکی می تواند کشت ثابت شده باکتری های نیتریف کننده را تنها در چند ساعت از بین ببرد.

چگونه بفهمیم که به اندازه کافی باکتری خوب در مخزن خود وجود دارد؟

چرخه نیتروژن

بهترین راه برای بررسی و نظارت بر اینکه آیا مخزن شما و سیستم فیلتر آن کشت بالغ باکتری را ایجاد کرده اند یا خیر، آزمایش منظم آب با استفاده از کیت های آزمایش آکواریوم است.

باکتری ها با چشم غیرمسلح قابل رویت نیستند و حتی آب شفاف نیز می تواند فریبنده باشد. آب شفاف مخزن همچنان می‌تواند باعث مسمومیت با آمونیاک و کشتن ماهی‌ها شود، بدون اینکه هیچ نشانه‌ای مبنی بر عدم تعادل باکتریایی شما وجود داشته باشد.

مهمترین پارامترهای آبی که باید در یک آکواریوم آزمایش کنید عبارتند از:

سطح pH

شما باید سطح pH مخزن خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در محدوده توصیه شده برای ماهی هایی که در آنجا زندگی می کنید باقی می ماند.

به طور معمول، PH بین 6.0-7.5 برای ماهی های گرمسیری خوب است، در حالی که ماهی های آب شور به سطح pH نیاز دارند تا جایی بین 8.0-8.4 کاهش یابد .

ثابت نگه داشتن سطح pH در مخزن شما مهمتر از “تعقیب” سطح pH عالی است.

آمونیاک

اگر کشت بالغ باکتری های نیتریفیک کننده در مخزن خود دارید، سطح آمونیاک باید 0 باشد.

نیتریت

همانند آمونیاک، هنگام آزمایش آب، نیتریت ها باید در 0 باشد.

نیترات

نیترات‌ها در غلظت‌های کوچک غیرسمی هستند، اما  اگر مخزن شما تعادل باکتریایی خوبی داشته باشد ، سطح آن‌ها باید کمتر از 20ppm باشد.

اگر کیت تست شما غلظت بیشتری از نیترات ها را نشان می دهد، برای مدتی از اضافه کردن ماهی بیشتر خودداری کنید و گیاهان زنده را به آکواریوم خود اضافه کنید.

ماهی داران می توانند از حذف کننده های آمونیاک، نرم کننده های آب و باکتری های زنده نیتریفیک کننده موجود در فروشگاه برای متعادل کردن هر یک از این سطوح استفاده کنند.

به ندرت نیازی به افزودن باکتری های موجود در فروشگاه به مخزن چرخه ای وجود دارد.

هر چند وقت یکبار باید فیلتر را تمیز کنید؟

تعویض فیلتر آکواریوم

تمیز کردن فیلتر مخزن شما باید یک فرآیند چند مرحله ای باشد تا از فرستادن مخزن شما به “سندرم مخزن جدید” جلوگیری شود، که در صورت حذف بیش از حد باکتری های نیتریف کننده ممکن است اتفاق بیفتد.

محیط فیلتر را در ظرفی از آب مخزن قدیمی سیفون شده تمیز کنید، سعی کنید فقط زباله ها و زباله ها را حذف کنید.

سعی کنید مدیا های فیلتر را به طور متناوب تمیز کنید، بدون اینکه سیستم فیلتر را یکباره تمیز کنید.

شما باید این روال تعمیر و نگهداری فیلتر را هر 4 هفته یکبار در یک مخزن چرخه دار با کشت ثابت باکتری های مفید انجام دهید.

تمیز کردن بیش از حد فیلترهای آکواریوم می تواند یک اثر متناقض داشته باشد، زیرا آب مخزن شما سریعتر کثیف تر می شود (و حتی سمی می شود) به دلیل اختلال در تعادل باکتریایی ناشی از خود فرآیند تمیز کردن.

هر چند وقت یکبار باید فیلتر را عوض کنید؟

تعویض فیلتر آکواریوم

وقتی صحبت از تعویض فیلتر آکواریوم بدون از دست دادن باکتری می شود، این تغییر به مدیا فیلتری که توسط سیستم فیلترینگ شما برای به دام انداختن ذرات زباله و زباله ها استفاده می شود اشاره دارد.

کارتریج های فیلتر باید حداقل ماهی یکبار تعویض شوند. فرکانس تعویض فیلتر به چیزهای زیادی بستگی دارد که به تنظیمات مخزن شما اختصاص دارد.

جدا از یک جلسه نگهداری ماهانه فیلتر، زمانی که جریان آب به طور ناگهانی به طور قابل توجهی کندتر می شود، باید محیط فیلتر را تعویض کنید.

اگر متوجه شدید که به نظر می رسد فیلتر مخزن شما ضعیف عمل می کند، بررسی کنید که آیا مدیا فیلتر با زباله/آوار مسدود نشده است.

اگر فیلتر پس از تعویض مدیا فیلتر عملکرد بهتری نداشت، می‌توانید فرض کنید که سیستم فیلتر خراب است و زمان آن رسیده است که به دنبال جایگزین باشید.

نتیجه

باکتری های نیتریفیک کننده بهترین دوستان ماهی داران هستند!

فرآیند فیلتراسیون بیولوژیکی متکی بر این است که مخزن شما دارای یک فرهنگ تثبیت شده از باکتری های مفید است و این وظیفه شماست که عدم تعادل باکتری ها را به حداقل برسانید.

اکنون می‌دانید که چگونه فیلتر آکواریوم را با حفظ باکتری‌های مفید عوض کنید، اما مهمتر از آن، می‌دانید که انجام تعمیر و نگهداری فیلتر باعث ایجاد یا شکسته شدن فرهنگ باکتری مخزن شما نمی‌شود.

فعالیت های نگهداری کوچک، تدریجی یا جزئی که بر اساس یک برنامه انجام می شوند، حفظ تعادل بیولوژیکی آکواریوم را برای شما آسان می کند.