16512

تعادل بین نور و دی اکسید کربن

از نور مناسب و CO2  تزریق پذیر برای رشد گیاهان آبزی سالم و ایجاد یک طرح گیاه آبزی زیبا ضروری است. مهم است که این عناصر را در تعادل نگه دارید تا انواع مختلفی از گیاهان آبزی را به وفور رشد دهید و هر یک از آنها را به خوبی رشد دهید. همانطور که در آکواریوم پلنت انجام شده است. نور و CO 2  برای گیاهان آبزی مانند چرخ ها برای دوچرخه است. اگر یکی از آنها گم شده باشد ، همه چیز درست کار نمی کند. اگرچه برخی افراد برای جلوگیری از ظهور جلبک ها عمداً نور را کم می کنند. اما این شرایط مطلوبی برای گیاهان آبزی نیست. گیاهان آبزی برای رشد سالم هنگامی که مقدار کافی از نور ارائه شده است و مقدار متناسب از CO 2  تزریق می شود. به نوبه خود ، ظهور جلبک ها نیز سرکوب می شود.

اصول فتوسنتز

گیاهان آبزی تنها زمانی سالم رشد می کنند که بتوانند به اندازه کافی فتوسنتز کنند. اگرچه به نظر می رسد برخی از گیاهان آبزی به شدت فتوسنتز می کنند در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند ، اما همه آنها به درجات مختلف فتوسنتز می کنند.

گیاهان ساقه ای ،  Riccia ،  Glossostigma ، چمن مویی و  گونه های مختلف اچینودروس گیاهانی هستند که عاشق نور هستند. در زیر نور قوی به شدت فتوسنتز می کنند و حباب های اکسیژن زیادی در این فرآیند آزاد می کنند. در مقابل ،   گونه های کریپتون و  آنوبیاس گیاهانی سایه دوست هستند که در نور نسبتاً ضعیف به خوبی رشد می کنند.

به شدت فتوسنتز نمی کنند : سرخس هایی مانند  Bolbitis  و خزه هایی مانند خزه بید نیز سایه را به خوبی تحمل می کنند و در زیر نور نسبتاً ضعیف به خوبی رشد می کنند.

این گیاهان سایه دوست فتوسنتز می کنند ، اما اکسیژن را به آرامی و به تدریج در آب حل می کنند. درک نیازهای مختلف نور به گیاهان مختلف آبزی به منظور ایجاد یک آکواریوم پلنت زیبا بسیار مهم است.

تنظیم شدت نور آکواریوم

فرض کنید از گیاهان دوستدار نور و گیاهان سایه دوست به عنوان اجزای اصلی چیدمان استفاده می کنیم. در ترکیب گیاهان با نیازهای مختلف نور ، شدت نور باید با سطحی که گیاهان دوستدار نور به خوبی رشد می کنند مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال ، برای مخزن W90- x D45- x H45-cm (36x18x18 اینچ) با حجم تقریبی 180 لیتر (حدود 50 گالن) ، یک لامپ متال هالید 150 واتی یا یک لامپ متال هالید 150 واتی با دو عدد از لامپهای کامپکت 36 واتی (PC) برای ایجاد تنظیمات معمولی طبیعت آکواریوم استفاده می شود. تقریباً همه گیاهان آبزی دوستدار نور تحت این شدت به خوبی رشد می کنند ، اما برای بیشتر گیاهان سایه دوست قوی نیست.

مخزن با اندازه کوچکتر

برای مخزن با اندازه کوچکتر ، به عنوان مثال یک مخزن W60- x D30- x H36-cm (24- x 12- x 14 اینچ) حدود 60 لیتر (حدود 15 گالن) ، از دو لامپ PC 36W استفاده می شود. در طرف دیگر معادله ، برای یک مخزن بزرگ W180- D60- x D60-cm (72- x 24- 24 اینچ) تقریباً 680 لیتر (حدود 180 گالن) ، من از سه لامپ متال هالید 150 وات استفاده می کنم. به من طرح های پلنت آکواریوم زیادی ایجاد کرده ام.

از طریق تجربیات خود دریافتم که این شرایط نوری است که گیاهان آبزی را قادر می سازد تا سالم رشد کنند. گیاهان ساقه قرمز رشد خوبی ندارند مگر اینکه مقدار کافی نور فراهم شود ، بنابراین من با استفاده از آنها به عنوان معیار در مورد میزان روشنایی تصمیم می گیرم. اگر معمولاً برگهای غوطه ور قرمز ، قرمز نمی شوند ، ممکن است به دلیل نور کافی نباشد. اگر نور کافی نباشد ، گره های گیاهان ساقه دراز می شوند و  Glossostigma  به سمت بالا رشد می کند. در صورت مشاهده چنین علائم روشنایی ناکافی ، یک لامپ روشن تر تهیه کنید یا تعداد لامپ ها را افزایش دهید. به عنوان جایگزینی برای افزودن روشنایی به مخزن ، اگر گیاهان دوستدار نور به دلیل نور کافی نتوانند به خوبی رشد کنند ، می توانید طرح را به گونه ای تغییر دهید که عمدتا با گیاهان سایه دوست است.

 

نحوه پرورش گونه های آنوبیاس

تنظیم تزریق CO 2

هنگامی که شدت روشنایی برطرف شد ،  حجم تزریق CO 2 در مرحله بعد تنظیم می شود. اگرچه  تزریق CO 2 امروزه بسیار رایج است ، اما همیشه به عنوان یک ضرورت در نظر گرفته نمی شد.  تصور می شد که CO 2 که از سطح آب در آب حل می شود کافی باشد. با این حال ، هنگامی که مقدار زیادی از گیاهان آبزی به طور همزمان در فضای محدود آکواریوم فتوسنتز می کنند ، مقدار کمی از CO 2 حل شده از سطح آب به سرعت مصرف می شود. این امر با افزایش حجم گیاهان آبزی یا افزایش شدت نور آشکارتر می شود.

در آکواریوم پلنت ، CO 2  به آکواریوم تزریق برای تشویق فتوسنتز گیاهان آبزی با استفاده از یک گاز سیلندری مایع دی اکسید کربن، یک شرکت 2  تنظیم کننده، و یک شرکت 2  منتشر کننده. ساده ترین و ترین راه هدف به شکل CO 2  غلظت در آب است برای اندازه گیری pH آن. CO 2  محلول در آب است که توانایی به منظور کاهش pH محلول، حالت اسیدی آب. از سوی دیگر، PH افزایش می یابد به عنوان مثال مقدار CO 2  در آب از فتوسنتز گیاهان آبزی کاهش می یابد، تبدیل قلیایی آب است. بنابراین، شما می توانید غلظت CO2 و اندازه گیری PH آب را به دست بیاورید.

مقدار pH

مقدار استاندارد به عنوان مقدار pH درست قبل از نور در صبح (قبل از CO2 تبدیل تعریف می کنیم  تزریق برای روز آغاز می شود)، پس از هوادهی کافی در طول شب. اگر اندازه گیری pH بیشتر از مقدار استاندارد باشد چهار تا پنج ساعت پس از شروع  تزریق CO 2 کافی نیست. اگر مقدار اندازه گیری شده کمی کمتر از مقدار استاندارد باشد ، مقدار آن کافی باشد. اگر مقدار اندازه گیری شده بسیار کمتر از استاندارد باشد ، مقدار آن بیش از حد است.

اگرچه من گاهی اوقات از یک پروب pH در یک آکواریوم بزرگ برای اندازه گیری مداوم pH استفاده می کنم ، اما برای یک آکواریوم کوچک یا در صورت عدم وجود pH متر ، توصیه می کنم pH را دو تا سه بار در روز با محلول نشانگر pH اندازه گیری کرده و از اندازه گیری ها به عنوان یک راهنمای برای حجم تزریق. شما باید ماهی و میگو خود را به دقت در روز اول که شما شروع تزریق CO2 مشاهده کنید ؛ ماهی و میگو از کمبود اکسیژن رنج می برند اگر حجم تزریق بیش از حد باشد.

با نور کافی و CO 2  تزریق، گیاهان آبزی به شدت فتوسنتز، اجازه می دهد زندگی گیاهی فراوان در آکواریوم پلنت به خوبی رشد و زندگی کنند.

 

لودویجیا سوپر رد

نمونه های روشنایی و CO2

تعادل بین نور و دی اکسید کربن

داده ها

آکواریوم: Cube Garden Mist ، W60 x D30 x H36 (سانتی متر)

روشنایی: Solar II (NA 36W PC x 2) ، به مدت 10 ساعت در روز روشن می شود

فیلتر: Super Jet Filter ES-600 (Bio Rio)

بستر: Aqua Soil ، Power Sand Special S ، Bacter 100 ، Clear Super ، Tourmaline BC ، Penac W/for Aquarium ، Penac P

CO 2 : شیشه گرده ، 3 حباب در ثانیه از طریق  شمارنده شیشه ای CO 2 (با استفاده از برج/20)

هوادهی: 14 ساعت پس از خاموش شدن چراغ با استفاده از لوله لیلی P-2

مواد افزودنی: Brighty K ؛ Green Brighty STEP2؛ چراغ های ویژه سبز روشن

تعویض آب

تعادل بین نور و دی اکسید کربن

تعویض آب: 1/3 یک بار در هفته

کیفیت آب: دما 26 درجه سانتی گراد ، pH 6.8 ، TH 20 میلی گرم در لیتر

گیاهان آبزی:  Glossostigma elatinoides ، Echinodorus tenellus ، Anubias barteri  var. nana “تنگ” ، Microsorium pteropus  “باریک” ،  Myriophyllum mattogrossense  “سبز” ،  Rotala  sp. ،  Rotala  sp. “Nanjenshan” ، Micranthemum umbrosum ،  Ludwigia arcuata ،  Rotala  sp. “سیلان” ،  Eusteralis  sp.،  Rotala  sp. “سبز” ،  Riccia fluitans ،  Fontinalis antipyretica

آبزیان:  Inpaichthys kerri، Hyphessobrycon herbertaxelrodi، Hyphessobrycon  sp.، Hyphessobrycon amandae، Otocinclus  sp.،  Caridina japonica

توجه: سخت افزار مورد نظر در بالا نشان دهنده انتخاب های خاص نویسنده است. نتایج معادل ممکن است با سایر تجهیزات و لوازم جانبی به دست آید – Eds. ]

داده ها

تعادل بین نور و دی اکسید کربن

آکواریوم: Cube Garden Clear ، W90 x D45 x H45 (سانتی متر)

روشنایی: Grand Solar I (NAHM-150W x 1 ، NA 36W PC x 2) ، روشن به مدت 10 ساعت در روز

فیلتر: Super Jet Filter ES-600

بستر: Aqua Soil ، Sandight Bright ، Power Sand M ، Bacter 100 ، Clear Super ، Tourmaline BC ، Penac W/ for Aquarium ، Penac P

CO 2 : سوسک شیشه ای گرده 40 ، 2 حباب در ثانیه از طریق  شمارنده شیشه ای CO 2 (با استفاده از برج/20)

هوادهی: 14 ساعت پس از خاموش شدن چراغ با استفاده از لوله لیلی P-2

مواد افزودنی: Brighty K ؛ STEP2 سبز روشن

تعویض آب : 1/3 یک بار در هفته

کیفیت آب : دما 25 درجه سانتی گراد ، pH 6.8 ، TH 50 میلی گرم در لیتر

گیاهان آبزی :  Fontinalis antipyretica ، Eleocharis acicularis

آبزیان :  Paracheirodon innesi ، Crossocheilus siamensis ، Caridina japonica

توجه: سخت افزار مورد نظر در بالا نشان دهنده انتخاب های خاص نویسنده است. نتایج معادل ممکن است با سایر تجهیزات و لوازم جانبی به دست آید – Eds. ]

نویسنده : تاکاشی آمانو