16512

بیوفیلم چیست ؟

خوشبختانه، مقابله با بیوفیلم دشوار نیست ، به خصوص اگر از میگوی کوتوله نگهداری می کنید. بیوفیلم یکی از غذاهای مورد علاقه میگو است و نقش مهمی در منوی غذایی آنها دارد. با این حال، اگر شما یک نگهدارنده ماهی یا شاید یک آکواسیکر هستید، نه تنها باید بیوفیلم را از سطح آکواریوم حذف کنید، بلکه علت ظاهر آن را نیز پیدا کنید.

در این مقاله، من همه چیز را در مورد بیوفیلم در آکواریوم پوشش خواهم داد ، از اینکه بیوفیلم چیست ، چه چیزی باعث ایجاد آن در آکواریوم ها می شود و چگونه آن را در مخازن خود حذف یا “ایجاد” کنیم.

بیوفیلم در آکواریوم
بیوفیلم در آکواریوم

بیوفیلم چیست؟

در نگاه اول، ممکن است مانند روغن به نظر برسد، تقریباً دارای چنین الگوی عجیبی است. اما اینطور نیست.

بیوفیلم مجموعه ای عظیم و پیچیده از پروکاریوت ها (باکتری ها) و یوکاریوت ها (مانند دیاتوم ها، قارچ ها، جلبک ها و دیگر موجودات چند سلولی و تک سلولی است که روی هر سطحی که در آب غوطه ور است، لایه ای را تشکیل می دهند.

اگرچه بیوفیلم‌ها شامل تعداد زیادی از میکروارگانیسم‌ها می‌شوند و از آن‌ها تشکیل شده‌اند، اما تنها حدود 10 تا 40 درصد از ترکیب بیوفیلم را به خود اختصاص می‌دهند. 50 تا 90 درصد دیگر از پلی ساکاریدها (از  کلمه یونانی  σάκχαρον (sákkharon) به معنای “قند”) تشکیل شده است که برای ذخیره انرژی برای آن میکروارگانیسم ها و همچنین به عنوان یک نوع چسب عمل می کند. چسب بیوفیلم می کنیم تا به هر سطحی در مخازن (مانند سطح آب، چوب خشک، گیاهان، تزئینات، برگ ها و غیره) بچسبد.

به طور خلاصه، کربن آلی محلول (DOC) علت بیوفیلم در مخازن ما است. بنابراین، آن چیست؟  

کربن آلی محلول معمولاً به عنوان ماده آلی تعریف می شود که قادر به عبور از یک محیط فیلتر است. این منبع انرژی برای حمایت از بیوفیلم (تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها) توسعه و تولید مثل است. این شکل از ارگانیک را می توان از منابع بسیاری مشتق کرد، به عنوان مثال:

  • هر نوع غذایی که برای تغذیه ماهیان خود استفاده می کنیم.
  • فضولات حیوانی غذای حیوانات خانگی که به ماهی ( حلزون ، قورباغه، خرچنگ، هر چیز دیگری) تبدیل می‌شود، همچنان حاوی مقدار زیادی مواد آلی است.
  • زیرلایه لیچینگ . بسترهای خاکی دارای مواد مغذی زیادی هستند که می توان از آنها در فرآیند تشکیل بیوفیلم استفاده کرد.
  • تجزیه مواد گیاهی . این یکی دیگر از منابع عالی مواد آلی در مخازن ما است.
  • باکتری ها با خوشحالی چوب را تجزیه می کنند و به تدریج آن را به مواد مغذی (بیوفیلم) تبدیل می کنند که دوباره به شبکه غذایی وارد می شوند. اگر دقت نکنید، ممکن است آب خود را به یک سوپ بیوفیلم تبدیل کنید. 
بیوفیلم در آکواریوم
بیوفیلم در آکواریوم

چرا بیوفیلم در آکواریوم خطرناک است؟

بیوفیلم ها نسبتاً بی ضرر هستند. با این حال، اگر آن را برای مدت طولانی رها کنید، قطعاً می تواند باعث آسیب شود.

بیوفیلم ها می توانند برای آکواریوم ها مشکل ساز شوند زیرا اکسیژنی را مصرف می کنند که در غیر این صورت در آب پخش می شود. این می تواند به ویژه برای بیوفیلم سطح مهم باشد.

با قرار گرفتن در این روش (روی سطح)، آن میکروارگانیسم ها (بیوفیلم) از مزیت عرضه اکسیژن عملاً نامحدود و همچنین دسترسی به مواد مغذی موجود در آب که برای رشد به آن نیاز دارند، خواهند داشت.

افزایش سریع CO2

اساساً در یک مخزن نامتعادل باعث افزایش سریع CO2 می شود که منجر به خفگی ماهی ، میگو و غیره می شود. همچنین باکتری های نیتریفیک کننده را خفه کرده و سیکل مخزن را کاملاً خراب می کند.

یکی دیگر از جنبه های منفی بیوفیلم این است که:

باعث آلودگی باکتریایی آکواریوم می شود.

میزان نور گیاهان را کاهش می دهد.

ممکن است در برخی موارد باعث گرم شدن بیش از حد آکواریوم شود.

چرا بیوفیلم در آکواریوم خوب است ؟

بیوفیلم چیزی غیر طبیعی نیست، برعکس، بخشی از فرآیندهای طبیعی است و همچنین به شما نشان می دهد که تانک شما چقدر متعادل است. بنابراین، در یک مخزن متعادل، حتی می تواند از چند روز تا چند هفته به خودی خود ناپدید شود.

میکروارگانیسم‌های بیوفیلم که به معنای واقعی کلمه در هر سطحی در یک آکواریوم سالم و چرخه‌ای رشد می‌کنند و توسط میگو مصرف می‌شوند، مواد مغذی ضروری (استرول‌ها، اسیدهای چرب ضروری، اسیدهای آمینه و ویتامین‌ها) را فراهم می‌کنند که آنها را به یک منبع غذایی مهم تبدیل می‌کند. به سادگی نمی توان اهمیت بیوفیلم برای رشد میگو را دست بالا گرفت.

بیوفیلم در آکواریوم
بیوفیلم در آکواریوم

چگونه رشد میکروارگانیسم را در مخازن میگو زیاد کنیم؟

هر نگهدارنده میگو می‌داند که موفقیت یک مخزن میگو به این بستگی دارد که چقدر می‌تواند رشد کند و بیوفیلم خود را حفظ کند. راه های تکمیل بیوفیلم چیست؟

غذای پودر شده

میگوها آنقدر بیوفیلم را دوست دارند که غذای اصلی آنها بیوفیلم خشک شده به شکل پودر است که باعث رشد بیوفیلم در مخزن می شود و میزان بقای میگوها را بهبود می بخشد .

برگها

در یک محیط طبیعی، میگو توسط گیاهان، بستر و برگ احاطه شده است. به عنوان بخشی از فرآیند پوسیدگی طبیعی، میکروارگانیسم ها یا بیوفیلم ها همه آن را پوشش می دهند. که به نوبه خود تبدیل به غذای میگو می شود.

نکته :

اجازه دهید برگها چند روز در آب مخزن خیس بخورند. هنگامی که آنها کمی تیره می شوند، نشانه ای از توسعه بیوفیلم است. 

چوب دریفت، چوب چولا، غذای موپانی ، چوب عنکبوت و غیره.

چوب دارای سطح زیادی برای تغذیه میگو است. اگرچه تشکیل بیوفیلم به طور قابل توجهی زمان بیشتری می برد، اما همچنان راهی عالی برای تکمیل میگو در دراز مدت است.

سبزیجات بلانچ شده

سبزیجات بلانچ شده در عرض چند ساعت میکروارگانیسم تشکیل می دهند. ترک کردن سبزیجات بلانچ شده برای مدت طولانی توصیه نمی شود. آنها به راحتی می توانند آب داخل مخزن را آلوده کنند.

میکروارگانیسم ها چقدر سریع رشد می کنند؟

هیچ قانون سخت و سریعی برای مدت زمان رشد در آکواریوم وجود ندارد. هر مخزن متفاوت است – درست مانند هر میکروارگانیسم به دلیل تعداد بی‌شماری و ترکیبات میکروارگانیسم‌های مختلف که آن را تشکیل می‌دهند. بنابراین، می تواند از چند ساعت تا چند روز باشد.

چگونه از بیوفیلم جلوگیری کنیم

اگرچه بیوفیلم ها می توانند به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند، اما نیازی به وحشت نیست زیرا کار با آنها آسان است. بنابراین، حتی اگر مبتدی هستید و هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده اید، نباید مشکلی ایجاد کند.

بهترین راه برای جلوگیری از میکروارگانیسم حفظ یک آکواریوم متعادل است.

تغذیه بیش از حد دشمن شماست. این سریع ترین راه برای انباشت زباله به دلیل غذای نخورده و افزایش مقدار ضایعات تولید شده توسط ماهی هایی است که بیش از نیاز واقعی خود می خورند.

قبل از اینکه بر کیفیت آب شما تأثیر منفی بگذارد ، از خدمه تمیز کردن مانند حلزون و میگو برای کمک به شما در تغذیه بیش از حد و حذف مواد زائد از مخزن استفاده کنید.

مواد آلی پوسیده

اجازه ندهید مواد آلی پوسیده تجمع پیدا کنند. برگ ها یا گیاهان در حال مرگ یا پوسیدگی را حذف کنید.

مراقب چوب دریفت باشید. تکه های خیلی بزرگ را در یک آکواریوم کوچک قرار ندهید.

از درب استفاده کنید. اجازه ندهید گرد و غبار وارد مخزن شود.

تعمیر و نگهداری منظم و تعویض آب را انجام دهید . فیلترهای خود را به طور سیستماتیک تمیز کنید. هنگامی که جریان به طور قابل توجهی کندتر شود، بیوفیلم می تواند ظاهر شود. آن را به عنوان نشانه ای در نظر بگیرید که باید آن را انجام دهید.

با این حال، اگر مشکلی پیش آمد و روی سطح آکواریوم خود بیوفیلم مشاهده کردید، راه های مختلفی نیز برای حذف آن وجود دارد.

بیوفیلم در آکواریوم
بیوفیلم در آکواریوم

نحوه حذف بیوفیلم هم زدن سطحی

یک سنگ هوایی ساده (یا کفگیر) پاسخی آسان و بدون دردسر برای این مشکل است. بسته به وضعیت بد و اندازه مخزن شما، بیوفیلم در عرض چند دقیقه یا چند ساعت کاملاً از بین می رود.

نکته این است که بیوفیلم معمولاً نمی تواند خود را حتی در زیر هم زدن سطح آب ضعیف حفظ کند .

توجه : اگر از سیستم CO2 در مخزن پلنت شده خود استفاده می کنید، باید بدانید که هم زدن سطحی قوی باعث از دست رفتن CO2 از آکواریوم می شود. در عین حال، تزریق CO2 بدون هم زدن سطحی مناسب به این معنی است که آب شما ممکن است بیش از حد با CO2 اشباع شود و ماهی ها را گاز بگیرد. بنابراین، آن را در نظر داشته باشید و سیستم را بر این اساس متعادل کنید.

دستمال توالت

راه دیگری برای خلاص شدن از شر بیوفیلم نیاز به یک تکه کاغذ تمیز دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که:

– یک تکه کاغذ را برای چند ثانیه روی آن شناور کنید.
– کاغذ را بردارید و متوجه خواهید شد که تمام آن لایه پروتئینی به آن می چسبد.
– همین کار را با استفاده از طرف دیگر کاغذ انجام دهید.
– آن تکه کاغذ را دور بیندازید و یکی دیگر را بردارید. از آن استفاده مجدد نکنید.

توجه : لطفاً از روزنامه برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است جوهر کاغذ وارد ستون آب شود. نیازی به آلوده کردن آن نیست.

روش بطری

آن را با یک بطری پلاستیکی بزرگ یا کوزه جدا کنید. آن را در یک زاویه فرو کنید و اجازه دهید آب سطحی با میکروارگانیسمم به آرامی در بطری تخلیه شود. این روند را تا زمانی که تمام شود تکرار کنید.

ضدعفونی کننده های UV

ضدعفونی کننده های UV از یک لامپ UV برای از بین بردن ارگانیسم های میکروسکوپی که آزادانه در ستون آب شناور هستند استفاده می کنند. این یک روش عالی برای ضدعفونی است زیرا آنها اکثر باکتری ها، ویروس ها، جلبک ها و انگل ها را از بین می برند. این واحدهای استریل کننده از هر گونه بیوفیلم در مخزن جلوگیری می کنند.        

آب اکسیژنه

اگرچه من استفاده از مواد شیمیایی را دوست ندارم مگر اینکه چاره ای وجود داشته باشد، اما هنوز باید این روش را نیز فهرست کنم.

هشدار : از تماس مستقیم با پوست، چشم و لباس و همچنین تماس مستقیم با حیوانات یا گیاهان آبزی خودداری کنید. استفاده از وسایل حفاظتی (عینک، دستکش) توصیه می شود. با مسئولیت خود از آن استفاده کنید!

گاهی اوقات آکواریومی ها از پراکسید هیدروژن (3 درصد) در بطری های اسپری برای از بین بردن بیوفیلم استفاده می کنند. برای ثبت، پراکسید هیدروژن معمولا به عنوان یک اکسید کننده، عامل سفید کننده و ضد عفونی کننده استفاده می شود. پراکسید هیدروژن به سادگی آن را از سطح پاک می کند.

اگر پراکسید هیدروژن به ماهی ، میگو ، حلزون و غیره یا حتی گیاهان وارد شود ، می تواند به آنها آسیب برساند یا حتی از بین ببرد!

حذف میکروارگانیسم زیر آب

  • از یک برس نرم استفاده کنید (یک مسواک قدیمی به اندازه کافی خوب خواهد بود) و در آب شیرین بشویید.
  • حلزون ها، میگوها و برخی از گونه های ماهی مانند کت اتو دوستان شما هستند. آنها بیوفیلم و جلبک خواران عالی هستند .
بیوفیلم در آکواریوم
بیوفیلم در آکواریوم

در نتیجه

در زمینه نگهداری از آکواریوم، بیوفیلم ها مجموعه ای از میکروارگانیسم ها هستند. آنها تا حدودی همیشه در تانک های ما حضور دارند. تشکیل و رشد بیوفیلم ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند دما، در دسترس بودن مواد مغذی روی بستر یا زمان باشد.

البته، این میکروارگانیسم ها ظاهر خوبی ندارند، اما آنقدرها هم خطرناک نیستند، مگر اینکه اجازه دهید به طور غیرقابل کنترلی رشد کنند و هیچ اقدامی برای حذف آنها انجام ندهید.         

سوالات متداول

چرا بیوفیلم در آکواریوم خطرناک است؟

بیوفیلم چیزی غیر طبیعی نیست، برعکس، بخشی از فرآیندهای طبیعی است و همچنین به شما نشان می دهد که تانک شما چقدر متعادل است. بنابراین، در یک مخزن متعادل، حتی می تواند از چند روز تا چند هفته به خودی خود ناپدید شود.

چرا بیوفیلم در آکواریوم خوب است ؟

بیوفیلم چیزی غیر طبیعی نیست، برعکس، بخشی از فرآیندهای طبیعی است و همچنین به شما نشان می دهد که تانک شما چقدر متعادل است. بنابراین، در یک مخزن متعادل، حتی می تواند از چند روز تا چند هفته به خودی خود ناپدید شود.

میکروارگانیسم ها چقدر سریع رشد می کنند؟

هیچ قانون سخت و سریعی برای مدت زمان رشد در آکواریوم وجود ندارد. هر مخزن متفاوت است – درست مانند هر میکروارگانیسم به دلیل تعداد بی‌شماری و ترکیبات میکروارگانیسم‌های مختلف که آن را تشکیل می‌دهند. بنابراین، می تواند از چند ساعت تا چند روز باشد.