16512

بیوبال در آکواریوم

بیوبال در آکواریوم

فیلتراسیون بیولوژیکی در همکاری با فیلتراسیون شیمیایی و مکانیکی عمل می کند تا آکواریوم (آب شیرین/آب شور) را متعادل، تمیز و سالم نگه دارد و از این رو از جانوران و گیاهان آکواریومی در برابر حوادث ناگوار که می تواند ناشی از شرایط نامطلوب مانند کیفیت پایین آب و ساخت و ساز باشد محافظت کند از آمونیاک و نیتریت.

فرآیند نیتریفیکاسیون در آکواریوم با حضور رسانه های بیولوژیکی از جمله بیوبال، کربن فعال ، حلقه های سرامیکی ، گیاهان و سنگ های متخلخل تسهیل می شود. این چیزها دارای سطح وسیعی برای رشد و نمو باکتری های نیتریف کننده هستند.

این مقاله بینشی در مورد ماهیت بیوبال آکواریوم و نقش آنها در تصفیه زیستی آکواریوم ها ارائه می دهد.

بیوبال چیست و چگونه کار می کند؟

اساساً، بیوبال، توپ های کوچک و کروی هستند. که از پلاستیک ساخته شده اند. و آنها با فراهم کردن سطح کافی برای نگهداری جمعیت های عظیمی از باکتری های نیتریف کننده (مفید) به طور قابل توجهی به فیلتراسیون بیولوژیکی کمک می کنند .

باکتری های نیتریفیک کننده مسئول تبدیل آمونیاک مضر به نیتریت و نیتریت به نیترات های کم سمی هستند . و کاری که توپ زیستی انجام می دهد این است که مقادیر زیادی از این باکتری نیتریف کننده را در سطح خود نگه می دارد.

اگرچه چندین طرح و اندازه از بیوبال وجود دارد، برخی از آنها حتی با یک اسفنج زیستی داخلی عرضه می شوند. همه آنها برای یک عملکرد خاص طراحی شده اند. که محل نگهداری باکتری های مفید است.

بیوبال قرار است در محفظه فیلتر قرار گیرند. با جریان یافتن آب آکواریوم روی این توپ‌های پلاستیکی. باکتری‌های نیتریفیکاسیونی که در آنها نگهداری می‌شوند، آمونیاک و نیتریت را اکسید می‌کنند. هدف نهایی در اینجا خلاص شدن از شر این ترکیبات سمی و در نتیجه بهبود کیفیت آب آکواریوم است.

نحوه استفاده از بیوبال

بیو بال در آکواریوم

آیا بیوبال کاملاً در زیر آب کار می کنند؟

پاسخ این است که بله، بیوبال را می توان در شرایط خاصی در زیر آب قرار داد، به عنوان مثال زمانی که در حوضچه های بزرگ استفاده می شود. با این حال، توصیه می کنم آنها را در بالای خط آب، ترجیحاً در فیلتر خارجی یا حوضچه آکواریوم خود داشته باشید.

بیوبال باید در فیلتر سطلی یا مخزن باقی بمانند زیرا برای شرایط مرطوب و خشک مناسب هستند. آب بر روی آنها جاری است، اما آنها کاملاً زیر آب نیستند.

قرار دادن توپ‌های زیستی در این مکان‌های فوق، آنها را در معرض جریان ثابت آب قرار می‌دهد که رشد سالم باکتری‌های مفید، تامین مداوم اکسیژن محلول و افزایش فیلتراسیون زیستی را تشویق می‌کند.

علاوه بر این، این توپ ها باید در یک کیسه توری ایمن قرار داده شوند و در زیر هر گونه فیلتر مکانیکی مانند کیسه فیلتر ، بلوک فوم یا پد اسفنجی قرار گیرند. این کمک می‌کند تا میزان زباله‌هایی که توپ‌های زیستی با آن‌ها در تماس هستند به حداقل برسد، بنابراین آنها را برای مدت طولانی تمیز و کمتر مسدود می‌کند.

به چند توپ بیو نیاز دارید؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، توپ‌های زیستی در اشکال و اندازه‌های مختلفی در دسترس هستند و این می‌تواند بر تعداد توپ‌های زیستی که می‌توانید در فیلتر آکواریوم قرار دهید تأثیر بگذارد. انتخاب توپ‌های زیستی با اندازه کوچک به جای توپ‌های بزرگ، داشتن مدیا های بیولوژیکی بیشتر در فیلترسطلی را آسان‌تر می‌کند.

یک قانون کلی وجود دارد که حدود 2.2 گالن توپ زیستی در هر 100 گالن (حدود 400 لیتر) آب را توصیه می کند. اما شما همچنین می توانید بسته بندی محصول را بررسی کنید تا ببینید آیا تعداد مشخص شده ای از بیوبال در هر گالن آب آکواریوم وجود دارد یا خیر.

توجه داشته باشید که اضافه کردن توپ های کمتر از مقدار توصیه شده منجر به کاهش فیلتراسیون زیستی می شود. و قطعا ایده بدی نیست که بیش از حد نیاز بیوبال داشته باشید – به شرطی که محفظه فیلتر بتواند همه آنها را در خود جای دهد.

بیوبال یا حلقه های سرامیکی؟

اینها دو مدیا بیولوژیکی شناخته شده هستند، اما کدام گزینه بهتر است، بیوبال یا حلقه های سرامیکی؟

اول از همه، اجازه دهید نحوه عملکرد هر دو را بررسی کنیم.

بیوبال در ایجاد سطح اضافی برای نیتریفیکاسیون باکتری ها عالی هستند. این مدیا فیلتر فقط می تواند باکتری های نیتریفیک کننده را که در شرایط هوازی عمل می کنند نگه دارد. وقتی اکسیژن وجود دارد توپ‌های زیستی از پلاستیک ساخته شده‌اند، بنابراین فاقد فضاهای متخلخل هستند و بنابراین نمی‌توانند باکتری‌های نیتروژن‌کننده را حمل کنند.

از سوی دیگر، حلقه‌های سرامیکی ، سطح بیشتری را برای باکتری‌های مفید از طریق وجود تعداد زیادی منافذ بسیار کم فراهم می‌کنند. حلقه‌های سرامیکی نه تنها باکتری‌های نیتریفیک کننده را نگه می‌دارند، بلکه می‌توانند کلنی‌های باکتری‌های نیترات‌زدایی را نیز به دلیل سطح بسیار متخلخلشان در خود جای دهند.

این نوع باکتری از طریق نیترات زدایی در شرایط بی هوازی یعنی در غیاب اکسیژن، نیترات ها را به گاز نیتروژن یا اکسید نیتروژن تجزیه می کند. همچنین، باکتری‌های نیترات زدایی در سنگ‌های متخلخل، سرامیک‌ها و سایر مواد مشابه زندگی می‌کنند.

اما نکته مهم اینجاست، منافذ ریز حلقه های سرامیکی نسبت به بیوبال به راحتی می توانند با کثیفی مسدود یا مسدود شوند. و هنگامی که طول عمر هر دو رسانه در نظر گرفته شود، به دلیل ساخت و طراحی پلاستیکی، بیوبال در بالای صفحه قرار می گیرند.

صرف نظر از این، هر دو محیط فیلتر سطح اضافی را برای استعمار باکتری های مفید فراهم می کنند. بنابراین هر گزینه ای را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که نظافت معمولی مخزن را انجام می دهید تا از غرق شدن فیلتر بیولوژیکی خود با زباله جلوگیری کنید.

بیو بال در آکواریوم

مقایسه : بیوبال و حلقه های سرامیکی

مساحت سطحبزرگخیلی بزرگه
سهولت استفادهبسیار آسانآسان
دوامبسیار طولانیطولانی
باکتری های نیتریفیک کنندهآرهآره
باکتری های نیترات زدایی کنندهخیرآره
گرفتگیآهسته. تدریجیسریع

همانطور که می بینیم حلقه های بایو توپ و سرامیکی بسیار شبیه به هم هستند. تفاوت‌های اصلی این است که حلقه‌های سرامیکی همچنین می‌توانند باکتری‌های نیترات زدایی را در منافذ کوچک خود داشته باشند، اما در عین حال، این منافذ را می‌توان به راحتی مسدود کرد.

متأسفانه تمیز کردن حلقه های سرامیکی (به دلیل اندازه منافذ) همیشه کمکی نمی کند و در نهایت برخی از این منافذ به مرور زمان مسدود می شوند. در نتیجه فیلتراسیون بیولوژیکی آنها را کاهش می دهد. در حالی که توپ های بیو می توانند تقریبا برای همیشه دوام بیاورند.

در نهایت، حتی اگر تقریباً هر مقاله در مورد حلقه‌های سرامیکی، توانایی آن‌ها در نگهداری باکتری‌های نیتروژن‌کننده را به‌عنوان یک مزیت بزرگ ذکر می‌کند… در واقعیت، ما اطلاعات کافی نداریم. هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند کارایی این باکتری های نیترات زدایی را در حلقه های سرامیکی به ما نشان دهد..

بیو بال در آکواریوم

چگونه بیوبال را تمیز کنیم

توپ‌های زیستی اغلب کثیفی را به شکل پوشش لجن یا گلوله در داخل شیارها جمع می‌کنند.

اگر نمی‌دانید این کثیفی از کجا می‌آید، به غذای نخورده ماهی ، مدفوع ماهی ، مواد گیاهی در حال پوسیدگی و سایر ذرات معلق در آب آکواریوم فکر کنید. به همین دلیل مهم است که قبل از قرار دادن بیوبال ، فیلتر خود را با فیلتراسیون مکانیکی (مثلاً نخ فیلتر و پد اسفنجی) تنظیم کنید. انجام این کار به طور قابل توجهی میزان کثیفی را که به بیوبال می رسد محدود می کند.

در برخی موارد، از شما خواسته می‌شود که توپ‌های بیوبال را تمیز کنید. تمیز نکردن آنها منجر به تجزیه مواد آلی انباشته شده می شود. این می تواند باعث افزایش سطح آمونیاک و نیتریت شود.

تعویض آب

این نیاز به یک روش ساده دارد که می تواند در طول تعویض آب انجام شود . مقداری آب مخزن از آکواریوم بگیرید. بیوبال را وارد کنید و به آرامی آنها را بچرخانید تا زمانی که کثیفی ها را ببینید. همانطور که ذرات خاک از بیوبال جدا می شوند، آب از حالت شفاف به ابری تبدیل می شود.

توجه داشته باشید که در حین تمیز کردن نیازی به تمیز کردن یا پاک کردن نیست زیرا می تواند باکتری های مفید ساکن روی بیوبال را از بین ببرد. همچنین، آب مخزن کهنه، آب ایده‌آلی برای تمیز کردن توپ‌های زیستی باقی می‌ماند و مطمئن شوید که از آب لوله کشی یا صابون/مواد شوینده استفاده نکنید، زیرا می‌تواند به تمام باکتری‌های نیتریفیک کننده تثبیت‌شده آسیب برساند و حتی آن‌ها را از بین ببرد.

علاوه بر این، اگر بیو توپ‌ها مرتب و در شرایط کار خوب هستند، یعنی بدون هیچ نشانه‌ای از آسیب دیدگی، نیازی به تعویض آنها ندارید. تعویض کامل توپ‌های زیستی با توپ‌های جدید، فیلتر بیولوژیکی موجود در مخزن ماهی یا میگو را حذف می‌کند ، و این می‌تواند کاملاً مشکل‌ساز باشد – گاهی اوقات باعث می‌شود فرآیند سیکل از نو شروع شود.

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید « نحوه تمیز کردن فیلتر آکواریوم » را نیز مطالعه کنید.

در نتیجه

رسانه های بیولوژیکی رشد کلنی های باکتریایی را که مسئول اکسیداسیون آمونیاک به نیتریت و نیتریت به نیترات هستند، نگه می دارند و تشویق می کنند. و نیترات های اضافی را می توان از طریق تغییرات منظم و جزئی آب از آکواریوم حذف کرد.

بیوبال افزودنی عالی به سیستم فیلتراسیون هستند و بخش مهمی از فیلتراسیون بیولوژیکی آکواریوم را تشکیل می دهند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است چندین هفته طول بکشد تا مقدار قابل توجهی از باکتری‌های مفید در نواحی سطحی پر شوند. در نهایت، بیوبال به راحتی با تمیز کردن دوره ای در یک ظرف آب مخزن نگهداری می شوند.