16512

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

مناسب دکوراسیون پلنت 
استفاده توام شن و بستر

اول چند سوال بپرسیم:

شما می خواهید از ، سنگ بزرگ و زیبا در مخزن استفاده کنید؟ یک بستر خوب به شما کمک می کند تا با استرس کمتری نسبت به شکست شیشه، و جلوگیری از ترک خوردگی غیره و همچنین سبب میشه سنگ طبیعی تر به نظر برسد.

آیا شما می خواهید ، گیاهان سرسبز و مقاوم و شنا کردن ماهی سالم را داشته باشید؟ بستر آکواریوم به شما کمک خواهد کرد در تغذیه هر چه بهتر گیاهان خود و ایجاد تعادل شیمیایی لازم برای هر دو یعنی ماهی ها و گیاهان و حتی میگوهای خاص و… موفق باشید. بستر آکواریوم چیست؟

پشتیبانی خوب ، بستر آکواریوم سالم فراوری شده و تغلیظ شده است. اجازه می دهد برای گردش صحیح مواد مغذی و نفوذ ریشه به اعماق و حرکت درست ریشه و ساقه جهت گسترش برای این منظور شما باید مراقبت انتخاب اندازه و شکل ذرات بستر خریداری کرده باشید.

مناسب دکوراسیون پلنت 
بستر با سایز ریز برای گسترش چمن

بستر برای گیاهان بزرگ

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

اگر ذرات خیلی کوچک باشند. گیاهان بزرگ مانند (مانند Anubias یا Swordplants) قادر نخواهد بود براحتی حرکت و گسترش یابد و ممکن است حتی خارج شوند و یا ریشه ها به اطراف آشفته و بصورت شناور در اطراف باشند.

اندازه بستری که برای اینها اینجا توصیه می شود 2 تا 5 میلی متر است. اگر آنها بیش از حد بزرگ باشد. برای گیاهان کوچک، گیاهان پیش زمینه آکواریوم که فرش میکنند. مانند نوع (HC کوبا) مشکل خواهد بود بستر اندازه 1-2 میلی متر توصیه میشود.
همچنین، اگر ذرات بیش از حد درشت و نوک تیز باشد گیاهان صدمه دیده و تحریک و آسیب ماهی کف خوررا در پی دارد (مانند کریدوراس) .

تغذیه ، درست مثل گیاهان خاکی، آنهایی که آبزی هستند نیز بسیاری از مواد مغذی خود را از طریق ریشه های خود بدست میارند. دستور العمل های برای بستر دست ساز وجود دارد. شما تشخیص خواهید داد که برای روش Walstad، و یا کامل، راه حل همه منظوره ای وجود دارد و ان ترکیب برخی مواد است.

مناسب دکوراسیون پلنت 
استفاده از بستر تیره که به اشتباه استفاده شده سبب کوچکتر به نظر رسیدن تانک میشود اما سفید فضا را بزرگتر نشان میدهد

روش Walstad :

که اساسا بازآفرینی بیولوژیکی، شیمیایی و مکانیکی بستر از ترکیب برخی مواد است که در شرایط طبیعی در طبیعت یافت خواهد شد. این معمولا شامل یک بستر ترکیبی از ، خاک رس، خاک سطحی و شن، و رمی کمپوست است که انها شسته پهن در افتاب شده و سابستریت به ان اضافه شده و به لانه گزینی برای باکتری های مفید است. که با تجزیه مواد غذایی گیاهی موثر است. و یکی از آخرین مواد sealing material است که بسیار مهم است، در غیر این صورت خاک آلوده خواهد شد و عدم تعادل آب را بهمراه دارد. این بسترها در صورت ناشی بودن فرد اثار مخرب و جلبک را بهمراه خواهد داشت.

لایه بندی بستر

مناسب دکوراسیون پلنت 

آماده سازی و لایه بندی زیادی لازم نیست، فقط ساده ریختن به داخل مخزن و سپس صاف کردن. آنها به خوبی کار می کنند. رشد گیاهان بسیار سریع و سالم است. اما یک نقطه ضعف بزرگ دارند و ان تغییر پارامترهای اب بعد از مدت زمان چند ماهه است. درست مثل گلکاری خاک، آنها پس از چند ماه تهی شده و باید به صورت دوره تغییر کند. تاکاشی آمانو توصیه کرده هر سال با تعویض اکواسویل ADA Aquasoil بستر را بارور کنید.

حداقل یک بار در سال (هر چند مواردی بوده که مردم گزارش ادامه استفاده از بستر برای 5-6 سال بدون هر گونه ناراحتی و یا کاهش کیفیت را داده اند.) چیزی که به دنبال CEC بستر اتفاق میوفتد ، تغییر ظرفیت تبادل است. آن را اندازه گیری ظرفیت بستر آکواریوم برای مواد مغذی و در دسترس قرار دادن آنها به ریشه های گیاهان است.

ایجاد تعادل بستر آکواریوم می تواند خنثی باشد مانند بسترهای شرکتی برند خوب و یا (شن، ماسه، خاک رس، و غیره) و یا می توان آن ها فعال باشد و به طور مستقیم روی pH تاثیر می گذارد و KH (سختی کربنات) آب را مانند فلوریت، خاک، مرجان های خرد شده، ذغال سنگ نارس، و غیره بالا میبرد.

مناسب دکوراسیون پلنت 

به عنوان مثال

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

مرجان های خرد شده سبب افزایش PH و KH میشود (مناسب برای برخی از انواع سیکلیدهای یا یک مخزن آب شور)، در حالی که خزه تورب (ماده خزه تجزیه کننده) برای کاهش pH استفاده میشود.

اندازه ذرات همچنین می تواند بر شیمی آب تاثیر بگذارد : ذرات بزرگ اجازه می دهد غذاهای نخورده تر و زباله لای بلای انها باقی بماند. که منجر به افزایش سطح آمونیاک و نیتریت خواهد شد. بسترهای ریز دانه می تواند جمع و جور و فشرده شود. که منجر به مناطقی که فاقد اکسیژن است شود و این سبب، ترویج رشد باکتری های بی هوازی و ظهور گاز سولفید هیدروژن (بسیار سمی) میشود.

نمایش زیبایی بسترهای آکواریوم در بسیاری از گونه ها، رنگ ها، شکل ها و ترکیب آمده است. آنها می توانند از الگوی طبیعی باشند به یا روشن یا رنگی (توصیه نمی شود). این انتخاب به طور کامل به سلیقه شما مربوط است. اما شما ممکن است بخواهید با در نظر گرفتن چند چیز، بستر مناسب تانک خود را انتخاب کنید :

خدمت شما بگم که با توجه به نوع سبک دکور و گیاهان و ماهیانی که در نظر دارید نگه داری کنید انتخاب بستر هم متفاوت میشود مانند چگونه یک بستر تاریک و سیاه میتواند در نمایش هرچه بیشتر ماهی رنگ روشن موثر باشد و یا گیاهان رنگی که قصد دارید نگهداری کنید و شما از تلالو تصویر زیر سطح اب لذت میبرید …

مناسب دکوراسیون پلنت 

بستر روشن ماهی تیره

و یا چگونه یک بستر روشن ماهی تیره رنگ را برجسته میکند. زیباتر بنمایش میگذارد واقعا خوب است وقتی که روی موجودات کوچک خود زوم” میکنید که مناسب یک مخزن کوچک است. ایجاد حس فضای مناسب برای aquascapes نانو برای یک سبک طبیعی. برای “کاهش در اندازه” ترتیب بستر آکواریوم ، scaping نقاط کانونی از مخزن (سنگ ها، چوب، و غیره) با زمینه بستر با اندازه بزرگ (2٫5 میلی متر) و لبه ها و پیش زمینه را با بستر بسیار کوچکتر یا شن (1-2 میلی متر) بپوشانید زمانی که به پیشنهاد من و دوست قهرمانم دکترگوش کنید. تاثیر انرا خواهید!! تصویر H Aquascape توسط فیلیپه الیویرا چه انتخاب زیبایی در بستر آکواریوم وجود دارد؟

بسترهای آکواریوم که بهترین در استفاده توام هستند. یا لایه های متفاوت استفاده سویل ، شن و ماسه شایع ترین بسترهای آکواریوم، آنهایی هستند که احساس طبیعی القا میکنند. در اندازه ها و رنگ های مختلف آمده است. معمولا خنثی و با CEC پایین. وجود دارند.

بستر سفید رنگ پیش زمینه که جلوه خاص به تانک داده

افزایش PH

سنگ مرجان، سنگ آهک، سنگ مرمر، آراگونیت Oolitic را افزایش می دهد PH و KH در آکواریوم تغییر میکند و منجر به از هم پاشیدن ثبات و تعادل میشود توصیه می شود برای Cichlids آفریقا یی و مخازن آب شور استفاده شوند. با توجه به رنگ نور آن ها خود را واقعا خوب نشان می دهند. اما متاسفانه گرد و خاک و کثیفی هم دیده میشود.

برای زیر سازی بستر بهتر است از پوکه های معدنی استفاده کنید. از پوکه ها برای شیب دادن دکور تانک استفاده میشه
این کار باعث صرفه جویی هر چه بیشتر بستر خواهد شد. همچنین ساختار مناسبی برای لانه گزینی باکتریهای مفید در سیکل ازت دارد. این پوکه ها را در مصالح فروشیها و کارگاه های بلوک زنی میتوانید بیابید قبل از استفاده انها را کاملا بشورید و حتی میتوانید بجوشانید .ابتدا تست کنید میتوانید با کمی سرکه سفید و اسید تست کنید و اگر فش فش کرد کف کرد یا هر واکنشی داد مناسب نیست.

پوکه های ریز

بستگی به سایز تانک شما داره زیاد درشت باشه مناسب نیست. دستگاه خورده بهتره هم اندازه و یک سایز . در ضمن من توصیه میکنم برا جلوگیری از شکستن کف و یا خط و خش بهتره از فوم نازک یا فوم سایلنت پارکت در کف استفاده کنید. تا اسیبی به شیشه کف نرسه.

انواع بستر شرکت ADA

مولتی باتوم

عناصر مورد نیاز گیاهان که باید از ریشه جذب شود. عناصری چون : آهن ، مس ، روی ، منگنز در این محصول وجود دارد و کنار ریشه به ارامی نیاز های گیاه را در مدت معینی به آن میرساند.

پوکه های درشت معدنی

قطعات حاوی آهن

قطعات حاوی آهن

قطعات حاوی آهن که با تزریق در بستر کنار ریشه. مکمل بسیار خوبی برای رشد بیشتر و بهتر گیاهان خاص و همچنین گیاهانی که جذب ریشه ای اهن دارند هستند.

پوکه های درشت معدنی

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

برای زیر سازی بستر بهتر است از پوکه های معدنی استفاده کنید. از پوکه ها برای شیب دادن دکور تانک استفاده میشه. این کار باعث صرفه جویی هر چه بیشتر بستر خواهد شد. همچنین ساختار مناسبی برای لانه گزینی باکتریهای مفید در سیکل ازت دارد. این پوکه ها را در مصالح فروشیها و کارگاه های بلوک زنی میتوانید بیابید. قبل از استفاده انها را کاملا بشورید و حتی میتوانید بجوشانید. ابتدا تست کنید میتوانید با کمی سرکه سفید و اسید تست کنید و اگر فش فش کرد کف کرد یا هر واکنشی داد مناسب نیست.

پوکه های درشت معدنی

پوکه های ریز معدنی

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

بستگی به سایز تانک شما داره زیاد درشت باشه مناسب نیست. دستگاه خورده بهتره هم اندازه و یک سایز . در ضمن من توصیه میکنم برا جلوگیری از شکستن کف و یا خط و خش بهتره از فوم نازک یا فوم سایلنت پارکت در کف استفاده کنید تا اسیبی به شیشه کف نرسه.

پوکه های ریز معدنی 
پوکه های ریز معدنی

‏شن و ماسه در اکواریوم

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

یکی از مباحثی که در دکوراسیون آکواریوم وجود داره وجود شن و ماسه در اون هست در عین اینکه شن کف به تانک ما زیبایی خاصی میبخشه. میتونه انتخاب نادرست اون دردسر زیادی هم برای نگهداری ایجاد کنه بهترین سایز شن استفاده شده در تانک سایز بین 4 تا 6 میلیمتر بدون سطح تیز هست.

که به شخص هم اجازه سیفون راحت میده هم باعث میشه که فضولات و باقیمانده غذا در بین سنگها قرار نگیره و بالطبع کیفیت اب هم با سیفون مرتب در حد عالی باقی بمونه. مطلب دیگه در انتخاب شن رنگ شن هست که یه امر سلیقه ای هست و بسته به دکور تانک و نوع ماهی میتونه انتخاب بشه.

نکته این مطلب

نکته این مطلب این هست که در انتخاب نوع رنگ باید دقت بشه رنگ سنگها طبیعی باشه وبا رنگهای شیمیایی رنگ نشده باشن مطلب بعدی و یکی از مهمترین نکات انتخاب شن کف آهکی نبودن اون هست. یعنی شن کف انتخابی باید باسرکه تست بشه اگر واکنش نشون داد که اهکیه و اگر واکنش نشون نداد قابل استفاده هست.

البته یه استثنا هم در این مورد وجود داره که اون هم سیچلاید های افریقایی هستن که وجود اهک براشون ضرر که نداره هیچ تازه مفید هم هست مطلب بعدی عدم استفاده از ماسه در تانک هست که به خاطر دونه بندی بسیار ریز و کثیفی بیش ازحد بهتره استفاده نشه.

برای استفاده شن کف بهتره قبل از استفاده اون رو در اب نمک غلیظ بریزیم و حداقل به مدت 15 دقیقه بجوشونیم بعد هم ابکشی با اب تمیز و فراوان مطلب دیگه هم در مورد عدم ضرورت استفاده شن کف در برخی تانک ها با ماهیهای خاص مثل دیسکس و فلاور هست که به دلیل سیفون دائم و عدم برخورد دهان ماهی با شن و عواقب بعدی برای ماهی توصیه به عدم استفاده از شن کف برای اونها میشه.

شن کف آکواریوم

ظاهر شن و بسترسنگی زیبا آکواریوم بزرگترین و مهمترین عامل در انتخاب مردم است. شن بستر جنبه تزئین و زیبایی دارد و همچنین در نظافت آسان و فضای بیشتر ، جهت شنای ماهیان و سلامت ماهیان مؤثر است. اما می توانید آکواریومی بدون شن بستر بنا کنید. که بسیار ارزان است اما در آکواریومی که ظاهر آن مهم است باید حتماً شن بستر قرار دهید. یکی از شن های بستر، gravel (شن و ماسه) است که برای آکواریوم بسیار مطلوب و مناسب است.

gravel باید گرد و مسطح باشد تا از صدمه زدن به ماهی جلوگیری شود. سایز این نوع شن حائز اهمیت می باشد. یکی از بهترین سنگ ریزه ها برای رودخانه است که با الک کردن میتوانید بهترین سایز انرا طبیعی در اختیار بگیرید. همچنین سنگ ریزه های ساحل خزر زیباترین انها هستند. بهترین سایز آن 3 یا 4 میلی متر است تا هم گیاهان درست رشد کنند و هم فضولات براحتی خارج گردد.

اگه ریز باشه تبدیل به بتون میشه و اگه درشت باشه باقی مانده غذاها و فضولات در بین انها گیر کرده و فاسد میشود. همچنین عمل فیلتراسیون بیولوژیکی را انجام می دهد. اگر اندازه آن بزرگتر باشد املاح تصفیه نمی شوند. اگر اندازه آن کوچک باشد جریان آب گردش چندانی ندارد. همچنین gravel رنگی، مواد زائد را در زیر آب پنهان می کنند. شن و ماسه سفید تراکم آوار و مواد زائد را مشخص تر می نماید.

دیگر بستر شنی

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

دیگر بستر مفید دیگر بستر شنی (Sand) است اما مشکل استفاده از این شن به جهت ضخیم بودن آن است زیرا از فیلتراسیون بیولوژیکی جلوگیری می کند و اگر بسیار ریز باشد در حین سیفون از بین می رود پس از لایه نازکی از این شن استفاده کنید. شن بستر به عنوان بستری برای باکتری های مفید در چرخه نیتروژن و جهت کاشت و حفظ گیاهان با اهمیت می باشد.

شن بستر، ظاهری طبیعی به رنگ گیاهان و ماهی می بخشد. انتخاب سابستریت بستگی به گونه های گیاهان و ماهی جهت تغذیه یا تولیدمثل دارد.

رنگ شن کف آکواریوم

طیف رنگی این شن ها از سفید تا سیاه می باشند. سابستریت های تیره تر، مواد زائد را در خودشان پنهان می کنند. در حالیکه مواد زائد روی سابستریت های روشن منظره بدی دارد. بطور کلی سابستریت در طبیعت تیره می باشد. که اغلب با شاخ و برگ های کوچک پوشیده است. رنگ سابستریت روی رنگ و رفتار ماهی تأثیر می گذارد. بطور مثال، رنگ ماهی های نئون روی سابستریت تیره، روشن تر به نظر می آیند.

سایز ذرات شن کف آکواریوم :

بهترین سایز شن کف آکواریوم برای گیاهان 5٫1 تا 3 میلی متر می باشد. ذرات سابستریت در رشد مناسب گیاه تأثیر دارد. زیرا موجب می شود ریشه گیاه به راحتی در سابستریت نفوذ کند. ذرات ریز، مکان مناسبی برای تجمع میکروبهای غیرهوازی می باشد. که منجر به تولید سولفید هیدروژن و بوی تعفن می گردد. ذرات درشت از نگهداری ریشه گیاه خودداری می کند. از آنجائیکه گلدفیش ها عادت به مکیدن سابستریت دارند. در صورتی که سابستریت ریز باشد منجر به کدر شدن آب می گردد. و همچنین باعث آزار و اذیت آبشش و دهان ماهی نیز می شود.

جنس شن کف آکواریوم :

برای آکواریوم های خانگی می توان از هر شن و ماسه ای استفاده کرد. اما مواد شن و ماسه می بایست فاقد عناصر شیمیایی باشند یعنی نباید با آب واکنش شیمیایی انجام بدهد. خواص آب را تغییر دهد. لبه های ذرات شن و ماسه نباید تیز باشد زیرا به ماهی هنگام غذا خوردن آسیب می رساند. توصیه می گردد از ذراتی که لبه های گرد دارند استفاده نمائید.

از سنگ مرمرهایی که لبه آنها پریده و دارای آهک یا کربنات کلسیم می باشند خودداری کنید. زیرا سختی آب را افزایش می دهد. همچنین از مرجان و سخت پوستان دریایی زینتی نیز استفاده ننمائید.

ضخامت ذرات شن کف آکواریوم

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

سایز مناسب شن کف آکواریوم جهت حفظ ریشه گیاه و رشد مناسب اهمیت زیادی دارد. سابستریت نباید کوچک و یا ریز باشد، ضخامت آن بسته به ظاهر، ارتفاع و عوامل زیبایی در آکواریوم دارد.

خرده شن های دریایی به عنوان شن کف آکواریوم

در صورتیکه در ناحیه ساحلی زندگی می کنید و بخواهید از خرده شن های دریا استفاده نمائید. می توانید از تعدادی صدف دریایی به همراه خرده شن استفاده نمائید. این صدف ها دارای کربنات کلسیم می باشند که موجب افزایش قلیاییت آب می شود. قلیاییت بالا منجر به استرس ماهی شده. بنابراین می بایست از استفاده آن خودداری شود. در آکواریوم آب شیرین نباید از شن های دریایی استفاده کرد.

لایه بستر آکواریوم های آب شیرین

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

لایه بستر : درواقع کف آکواریوم را می پوشاند و در آکواریوم های حاوی گیاه، ریشه گیاه در درون آن قرار می گیرد. در آکواریوم های آب شیرین صرفنظر از اینکه حاوی گیاه باشند یا خیر. مهمترین مسأله ای که باید در رابطه با لایه بستر، مورد توجه قرار گیرد، نوع مواد تشکیل دهنده آن است. در واقع، مواد تشکیل دهنده لایه بسستر نباید باعث افزایش یا کاهش pH و یا تغییر درجه سختی آب آکواریوم شود.

به عنوان مثال، مرجان ها و صدف های خرد شده و برخی از انواع شن و ماسه ها باعث افزایش pH و سختی کربن آب می شوند و در نتیجه برای لایه بستر آکواریوم نمی توان از آنها استفاده کرد. در آکواریوم هایی که حاوی گیاه هستند باید در انتخاب مواد تشکیل هنده لایه بستر، دقت بیشتری به خرج داد. زیرا گیاهان برای رشدونمو به مواد مغذی خاصی نیاز دارند. که معمولاً در آکواریوم یافت نمی شود. و یا میزان آن کافی نیست. بالطبع اینگونه مواد نسبت به مواد تشکیل دهنده لایه بستر در آکواریوم های فاقد گیاه، گرانتر هستند.

هرگز از شن های مصنوعی که در واقع ذرات رنگی شیشه ای، پلاستیکی و سرامیکی هسنتد برای ایجاد لایه بستر آکواریوم استفاده نکنید. همواره از مواد طبیعی برای این کار استفاده نمایید. برای انتخاب لایه بستر مناسب همواره به نکات زیر توجه نمایید.

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

اندازه ذرات تشکیل دهنده لایه بستر آکواریوم

ذرات تشکیل دهنده لایه بستر آکواریوم باید قطری معادل 3 تا 8 میلی متر داشته باشند. اگر ذرات، از این حد، درشت تر باشند مانع رشد ریشه گیاهان شده. اگر از این حد ریزتر باشند باعث ایجاد فشردگی و در نتیجه له شدن ریشه گیاهان می شوند.

ضخامت لایه بستر آکواریوم

ضخامت لایه بستر، بستگی به نوع گیاهان آکواریومی، بین 5 تا 5٫7 سانتی متر متغیر است. گیاهان آبزی را می توان براساس نوع ریشه به چهار گروه تقسیم کرد:

1- گیاهانی که ریشه های خود را به چوب و یا صخره می چسبانند، در نتیجه ریشه این گیاهان نیازی به شن ندارد. Anubias،Microsorium و Bolbitis از این گروهند.

2- گیاهانی که ساقه های زیرزمینی بزرگی دارند. Aponogetonو Nymphaeaبه این گروه تعلق دارند.

3- گیاهانی که ساقه های بلند و ریشه های کوتاه دارند. Hygrophilaو Rotala از این دسته اند.

4- گیاهانی که ریشه های عمقی دارند نظیر Cyptocoryne وEchinodorus

پس می توان گفت ، ضخامت لایه بستر آکواریوم باید به اندازه ای باشد که شرایط مناسبی را برای رشد گیاهان، فراهم آورد. در نتیجه، مقدار آن بسته به نوع گیاهی که قصد نگهداری از آن را داریم متفاوت است. به عنوان مثال، کاملاً واضح است برای پرورش گیاهانی که ریشه های عمقی دارند. باید ضخامت لایه بستر را افزایش دهیم زیرا اگر لایه بستر به حد کافی ضخیم نباشد ریشه گیاه درهم گره می خورد و بالطبع گیاه با کمبود مواد غذایی مواجه خواهد شد. برای پرورش این نوع گیاهان باید لایه بستر، ضخامتی معادل 6 سانتی متر داشته باشد.

جنس مواد تشکیل دهنده شن کف آکواریوم

همانطور که گفتیم بهتر است برای ایجاد لایه بستر در آکواریوم، همواره از مواد طبیعی استفاده نمود. از شن های مصنوعی که به صورت ذرات رنگی شیشه ای، پلاستیکی و سرامیکی که در بازار موجود هستند استفاده نکنید.
بهترین کار این است که از سنگ های رودخانه ای برای ایجاد لایه بستر در آکواریوم، استفاده کنید. این سنگ ها را می توانید یا از رودخانه ها جمع آوری کنید و یا از شرکتهایی که پروژه های خاکبرداری و راهسازی را انجام می دهند تهیه نمایید. البته از آنجائیکه این سنگها معمولاً درشت هستند باید آنها را بشکنید تا ذرات ریزتری بدست آید.

نحوه قرارگیری لایه بستر آکواریوم

لایه های بستر به این صورت است که ابتدا از باکتری ساز و تقویت کننده های بستر مانند پناک ریخته و بعد روی ان پاور ساند یا پوکه معدنی تست شده ریخته سپس سابستریت انتخابی را روی ان میریزیم.

مواد تشکیل دهنده لایه بستر آکواریوم را همواره به صورت لایه لایه بر روی هم قرار دهید. تا بدین ترتیب، انواع مختلف مواد، در لایه های جداگانه قرارگیرند. برخی از سرامیک و سیپورکس هم لابلای پوکه ها بهره میگیرند. استفاده از مواد مغذی مکمل در لایه بستر آکواریوم.

مواد مغذی مورد نیاز

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

1- یکی از مواد مغذی مورد نیاز در آکواریوم های آب شیرین حاوی گیاه، Laterite است. این لاتریت، درواقع، خاک یا صخره ای است که در نواحی گرمسیر یافت می شود و سرشار از آهن است. از آنجائیکه این خاک، فاقد سیلیس بوده و در عوض، حاوی ذرات ریز کوارتن و مقادیر کمی هیدروکسید آلومینیوم است. نمی توان آنرا از دسته خاکهای رس به شمار آورد. لاتریت، از تجمع هیدروکسید آهن و آلومینیوم تشکیل می شود و در رشد گیاهان اثر مطلوبی دارد.

امروزه می توانید به راحتی لاتریت را از بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای افزودن آن به لایه بستر آکواریوم ابتدا باید مقدار کمی از آنرا با شن یا سنگریزه مخلوط نموده و در صورت تمایل، مقداری کود گیاهی به آن بیفزایید. سپس کف آکواریوم را با مخلوط حاصل بپوشانید و بعد، روی آن را با لایه ای از شن یا سنگریزه به ضخامت حداقل 5 سانتی متر بپوشانید.

لاتریت

لاتریت
لاتریت

این لاتریت، pH آب را تغییر نمی دهد و چون فاقد سیلیس است وجود آن، باعث اضافه شدن سیلیس به آب نمی شود. در عین حال چون سرشار از آهن است. می تواند آهن مورد نیاز گیاهان را تأمین کند. برای تأمین آهن مورد نیاز گیاهان، استفاده از خاک رس یا لاتریت در لایه بستر آکواریوم الزامی است. خاک لاتریت – بستری مناسب برای آکواریم های گیاهی است.

‎ این خاکها در تحت شرایط هوازدگی شدید در نواحی گرم و مرطوب (Tropical) با بارانهای زیاد بوجود می‌آید. این خاکها سرشار از اکسیدهای آهن و هیدروکسیدهای آلومینیم می‌باشند. بالعکس دارای مقدار بسیار کمی سیلیسیم و کلسیم است. رنگ لاتریتها به علت وجود اکسیدهای آهن قرمز است. بعضی اوقات وفور اکسیدهای آهن در خاک لاتریت به قدری است که به عنوان سنگ معدن آهن استخراج می‌شود.

‎از طرف دیگر آب و هوای مرطوب با بارنهای شدید در این منطقه باعث انحلال مواد قلیایی و قلیایی خاکی شده و این محلول سیلیس موجود در سیلیکاتها را خارج کرده . باعث از هم پاشیدگی سیلیکاتها ، مخصوصا کانیهای رسی می‌گردد. در اینصورت فقط اکسیدهای آلومینیوم آبدار بصورت ترکیب AL2O3،nH2O که همان بوکسیت (Bauxite) است باقی می‌ماند.

بوکسیت همان سنگ معدن آلومینیوم است و قابل بهره برداری اقتصادی می‌باشد.

لاتریت به عنوان حتی رو بستر (پس از شستشوی کافی و پخته شدن) و هم به عنوان زیر بستر (بدون شستشو) در آکواریم های گیاهی بسیار مناسب است. لاتریت ممکن است پخته شود مانند محصول Seachem Flourtie و یا پخته نشده مثل cat litter باشد.

این خاک با پخته شدن در دمای زیاد تبدیل به آجر میشود. در این بستر مواد ارگانیک به حداقل ممکن رسیده است.
آنچه در این خاک وجود دارد اکسید ها و هیدروکسید های آلومینیوم، سیلیکات، آهن ،پتاسیم ،تیتانیم ،کلسیم و منیزیم هستند. ساختار کریستالی رسی آن بارهای منفی میباشد. در نتیجه بارهای مثبت را جذب خود میکند. این بیستر همچنین شامل هیومس اسید ها و مواد تجزیه شده ارگانیک ها میباشد.

توجه داشته باشین که خاک رسی که استفاده میکنید و خصوصا در مصالح فروشی ها به فروش میرود شامل مواد آهکی و یا از قبل آغشته شده به یون های کلسیم و منیزیم هستند. در نتیجه باعث تغییر PH و سختی آب میشوند. اما لاتریت اینطور نیست و مقدار این دو یون خیلی کم است.
بار الکترونی منفی این بستر باعث جذب مواد از آب و عدم جلبک میشود. طوریکه دریافت فسفات نیز توسط بارهای مثبت چسبیده به دانه های رس بسیار زیاد است. به عبارت دیگر لاتریت CEC بسیار بالایی دارد.

آنالیز شیمیایی خاک قرمز (لاتریت)

بستر مناسب دکوراسیون پلنت

‏ 18-22. Fe2O
‏A12O3 25-28
‏SiO2 38-43

این بستر کاملا قابل خریداری از بعضی از مصالح فروشی ها به نام خاک رس سرخ و.. است. در بعضی از شهرها در کوه پایه ها این خاک پیدا میشود. اما کیفیت عالیه آن در مناطق حاره ای و با رطوبت بالاست.از این زیربستر با ثبات و بی نظیر در آکواریم های گیاهی بسیار استفاده شده است.

در بیشتر طرح های خارجی که میبینیم از شن های صنعتی استفاده میشود. شن ریخته گری و یا سیلیس تست شده گرد
این سنگها را براحتی در مقدار کم یا زیاد میتوانید. در تهران و مازندران و تبریز و خرم اباد بیابید.