16512

آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می میرد؟

آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟

ماهی‌های وحشی اغلب در جستجوی آب‌های گرم‌تر یا سردتر با تغییر فصل مهاجرت می‌کنند، اما ماهی‌هایی که در آکواریوم زندگی می‌کنند این گزینه را ندارند. بنابراین، صاحبان ماهی باید بیاموزند که ماهی حیوان خانگی خود به چه دمایی آب نیاز دارد و چگونه آن دما را در آکواریوم به بهترین شکل حفظ کند.

هنگامی که انواع ماهی در مخزن خود دارید، حفظ دمای مطلوب آب برای هر نوع غیرممکن خواهد بود. اما بیشتر ماهی ها در دمای کمی گرمتر از آنچه نیاز دارند زنده می مانند.

از طرفی نیازی به حفظ دمای آب کاملاً ثابت در 24 ساعت شبانه روز نیست. در طبیعت، آب معمولاً در روز گرمتر و در شب خنک تر است. و بیشتر ماهی ها می توانند تغییرات جزئی دما را تحمل کنند. اگر آب برای مدت زمان بسیار کوتاهی بیش از حد گرم شود، اکثر ماهی‌ها رنج نمی‌برند. اما اگر دمای هوا برای روزهای متوالی بیش از حد بالا باشد، خطرات برای ماهی افزایش می یابد.

عوامل زیادی بر دمای آب آکواریوم شما تأثیر می‌گذارند: حجم و عمق مخزن، کیفیت آب، دمای اتاق و میزان گردش آب و هم زدن سطحی. برخی از ماهی داران گردش خون و تولید اکسیژن را به طور مصنوعی با پمپ و فیلتر ایجاد می کنند. پیچیدگی تجهیزاتی که خریداری می کنید دوباره به اندازه مخزن و تعداد ماهی هایی که می خواهید نگهداری کنید بستگی دارد.

دمای مناسب برای ماهی

آیا تا به حال ماهی را در یک حوضچه عمومی یا در باغ وحش مشاهده کرده اید؟ مگر اینکه مردم به آنها خرده نان می ریزند، معمولاً در روزهای بسیار گرم ماهی های زیادی را در نزدیکی سطح نخواهید دید. اگر با دقت نگاه کنید، آنها را خواهید دید که در نزدیکی لبه های آب جمع شده اند و در میان گیاهانی که در نزدیکی ساحل رشد می کنند پنهان شده اند. به این ترتیب آنها در گرم ترین زمان های روز خود را خنک می کنند. اما در یک آکواریوم جایی برای رفتن ماهی وجود ندارد. در صورت گرم شدن بیش از حد، راهی برای فرار به مکان خنک‌تری وجود ندارد. بنابراین، مسئولیت شما به عنوان یک مالک ماهی است که هر کاری که می توانید انجام دهید تا آب موجود در مخزن یا آکواریوم خود را در دمای مناسب برای ماهی خود نگه دارید.

ماهی و اکسیژن

آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟
آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟

ماهی ها با کشیدن اکسیژن از آبی که در آن زندگی می کنند تنفس می کنند. از طرفی آب گرم نسبت به آب خنک اکسیژن کمتری در خود دارد. اگر دمای آب در مخزن شما بالاتر از 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) باشد، ماهی شما ممکن است در خطر مرگ باشد. ناتوانی آنها در دریافت اکسیژن کافی از آبی که در آن زندگی می کنند باعث مرگ در اثر خفگی می شود.

وقتی آب مخزن ماهی خیلی سرد است، ماهی شما حرکت خود را به حداقل می رساند و حتی ممکن است کاتاتونیک به نظر برسد. اما وقتی آب گرم است ماهی ها به شدت فعال می شوند. متابولیسم آنها افزایش می یابد و باعث افزایش تقاضا برای غذا و اکسیژن می شود. ماهی‌ای که در آب 75 درجه زندگی می‌کند، تا پنج برابر همان ماهی که در آب 58 درجه زندگی می‌کند، غذا می‌خورد. افزایش گرما باعث تسریع فرآیند گوارش و تلاش ماهی برای جذب اکسیژن کافی می شود. از آنجایی که در آب گرمتر اکسیژن کمتری وجود دارد، ماهی مجبور است آب بسیار بیشتری را از طریق آبشش های خود پمپ کند تا اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. این نیز به افزایش اشتها کمک می کند.

ماهی و باکتری

همراه با آب و ماهی، هر مخزن یا آکواریوم دارای باکتری های مفیدی است که آمونیاک انباشته شده را تجزیه می کنند. وقتی اکسیژن کافی در آب وجود ندارد، آمونیاک شروع به تجمع می کند. آمونیاک بیشتر اکسیژن را جابجا می کند و شروع به سوزاندن آبشش های ماهی می کند.

ماهی ها زمانی که آب زیستگاه آنها خیلی گرم است، از نظر فیزیولوژیکی تحت استرس قرار می گیرند. استرس باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن آنها می شود که به نوبه خود آنها را مستعد بیماری و مرگ ناشی از باکتری ها و انگل های موجود در آب می کند.

علائمی که نشان می دهد دمای آب به ماهی شما آسیب می رساند

آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟
آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟

هنگامی که ماهی ها به دلیل گرما تحت فشار قرار می گیرند، حرکت سریع آبشش را نشان می دهند یا به سطح آب می آیند و به نظر می رسد که هوا نفس می کشند. هر شقایق یا مرجانی که در مخزن داشته باشید بسته می شود و شاخک های آنها جمع می شود. شما متوجه افزایش جلبک ها در آب خواهید شد و ممکن است آب بیشتر از حد معمول کثیف یا کدر به نظر برسد. این امر به ویژه خطرناک است زیرا اگر سیستم فیلتر مخزن به درستی کار نکند، نیترات سمی و آمونیاک در آب تجمع می‌یابد که می‌تواند ماهی شما را قبل از گرمای واقعی از بین ببرد.

علائمی که نشان می دهد ماهی شما در خطر مرگ است عبارتند از: ضربه زدن به پهلوها یا کف مخزن هنگام شنا، برآمدگی چشم ها، از دست دادن اشتها، شنای سریع، تغییر رنگ و پنهان شدن.

خنک کردن آب مخزن بدون کشتن ماهی

بهترین دما برای انواع رایج ماهی های گرمسیری که مردم به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری می کنند 75-78 درجه فارنهایت است. ماهی قرمز معمولی که محبوب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ماهی خانگی است، در دمای بین 62 تا 68 درجه فارنهایت رشد می‌کند. انواع شیک‌تر ماهی قرمز باید در آب کمی گرم‌تر، در دمای 68 تا 74 درجه فارنهایت زندگی کنند. ماهی‌های استوایی مانند دیسکس و لوچ دلقک در آبی که بین 74 تا 80 درجه فارنهایت است بهترین عملکرد را دارند.

این بدان معنی است که آبی که برای ماهی رام مناسب است برای ماهی قرمز بسیار داغ است. هنگام انتخاب ماهی برای آکواریوم خود، تحقیق کنید که هر نوع در چه دمایی خوب عمل می کند و ماهی هایی را انتخاب کنید که به شرایط زندگی مشابه نیاز دارند.

آکواریوم ها در زمستان

به عنوان مثال، بسیاری از آکواریوم ها مجهز به بخاری هستند تا آب را به اندازه کافی در زمستان گرم نگه دارند. این بخاری ها دارای ترموستات داخلی هستند و زمانی که دمای آب بیش از حد گرم شد به طور خودکار خاموش می شوند. اما اگر فکر می‌کنید آب داخل مخزن به 30 درجه رسیده است و بخاری را به صورت دستی خاموش می‌کنید، ممکن است آب در شب خیلی سرد شود و نوسانات شدید دما به ماهی شما آسیب برساند.

برخی از صاحبان ماهی فکر می کنند که افزودن آب بسیار سرد به یک آکواریوم گرم یک راه سریع و ساده برای کاهش دما به حالت عادی است. اما این نیز خطرناک است، زیرا خنک شدن خیلی سریع برای ماهی استرس زا است.

پس اگر متوجه شدید که آب مخزن شما خیلی داغ است، چه کاری می توانید انجام دهید؟ بهترین راه حل در مواقع اضطراری این است که درب مخزن خود را بردارید و یک فن را به سمت سطح آب هدایت کنید. این باعث می شود آب سرد شود. اما مطمئن شوید که سطح آب خیلی بالا نباشد، در غیر این صورت ماهی شما ممکن است خودش را به بیرون هدایت کند.

هشدار: هرگز دمای آب را بیش از دو تا چهار درجه فارنهایت در یک دوره چهار ساعته کاهش ندهید. بهترین تمرین این است که در وهله اول مطمئن شوید که خیلی گرم نمی شود!

چگونه از گرم شدن بیش از حد آب مخزن جلوگیری کنیم

آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟
آیا اگر آب خیلی گرم باشد ماهی می‌میرد؟

مرگ ناشی از گرم شدن بیش از حد آب

چندین کار مختلف وجود دارد که می توانید برای محافظت از ماهی خود در برابر مرگ ناشی از گرم شدن بیش از حد آب مخزن انجام دهید.

هنگام تعویض آب آکواریوم، این کار را به آرامی و به تدریج انجام دهید تا دمای آن ثابت بماند. اما کمی آب خنک تر از آنچه قبلا در مخزن بود اضافه کنید.

چراغ آکواریوم را برای چند ساعت در روز یا در تمام طول روز خاموش کنید تا گرما کمتر شود. لامپ های LED گرمای کمتری نسبت به انواع قدیمی لامپ ها منتشر می کنند. هرگز چراغ را در شب روشن نگذارید. ماهی ها هم مثل ما به خواب تاریک و بدون مزاحمت نیاز دارند!

تانک خود را در مکانی سرپوشیده، دور از شومینه، دریچه های گرمایش، بخاری های فضا، نور مستقیم خورشید و درهایی که مستقیماً به بیرون منتهی می شوند، قرار دهید.

آکواریوم را نزدیک یک تهویه

آکواریوم را نزدیک یک تهویه فعال قرار ندهید، زیرا هوای سرد ممکن است باعث شود بخاری موجود در آب بیشتر کار کند و آب گرم تر از آنچه که باید باشد.

مطمئن شوید که بخاری موجود در آکواریوم شما متناسب با اندازه مخزن است. شما یک بخاری بسیار قدرتمند در مقدار بسیار کم آب نمی خواهید.

یک دماسنج در مخزن نصب کنید تا بتوانید به طور مرتب دمای آب را بررسی کنید. این یک تمرین خوب است که دماسنج را حداقل دو بار در روز، زمانی که به ماهی غذا می‌دهید، یا زمانی که چراغ را صبح و عصر روشن یا خاموش می‌کنید، در همان زمان بررسی کنید.

بخاری را در روزهای گرم خاموش کنید، اما هرگز آن را کاملا خاموش نکنید. اگر متوجه شدید که بخاری آب را خیلی داغ می کند، قبل از اینکه به معنای واقعی کلمه ماهی شما را بپزد، آن را تعویض کنید!

در شرایط اضطراری واقعی، زمانی که زمان یا توانایی اجرای هر یک از پیشنهادات بالا را ندارید، می توانید کیسه های کوچک و بسته یخ را در مخزن شناور کنید. یخ که به آرامی آب می شود به تدریج آب مخزن را خنک می کند. با این حال، هرگز تکه های یخ را مستقیماً در آب نریزید، زیرا یخ با آب بدون کلر ساخته شده است .