16512

آکواریوم سبک ایگوامی

معمولا در سبک ایگوامی فقط از سنگ برای ساخت دکور استفاده میشه. گیاهان استفاده شده درش هم خیلی محدود هست
سبک ایگوامی برگفته از چیدمان سازه های سنگی خیره کننده. سادگی و در عین حال ظرافت و نهایتاً پایبندی به ایجاد یک منظره طبیعی است.

سبک ایگوامی
Copyright : John Zhang

المان های زیبایی

از سنگ ها به عنوان المان های زیبایی شناسی اصلی و از گیاهان به شکل محدود در آکواریوم سبک ایگوامی استفاده می شود. آکواریوم سبک ایگوامی در عین سادگی مناظر جزء طرح های بسیار دشوار برای طراحان است. سبک ایگوامی در واقع زیر مجموعه چشم اندازهای طبیعت ژاپن است که نیاز به تجربه قابل توجه برای راه اندازی و نگهداری دارد. به صورت کلی سبک ایگوامی چارچوبی است که در آن نیاز به برقراری تعادل بین فضای باز، هارداسکیپ و مقیاس بین هر وجه دارد.

اجزاء اصلی سبک ایگوامی:

آکواریوم سبک ایگوامی در زبان ژاپنی به معنای سازه سنگی است که به نوبه خود اشاره به ویژگی های طرح بر پایه معماری، آرایش و جانمایی سنگ ها دارد. اساساً سنگ ها در سبک ایگوامی به عنوان ساختار کلی طرح عمل می نمایند. به صورت سنتی در مناظر ایگوامی 3 سنگ بکار برده می شود.

سبک ایگوامی
سبک ایگوامی

هرچند طراحان آزادی خلق طرح بر اساس اولویت خود را دارند.

اعداد کلیدی فرد: در آکواریوم سبک ایگوامی مهم ترین الزام استفاده از اعداد فرد در تعداد سنگ ها است، زیرا این امر مانع از غیر طبیعی جلوه دادن چشم انداز زیرآبی شما می شود. ایجاد تقارن و توازن در چیدمان طبیعی مرسوم نیست و معمولاً دلالت بر دخالت انسان در طرح دارد.

استفاده از اعداد فرد در تعداد سنگ ها باعث می شود ذهن انسان را از تقسیم کردن طرح و یافتن تقارن منحرف می سازد. به جزء معماری سنگ ها در آکواریوم سبک ایگوامی نیز از ماهیان و گیاهان نیز می توان استفاده نمود. فقط در این خصوص باید هوشیاری به خرج داد تا استفاده از این عناصر کمکی (حداقل ممکن) با حفظ تعادل منجر به تسریع در انتقال حس سادگی و آرامش به مخاطب گردد.

سبک ایگوامی
سبک ایگوامی

سنگ هایی که استفاده میشه معمولا تو سبک ایگوامی

Oyaishi
Fukuishi
Soiishi

تو سبک ایگوامی معمولا چند گیاه بیشتر مورد استفاده قرار میگیره

Hemianthus
callitrichoides
Glossostigma

این دو گیاه هم انتخابی هستش

Hairgrass یا Vivipara